Na mexickém vandru zažili jsme srandu

aneb Mexiko čtyřmi pery (6)

 Neděle 19. 4. 2009 (den 21.)
 Vypráví Karel Pavlíček

Nedělní ráno. Probouzíme se časně pod kopcem nedaleko Saltilla do podmračeného rána. Nad námi se válejí černé mraky. Černé… jako moje nálada. Ztráta cenných semínek mexických skvostů jako například G. mandragora je věc vskutku nepříjemná. Pro ty z vás, kteří nečetli zápisky Vaška Jakubce z minulého dílu tohoto seriálu připomínám, že jsem včera přišel o dvě plechovičky vzorně zpracovaných semen. A kdo nebyl v Americe za kytkami, stěží pochopí kolik je s tím spojeno úsilí. Kolik hodin v noci ve stanu a při čelovce. Když vysejvám svoje semena, mám s nimi vztah. Už se mi k té kytičce váže nějaká příhoda, nějaký pocit, nějaká barva či vůně. Nedávno jsem třeba přesazoval fosuláčky zacatecasensis od La Presa z devadesát sedmého a hned se mi vybavuje, jak jsem při hledání těchto rozčepejřenců rozšlápnul vosám hnízdo. Jak mě ty bestie poštípaly…

Ale zpět k těm plechovkám. Stavěl nás včera v Saltillu policajt. Já řídil. Podal jsem svoje plechovky se semeny klukům dozadu a ti je přimíchali mezi ostatní prázdné plechovky od piva. Policajt se rozhlédnul po autě, a když viděl těch plechovek od piva i s pivem, rozhodl se, že mě podrobí dechové zkoušce. Nezapírám. Ale nejme žádní opilci. Jezdit po mexiku a dát si občas plechovičku to tam bereme jako že v pohodě. Ale on že budu dýchat. A začal se vysílačkou domlouvat s kolegy, ať že mu přivezou tester na alkohol. V Mexiku mají ale asi jen jeden a tak prý musíme čekat. A to bylo něco na Mirečka. Zamračil se a začal jako telefonovat velvyslanci. Do toho Václav že je Starosta. A tak nás raději propustil a já v Mexiku nepřišel o řidičák.

Radostně jsme vyrazili pryč od toho horlivého policisty, ale v samé radosti jsme zapomněli oddělit moje dvě zmačkané plechovky se semínky od těch ostatních. Sice dobrá schovávačka ale toto byla velká chyba. V obchoďáku jsme nakoupily zásoby a vyhodili odpadky do košů. S nimi i můj poklad. Zjistili jsme to až navečer, dobrých dvacet kilometrů za Saltillem. Míra se nabídl, že se mnou pojede zpátky a pomůže hledat. Ale byl problém najít i ten obchoďák. Saltillo není Chrudim a obchodních domů Soriana tam jsou desítky. Nakonec jsme tu správnou Sorianu našli.

Přesně ve 22.00 jsem strčil nohu do zavírající se mříže hlavního vchodu. A že chci mluvit s manažerem. Byl jsem neúprosný a tak mě po chvilce ostraha odvedla do noblesní velké kanceláře. A já tam stál před krásnou manažerkou v luxusním kostýmku. V roztrhaných kraťasech, zamaštěném triku a v pantoflích jsem se u ní snažil vzbudit dojem seriózního vědce a vysvětloval jsem, jak se omylem dostalo pouzdro s velmi vzácnými botanickými materiály do odpadkového koše. Kupodivu na mě byla velice milá. Ale pomoct že mě bohužel nemůže. Všechny odpadky jsou už prý slisovány v balících.

Obr. 77 - Echinofossulocactus spec.

A tak jsme se vraceli na tábořiště smutní a s prázdnou. Ani nemám chuť na snídani. Balíme stany a jedeme po cestě necestě nahoru na vrchol kopce. Ani nemusíme hledat. Všude kolem nás jsou přepychové Echinofossulocactus multicostatus. A to je spolu s přeci jen trošku vykukujícím sluníčkem důvod k vracející se dobré náladě. Ještě fotíme Thelocactus bicolor a horizontíky.

Další cíl naší cesty je místo, na které nám dal GPS Jarda Šnicer a Vojta Myšák. Někteří z nás sice frfňali, že jestli to bude jako minule, máme se na co těšit. Asi naráželi na GPS, která nás chtěla zavést na lokalitu ancistráků doprostřed hlavního města Mexika. Nebo možná na tu, co nás dovedla doprostřed velké mimoúrovňové křižovatky. Ale jedeme. Coryphanta gofrei měla růst uprostřed kopce hustě porostlým agávkami. Nenašli jsme ani jednu. Ale agávky byly tak nahusto, že do auta jsme se belhali celí dodrápaní. Pod kopcem jsme ale viděli nádherné Stenocactus spec. s dlouhými trnisky na temeni.

Obr. 78 - Hromadná dopravní nehoda

No nic. Zkoušíme další Jardovu lokalitu. Tentokrát A. retusus s dvoubarevným květem. Dva kilometry před lokalitou ale cesta končí. Měníme proraženou pneumatiku. Začíná pršet. Obracíme auto a jedeme směr Aramberi. Po pár kilometrech jsme se stali svědky hromadné dopravní nehody. V poměrně úzkém pásu, tak dvě stě metrů, totiž napadlo během chvilky dobrých 8 cm krup. To Mexičany, kteří asi ani nevědí, co jsou pneumatiky se zimním vzorkem, naprosto zaskočilo. Kroupy brzy roztály a my se mohli kousek od silnice pokochat maličkými echinocereusy.

Obr. 79 -  Echinocereus knipelianus (foto Karel Pavlíček)

Večer jsme si zašli na pivečko a takosky do Aramberi. Spíme v kempu za 100 peso pro všechny. Vedle stanu šumí potok. Konečně se umyjeme.

Pondělí 20. 4. 2009 (den 22.)
 Vypráví Mirek Černý

Ráno v kempu všichni provádíme intenzivní koupel. Pak odjezd na několik lokalit v okolí Arramberi na ariáky.

Obr. 80 - Ariocarpus confusus

Nejdříve ale potkáváme nádherné peleciflory. S ariáky je to horší, moc jich nenacházíme a nemají nám co dát. Cestou objevujeme z auta žlutě kvetoucí teláky.

Obr. 81 - Thelocactus aurantiacus

Pak směr Matehuala přes Dr Arojo. Vidíme nádherné Turbinicarpus pectinatusEncephalocarpus strobiliformis, Gymnocactus subterraneus a další.

Obr. 82 - Gymnocactus subterraneus (foto Karel Pavlíček)

Věta dne: „Pánové, už týden si mažu spálené nohy 13tkou faktorem a teprve dneska jsem zjistil, že je to šampon.“ Rosťa.

Úterý 21. 4. 2009 (den 23.)
 Vypráví Luděk Šubert

Ráno je všechno mokrý od rosy. Postupně sušíme. Ještě máme jeden zaručený typ od Jardy Š. No skladba flory je natolik zajímavá, že to ještě jednou zkusíme. Ha, ha. GPS je zapíchnutá u vjezdu do tunelu. Takhle nějak si představuju past na turisty. Cesta tam vede tunelem ale zpátky taky. Jo, pro turisty zajímavá atrakce bývalého těžního městečka, tenkrát jistě velice bohatého. Ale pro nás? Myslím, že ani tyto stránky neunesou slova, která jsme na adresu svého dobrodince vyslovili.

Dle mého názoru by každý z nás měl mít dostatek síly odmítnout poskytnutí GPS, chce-li si ji pro sebe ponechat. Čas v Mexiku je alespoň pro mne příliš drahý na to abych jezdil po lokalitách, kde nic není. Asi se stále ještě máme co učit.

A tak se vracíme do Matehualy, nakupujeme v Sorianě. Asi se již blíží konec, protože všichni nakoupili rychle a tak stíháme zajet na lokalitu A. fissuratus hintonii, T. macrothele, Th. hexaedrophorus, F. steinesii….To stojí za to. Ke spánku se chystáme na mírně smeťákovém Entroque Huizache.

Obr. 83 - Huizašský lofofory

Protože jsem dnes ještě kaktusově neuspokojen, odkládám stavbu stanu a hrnu se mezi keře. Polštáře Lophophora whiliamsii, Cor. delicata a glanduligera?, Horizontíci ale i leuchtenbergie. Pak ještě přecházím na hřebínek za silnicí a žasnu: Thelocactus conothelos s neuvěřitelně dlouhým vytrněním ale také krásné Neolloydia matehualensis, Coryphantha puleineana či Astrophytum myriostigma. Tak tuhle procházku můžu každému doporučit!

Středa 22. 4. 2009 (den 24.)
 Vypráví Václav Jakubec

Je to neuvěřitelné, jak ten čas rychle ubíhá a jak se nám cesta krátí. Chceme toho ještě hodně stihnout. Ráno po teplé noci jsme posnídali hovězí polévku značky Vitana a celí natěšení jsme se viděli již u El Herero, známé to lokality Ariocarpus fissuratus var. hintonii. Až na malé zakufrování jsme dobře dojeli, lokalita je zčásti zdecimovaná místním dobytkem, ale ariákům to zase až tak nevadí. Našli jsme jich poměrně hodně. Horší již to bylo se semeny. Každý sice nějaké to semínko sebral, ale jinak nic moc. Společně s A. hintonii  rostou na lokalitě Turbinicarpus fraileanus, což jsou velmi malé rostliny, přesto jsme jich našli poměrně hodně. Dále tam ještě rostou epišky a telokaktusy.

Pokračovali jsme směrem na El Nuňez, zastavili jsme u Pemexu, kde jsme doplnili naftu a hlavně si dali velmi dobré kafíčko. Za velkého vedra cca 40°C jsme dojeli k El Nuñez a vydali jsme se zarostlou buší na malý „brdeček“ - lokalitu bravoanusů. Po počátečním nezdaru jsme nakonec našli poměrně velké množství rostlin. Při návratu k autu na nás čekalo v kuleru nejedno dobré vychlazené pivečko. Po uhašení žízně jsme se vrátili na lokalitu El Coyote, na kterou mám velmi hezké vzpomínky. Zde rostou Ariocarpus retusus, Ferocactus steinesii a mnohé další.

Obr. 84 -Výstavní „štainesáci“ 

Odtud jsme pokračovali k městečku Villa Juarez, kde jsme nakoupili masíčko, pivečko a další propriety na večeři. S Kájou jsme se zastavili v místním pohostinství, kde jsme vypili dvě velká piva značky Carta Blanca, a cítili jsme se přitom velmi provinile, protože na nás kluci čekali. Ihned po příjezdu na lokalitu jsme se rozprchli pro dříví a udělali oheň. Kája připravil masíčko, já jsem oloupal a uvařil brambory. Jo, to byla ňamka!        

Vynikající večeře, příjemně teplý večer, vychlazené pivečko a posezení u ohýnku a vyprávěním příběhů „ze života“ čas velmi rychle utekl. V jednu hodinu po půlnoci všichni uléháme znavení, ale spokojení ke spánku a těšíme se na další – dá se říci poslední „kaktusový den“.

Pokračování příště…

Na mexickém vandru 1 | 2 | 3 | 4 | 5
 

Autoři:
Karel Pavlíček, Mirek Černý
Luděk Šubert, Václav Jakubec
 

zpět