Ve sbírce Libora Kunteho - květen a červen

Ačkoliv jsem v květnu nevycestoval za žádnou exotikou, času bylo natolik málo, že jsem si připadal stále jako na cestě… Nestihl jsem proto ani napsat pravidelný příspěvek a i červnový díl je poněkud se skluzem. Má to ovšem pozitivum ve skutečnosti, že se dá obsáhnout celý měsíc a ne jako rubrika nějakého „uspěchánka“, který ji píše v polovině měsíce, aniž by věděl jak jej dožije…

Copiapoa hypogaea u Milana Kůrky

V květnu se to květy ve skleníku jen hemží a stejně tak se tom hemží i kaktusáři. Letos mě poctili návštěvou přátelé z daleké severní Moravy a také přátelé z Hradce Králové a z Broumova.

Skvosty u Míly Hájka

Náš děčínský klub se zase vydal v poslední červnovou sobotu na výlet k přátelům z Plzně a tak bych ještě jednou rád poděkoval Mílovi Hájkovi z Třemošné a Plzeňákům Petru Česalovi a Milanu Kůrkovi (ačkoliv nebyl doma) za milé přijetí a představení jejich skvostných sbírek.  

Ve velkopěstírně u Petra Česala

Ve vlastní sbírce jsem se dočkal několika překvapení a opět po roce vykvetly některé stálice. Za velké překvapení lze považovat bohatou násadu květů u Hoodia gordonii, která vykvétá obvykle několika málo Květami během celé sezóny, kdežto letos jich hned zpočátku nasadila minimálně 15–20.

Hoodia gordonii

Za překvapení letošní sezóny lze považovat květ u Echinocereus lindsayi. Kvetoucí exemplář byl však jen jeden a tak jsem si na plzeňském výletě vyprosil u Petra Česala pyl, kterým bych mohl květ opylit a oplodnit. Obava z toho, že pyl nedovezu v klíčivém stavu, vedla Petra Česala k tomu, že se uvolil k drsné metodě. Květ odřízl a dal do kelímku od jogurtu.

Echinocereus lindsayi

Jakmile jsem asi po třech hodinách dorazil domů, rozkvetlý Echinocereus lindsayi jsem jím opylil a již teď se raduji ze založeného plodu a brzy se snad budu těšit i z první sklizně semen tohoto překrásného druhu.


Hodně květů a plodů během léta!
S úctou
Libor Kunte

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět