Baja California 2008 všemi směry (14)

z deníku Vládi Šamalíka

15. den – 5. 3. 2008
Máme za sebou zatím nejchladnější noc, naměřili jsme sotva 4°C. Na ohni voní gulášovka s párkem, písčité koryto našeho tábořiště pozvolna zalévá ranní sluníčko. Vracíme se na hlavní silnici a míříme k první lokalitě klenotu zdejší oblasti před rančem Las Naranjos. Vlevo za plotem sledujeme siluety ferokaktusů, vydáváme se tedy doprava na malé zalesněné návrší.

Mammillaria schumannii

Pod stromy mezi listím opravdu nalézáme trsy Mammillaria schumannii. Je jich zde docela dost, bohatě odnožují, je ovšem otázka, jestli tak činí dobrovolně, protože zaznamenáváme časté stopy pohybu dobytka. V příjemném stínu si zde rovněž hoví větší zástupci kaktusovitých, konkrétně Ferocactus townsendianus, občas se žlutými plody.

Spirální forma Ferocactus townsendianus

Projíždíme San Jose del Cabo, což je docela pohledné rekreační město se spoustou nové zástavby. Zastavujeme u opuštěné pláže a vydáváme se na východ podél pobřeží.

Pobřeží západně od San Jose del Cabo

Nejdříve nás upoutává trsovitá mamilárie s krémovými květy rostoucí v písku, ale někdy přímo v silně zvětralé žule pobřežních skalisek.

Trsy Mammillaria armillata

Obloha bez mráčku začíná docela žhnout a poměrně silný příboj vytváří romantickou kulisu našemu pilnému hledání. Na zdejší poměry docela velká Mammillaria armillata doširoka otevírá svoje působivé květy.

Mammillaria armillata

Z barevné škály krajiny v odstínech béžové a hnědé jasně září Fouquieria diguettii svými jasně červenými květy.

Kvetoucí Fouquieria diguettii

My však prahneme po docela malé rostlince, kterou bych já osobně bez svých zkušenějších spolubojovníků sotva v tomto terénu odhalil.

Kýžená lokalita drobné mamilárie

Je to totiž samotná Mamillaria schumannii v. globosa, která, nejsa ještě napitá, je mezi ostatní vegetací a štěrkem dobře ukrytá. Při bližším zkoumání je ale vcelku hojná, našel jsem i pět rostlinek na čtvrtině metru čtverečního.

Mamillaria schumannii v. globosa samotou netrpí

Její lokalita je docela malá a dovedu si živě představit, že jeden neurvalý nájezd několika bezohledných sběračů by ji snadno vymazal s povrchu zemského. Rostlinka sama se na první pohled od typu liší pouze svým soliterním růstem a možná trošku silnějšími trny, ovšem těžko soudit, když není ještě v plné vegetaci a nekvete. Každopádně je krásná, což uznávají i otrlí ferokaktusáři mezi námi.

Mamillaria schumannii v. globosa

Avšak nejen mamiláriemi živ jest kaktusář, čehož Echinocereus sciurus je živým dokladem. Jeho vysoustružené trsy už nasazují poupata a jitří fantazii Pavla Pavlíčka, který kolem nich zasněně krouží.

Echinocereus sciurus se připravuje na kvetení

Spokojeně se vracíme po pustých plážích a míříme na Cabo San Lucas. Opět pestrá vilová zástavba. Pár kilometrů za městem se zastavujeme na carne assada s tortilami a uzavíráme sázky, za jak dlouho po zahájení pátrání bude nalezen Echinocereus lindsayi, jeden z vytoužených vrcholů expedice, o jehož nalezení pod vlivem sugestivního blouznění jistého PP se nikdo neodvažuje pochybovat. Zastavujeme ještě jednou se poohlédnout po terénu a jsme odměněni řadou kaktusů, mezi jinými opět Mammillaria armillata a Mamillaria schumannii.

Lokalita Mamillaria schumannii

Posledně jmenovaná roste opět v písku a barva jejích trnů přechází od bílé…

Mamillaria schumannii

…překvapivě až po hnědou. Tedy jestli je to vůbec ona, s ohledem na pozorování zdejších poměrů si dovedu představit i jiné řešení této otázky.

Také Mamillaria schumannii

Projíždíme Todos Santos a táboříme na okraji ranče. Šest statečných se ještě vrací do městečka, prohlíží si krámky s indiánskou keramikou a ochutnává v baru zdejší speciality. Po návratu euforie pokračuje u ohně, při níž přebírá velení brandy Presidente. Baja je prostě skutečný přírodní ráj.


Baja California 2008 všemi směry, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8.
 9. | 10. | 11. | 12. | 13.
 

Text a foto © Vladimír Šamalík, 2009-2010
vladimir.samalik(at)seznam(dot)cz
 

zpět