Skleníky pro sezónu 2010 odemčeny!

Stalo se tak v 10 hodin dopoledne, u kašny na chrudimském náměstí, přesně 1. máje, jako ostatně vždy předtím.

Po společném fotu se přítomní malou procházkou odebrali do místního muzea, kde profesor, cestovatel, kaktusář a vypravěč Libor Kunte přednesl skvělou přednášku o rozkvetlé Baja California.Na úvod přednášky představil Pavel Pavlíček milou návštěvu – lídryni strany zelených pardubického kraje, slečnu Lucii Horváthovou. Tato mladá, půvabná, vzdělaná a pracovitá romka vystudovala sociální antropologii (na obrázku vpravo vzadu). Ta se nám všem představila a krátce odpověděla na několik otázek. Načež vstal i známý kaktusář Jarda Šnicer a přítomným řekl, proč i on bude volit Zelené. A protože kaktusáři se obecně rekrutují z lidí, kteří mají k přírodě blízko, je předpoklad, že i oni ve volbách dají zelenému programu zelenou.

O přestávce v programu pak přítomní odsouhlasili dopis panu premiérovi a s textem dopisu se nyní seznamte i vy.

Vážený pane premiére,

u příležitosti slunečného prvomájového dne, kdy se již tradičně na chrudimském náměstí setkávají kaktusáři ze všech koutů republiky, Vás my všichni přítomní chceme přátelsky pozdravit. Zároveň Vás chceme seznámit s naším trápením, na kterém se nepřímo podílíte i Vy, svým podpisem.

Je nám jasné, jak životně důležité věci musíte ve vládě řešit, v porovnání s nimi je nařízení vlády č. 455 a 467/2009 jen velmi podružnou záležitostí. Přesto se tyto akty velmi nešťastně dotkly téměř desítky tisíc slušných lidí, kteří tím, že mají krásného a ušlechtilého koníčka a dle textu vládních nařízení pěstují (drží) byť i jediný kaktus, jež teoreticky obsahuje drogu mezkalin, dopouští se přestupku proti zákonu.

Zatímco řada klubů kaktusářů vede dětské kaktusářské kroužky, řada klubů se snaží svými výstavami a j. akcemi kaktusaření propagovat, v některých školách „pro jistotu“ zakazují kaktusy v oknech tříd. Rodiče, kteří jsou vedeni jistě rozumnou snahou chránit své děti před následky drog, zakazují dětem pod dojmem informací v mediích tyto rostliny pěstovat.

To jsou pane premiére jediné důsledky zařazení kaktusů do seznamu v nařízení. Nikdy předtím totiž není zaznamenán jediný případ, kdy státní moc u nás či v Evropě řešila případ zneužití kaktusů jako drogy. Zcela jistě (a ze snadno pochopitelných důvodů) tomu tak nikdy nebude. Je nám jasné, že s textem nařízení během své přítomnosti ve funkci nic neuděláte. 

Nicméně věříme, že máte dostatek pravomocí, aby jste společně s paní ministryní spravedlnosti nařídil příslušným úředníkům, aby se pokusili vzít rozum do hrsti a vyhlášku jednoduchou úpravou připravili k novelizaci.

Shromáždění kaktusářů přítomných na chrudimské akci
Odemykání skleníků Vám přeje pevné zdraví a mnoho úspěchů.

Za všechny: Pavel Pavlíček, předseda spolku pěstitelů kaktusů v Chrudimi,
Gorkého 886, Chrudim, 1. květen 2010.


Autor: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět