Květen se sukulenty u Jandů v Pávově

Když je normální rok, květen bývá společně s červnem obdobím nejintenzivnějšího růstu našich sukulentů. Jenomže letos bylo všechno jinak a jeden chladný den střídal druhý. Proto není divu, že jsme se stěhováním našich rostlin pod širák čekali až do samého konce máje! Loni jsme stejné stěhování absolvovali už v prvním dubnovém týdnu a od té doby byly kytky venku! Jindy únorové květy (např. Echeveria purpusorum) se tím pádem letos mísí s typicky květnovými (Echeveria setosa v. deminuta)!

Obr. č. 1 - Společně kvetoucí Echeveria purpusorum (vysoké stvoly)
a Echeveria setosa var. deminuta

Obr. č. 2 - Květenství Echeveria globulosa

Echeveriím se velice podobá sněhobílé mexické Sedum suaveolens, jehož listové růžice dosahují průměru až 15 centimetrů! Květy však nikoho nenechají na pochybách o příslušnosti rostliny k rozchodníkům! Nejenom suchomilné rostliny u nás kvetly opožděně. Stejně na tom letos byly i hmyzožravé špirlice rodu Sarracenia, jejichž nádherné květy měly takřka dvouměsíční zpoždění!

Obr. č. 3 - Sedum suaveolens se náramně podobá echeveriím

Obr. č. 4 - Květ špirlice rodu Sarracenia

Pozadu v kvetení nezůstaly v máji ani euforbie. Především jedna z našich letitých Euphorbia horrida letos nadělala parádní prstence květů (cyathií) kolem svých vrcholů. Květy Euphorbia obesa jsou sice méně nápadné, ale dohromady s krásně vzorovaným a dokonale symetrickým (jestli to nakonec nebude E. symetrica?) tělem tvoří hezký celek.

Obr. č. 5 - Kvetoucí Euphorbia horrida ročník nar. 1989!

Obr. č. 6 - Euphorbia obesa

I přes sluneční deficit se nakonec kytky začaly přece jenom zbarvovat. Tóny jejich barev ale ještě musí doladit a zvýraznit sluníčko, rosa a ranní mlhy, které dohromady dělají s voskem na povrchu listů tlusticovitých (Crassulaceae) sukulentů hotové divy.

Obr. č. 7 - Pestrobarevné sukulenty v kameni

Obr. č. 8 - Sukulentní bochánky v košíku z pálené hlíny

Nekorunovaným králem letošních májových květů se stalo mexické Pachyphytum viride. Ještě než vykvetlo, stačily jeho dlouhé a dužnaté listy získat nádherné zbarvení. Celá májová paráda byla dovršena květy, připomínajícími spíše čínský výtvor z umělé hmoty. Kdyby nebyla tvůrkyní té nádhery sama příroda, skoro bych řekl že je to kýč!

Obr. č. 9 - Pachyphytum viride se zárodky budoucích květenství

Obr. č. 10 - Stejná rostlina již v máji kvetoucí

Závěr měsíce patřil ledu a dění okolo něj. Od Nagana jsem naše hokejisty neviděl hrát lepší zápas než byl ten letošní finálový s nafoukanými, sebevědomými i smůlou provázenými Rusy. A hned druhý den ukázal led svoji odvrácenou tvář, když se v hrudkách snášel z nebe na naše letněné sukulenty! Přejeme všem co nejpříjemnější počasí, protože to s sebou přináší i spousty květů a dobrou náladu!

Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi
Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
 

zpět