Jedenáctka v Mexiku (1)

Seriálek Petra Šimona

Je úterý 23. 2. 2010, budíček mi u postele zvoní jako každý všední den ve 4.30, ale tentokrát ho neposouvám o pět minut. Z postele vstávám na první cinknutí. Už za pět hodin musím být na letišti. Balím věci do auta a vyrážíme. Cestou přibíráme Karla Pavlíčka (syn Pavlíčka z Chrudimi) a Pavla Čejku (kameraman výpravy) z Heřmanova Městce. 

S mírným zpožděním přijíždíme na Ruzyň. Tam už čeká většina z jedenáctičlenné skupiny kaktusářů. Jmenovitě to jsou Petr Bortel (léčí vše), Jirka Frank (šedý vous), Fanda Hořák (kombajn), Víťa Zavadil (to nedopadne dobře), Milan Baráth (finance), Honza Weber (pivo a holky) a Jirka Pejčoch (úsměv s knírkem). Jako poslední přijela máma – Vašek Jakubec. Na tento den byl naplánován let do Madridu, seznamovací večer v hotelu a případná prohlídka města.

Obr. 1 – Letiště Barajas v Madridu  

Je středa 24. 2. 2010, poprvé bez budíčku. Na celý měsíc! Snídaně byla v ceně noclehu a tak jsme švédským stolům řádně odlehčili. Přejeli jsme na letiště a hledáme správný terminál. Máme časovou rezervu, část lidí odchází na pivo. Proběhlo první vyprávění pohádky pro dospělé od Honzy – Jak se vaří pivo. Odlétáme směr Mexiko. Let byl klidný, často jsme se sešli ve skupince a vyprávělo se. Před přistáním jsme museli vyplnit formuláře pro vstup do Mexika. Přílet byl v 18.30 místního času, setkání se zavazadly a bezproblémový průchod kontrolami. 

Obr. 2 – Pohádka Jak se vaří pivo 

Na příletu už na nás čekala slečna z půjčovny, vyměnili jsme si peníze a šli přebrat auta. Prvním vozem byl léty prověřený modrý Volkswagen Eurovan s naftovým motorem, ve kterém jsem cestoval já, Karel, Václav, Honza a Jirka Frank. Druhým autem byla téměř nová bílá Toyota Hiace s benzínovým motorem. Podle navigace jsme jeli z letiště ven z města směr Pachuca, cestou jsme koupili palivo a navštívili jsme i první občerstvení, první takosek. Přejezd na první nocoviště a stavění stanů po tmě.

Obr. 3 – Skalka před Venados

Je čtvrtek 25. 2. 2010, studená noc byla velice nepříjemná. Všude je jinovatka, stany jsou omrzlé. Jsme na louce přibližně 25 km před městem Pachuca po sjezdu ze silnice č. 85. Vaří se káva, čaje a hrnkové polévky. Procházka po okolí, první kaktusy – Cylindroopuntia tunicata a Opuntia sp. Po oschnutí stanů jsme zabalili a vydali se na cestu do města Pachuca do obchodního centra na velký nákup. Před třetí hodinou jsme po silnici č. 105 odjížděli z města směrem na Venados. Již před tímto městečkem jsme zastavili na skalce u silnice na první lokalitě – Ferocactus histrix, Myrtilocactus geometrizans, Mammillaria sp., Echinocereus sp.

Obr. 4 – údolí Venados

Z Venados jsme pokračovali na Metztitlan velice známým údolím starců. Druhá lokalita – Cephalocereus senilis, Echinocactus platyacanthus, Mammillaria geminispina, Dolichothele longimamma. Při další zastávce blíže Metztilanu jsme viděli Coryphanta erectaCoryphanta clavata. Před vesnicí San Cristobal jsme odbočili doleva na cestu do Tolantonga. Asi v půli cesty jsme z auta zahlédli Ferocactus echidne.

Obr. 5 – Jirka Frank

Se stmíváním jsme dojeli do kempu Tolantongo, zaplatili jsme vjezdné a postavili stany. Kolem stanů protéká říčka s nádherně modrou vodou, která má teplotu mezi 25 a 30°C. Noční koupání bylo nezapomenutelným zážitkem. Došlo k vaření prvních společných velkých polévek. Honza vytáhl kytaru a hrábl do strun. Celý den byl velice slunečný a teplý.

Obr. 6 - Mammillaria 

Petr Šimon
E-mail: petr.simon(at)vuos(dot)com
 

zpět