Duben ve sbírce u Pavlíčků

Duben je pro kaktusáře měsíc radosti. Ti, kteří mohli kytičky vynést na stanoviště už v březnu, na začátku měsíce sledují zvětšující se puky poupátek, a na konci měsíce už mnoho kaktusů kvete. Samozřejmě, že echinocereusy, ale i fosuláči nebo sulky.

Sulcorebutia naunacaensis VZ 205 

Tuto rostlinu jsem fotil i pro letošní Atlas kaktusů, letos vyjde už 25 ročník. Čtvrt století už vychází tento monument, fantastická monografie čítající už hodně přes tisíc křídových stran s barevným obrázkem popisovaného druhu. Rostlinku pro focení zapůjčil známý specialista na tento rod – Václav Šeda.

Sulcorebutia wargasii var. viridissima

Sulkorebucie jsou vyhledávané módní kytičky, však také o nich vyšla krásná a neuvěřitelně levná kniha (nabízíme ji za 250 Kč). Obrázek květu této „nové“ sulky, Sulcorebutia wargasii var. viridissima, však v knize ještě nenajdete – byla popsána v roce 2006, tedy poměrně nedávno. Kytičku jsem dostal darem od mého německého přítele, pana Freudenbergera. Stejné je to i s touto novinkou:

Sulcorebutia roberto-vasquezii

Přejděme z Bolívie do Mexika, tento Stenocactus našel Jarda Šnicer u San Juan de Nimbres poblíž Galeana (Nuevo Leon).

Stenocactus aff. erectocentrus, San Juan de Nimbres

Další krasavec kvete opravdu nápadně. Však má podle toho i jméno.

Stenocactus rosasianus

A ještě zástupce rodu Mammillaria. Semena jsem dostal od dr. Říhy, pocházejí z Kuby, z okolí Guantánama. Jinak připomíná M. centricirrha, je otázka, zda je tam tahle mamilárka doma, nebo zda tam byla zavlečená.

Mammillaria aff. centricirrha, Guantánamo, Kuba.


Za měsíc nashle – PP
Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět