Duben se sukulenty u Jandů v Pávově

Obr. č. 1 - Opožděné květy Sedum lucidum

Hned první dubnový den dostál své pověsti a přinesl vpravdě aprílové počasí. Zatažené ráno s mlhami vystřídalo nádherně prosluněné odpoledne a den jsme u nás na Vysočině zakončili pořádnou sněhovou vánicí! Kytky se už ale definitivně probudily, k čemuž přispělo především náhlé množství slunečních paprsků. Květy většiny druhů se ale letos díky ponuré zimě objevují s více než měsíčním zpožděním. Co zpravidla kvete na konci února, letos vykvetlo až na počátku dubna, jako například mexické Sedum lucidum. Typickou jarní kytkou je naopak léčivá Bulbine frutescens, jejíž ochmýřené květy nám dělají radost vždy téměř dva měsíce.

Obr. č. 2 - Bulbine frutescens

Dubnová rána byla letos u nás na Vysočině o poznání chladnější než jiné roky. Takřka každý den klesaly noční teploty k bodu mrazu, takže vody kytky příliš nedostávaly. O to výraznější bylo jejich zbarvení, protože vytvářely na povrchu svých listů silné voskovité povlaky jako prostředek proti zbytečnému odpařování vody z listů v období vynuceného sucha. Některé rostliny přidaly k výraznému zbarvení ještě nádherné květy, jako třeba mexické Graptopetalum amethystinum

Obr. č. 3 - Letošní jarní barvy sukulentů

Obr. č. 4 - Kvetoucí Graptopetalum amethystinum

Duben a květen jsou hlavním obdobím kvetení pro většinu sukulentních rostlin z čeledi Crassulaceae na Kanárských ostrovech. Stejně se chovají tyto rostliny i v kultuře, pokud jim dopřejeme alespoň trochu zimního klidu a zbytečně nezaspíme jejich probouzení k životu zhruba v polovině února. Aeonium sedifolium udělalo nad korunou z lepkavých lístků ještě druhé patro ze zářivě žlutých květů! Z trpasličích rostlin rodu Monanthes začala kvést jako první M. pallens.  

Obr. č. 5 -  Aeonium sedifolium v plném květu

Obr. č. 6 -  Kvetoucí Monanthes pallens

Obr. č. 7 - Jiný typ Monanthes pallens pěstovaný v prohlubni kamene

Poté už následovala skutečná záplava drobných kvítků, připomínajících malá sluníčka! Pozadu nezůstala ani Monanthes muralis, kterou hojně využíváme k tvarování miniaturních stromečků. Z nich jsme si letos pro radost vysázeli také miniaturní lesík.

Obr. č. 8 - Nakvétající stromeček Monanthes muralis

Obr. č. 9 - Miniaturní lesík Monanthes muralis 

Když už píšu do kaktusářských novin, mohu se tentokrát zcela mimořádně pochlubit i docela hezkými poupaty, vykukujícími z husté spleti trnů. Vždyť kaktusy jsou vlastně nakonec také sukulenty! Ty z fotografií by měly být Neoporteria senilis a mají u nás na krátký čas něco jako přechodné bydliště. Je to dárek pro jednoho kamaráda kaktusáře. Ačkoliv už dvacet let kaktusy nepěstuji, ty z obrázků pro mne byly docela silným pokušením.

Obr. č. 10 - Kvést se chystající Neoporteria senilis

Obr. č. 11 - Druhá rostlina s poupaty o maličko menšími

Kaktusářům asi přijdou ty pohledy vcelku všední, protože podobné se jim v jejich sklenících naskýtají v tomto období skoro každý den. 

Přejeme všem, aby se jim zjara takových pohledů nabízelo
co možná nejvíce, ať už se těší jejich pozornosti
kaktusy nebo jiné sukulenty.
 

Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi
Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
 

zpět