Březen se sukulenty u Jandů v Pávově

Obr. č. 1 - Delospermy po dvou měsících pod sněhem

Březen by se dal nazvat sukulentářským bodem zlomu, jenomže ten letošní byl tak trochu bláznivý. Hned na jeho počátku se objevil jakýsi náznak jara, kdy alespoň na chvilku slezl v některých místech zahrady sníh a my po dvou měsících spatřili mrazuvzdorné delospermy v plné kondici a kráse, jakoby ani nepocházely z dalekého jihu Afriky. Bylo to ale jen na pár dnů, protože potom znovu zapadly čerstvým prašanem!

Obr. č. 2 - Probouzející se Pachypodium brevicaule

Dříve jsme zimovali zbytečně mnoho našich sukulentů nasucho, a březen býval obdobím, kdy se začínal plnit kompost množstvím nového odpadu z rostlin, které pak nezvládly (samozřejmě s naším přičiněním) start do nové sezóny. Od té doby co i v zimě pravidelně v mírných dávkách zaléváme takřka všechny naše sukulenty, jaro u nás bývá podstatně veselejší. Zvláště dobře se letos „vyspaly“ Pachypodium brevicaule, které patří, co se zimování týče, k těm hodně problematickým. A vypadá to, že se brzy dočkáme i květů! Miniaturní tlustice Crassula pyramidalis v březnu své kvetení naopak už dokončovaly.

Obr. č. 3 - Kvetoucí Crassula pyramidalis v květináčku 5 cm

Obr. č. 4 - Stejná rostlina z „leteckého“ pohledu

Březen je u nás již tradičně ve znamení kvetení Trichodiadema densum, která je asi vůbec nejvíce zastoupenou rostlinou v naší sbírce.
Právě nastalo to opravdové „Trichodiademobraní“!

Obr. č. 5 - Trichodiademobraní právě začalo!

Obr. č. 6 - Tvarované rostliny Trichodiadema densum kvetou také s chutí

Ve druhé polovině března se sluníčko výrazně polepšilo, a na barvách sukulentů to bylo znát! Kristáty Aeonium 'Atropurpureum' během dvou týdnů ze zimní sytě zelené dosáhly docela výrazného zbarvení, jaké vidíte na jedné z fotografií! Také miniaturní Monanthes polyphylla ještě docela nedávno vypadaly všechny stejně, a teprve březnové sluníčko bezpečně rozlišilo nejrůznější jejich typy, nasázené do keramických misek o rozměrech 6 × 3,5 centimetru! Toto „malé Tenerife“ shlédl při své bleskové návštěvě našeho skleníku i Giuseppe Orlando, italský znalec sukulentní flóry, žijící právě na tomto překrásném ostrově!

Obr. č. 7 - Jarní barvy kristát Aeonium 'Atropurpureum'

Obr. č. 8 - Monanthes polyphylla pětkrát jinak!

V samém závěru března nastalo stěhování nejotužilejších rostlin (Crassulaceae) do letního makrolonového průchoďáku (v létě kvůli kytkám neprůchodnému), aby sukulenty získaly do 1. května hezké barvičky. Právě v tento den, a ještě ten následující, se totiž u nás konají už tradičně dny otevřených dveří, na které všechny srdečně zveme a o nichž bližší informace naleznete na našich webových stránkách.

Obr. č. 9 - Makrolonový průchoďák se postupně začíná plnit

Obr. č. 10 - Zatímco u nás se teprve probouzejí, u L. Hojného
P. brevicaule kvetou jako o život!

Další naší jarní tradicí je návštěva Luboše Hojného ve Dvoře Králové nad Labem. Naše první cesta (a pak ještě několik dalších) za sukulenty vede každoročně právě tam. Lubošova domácnost je jakýmsi sukulentním sanatoriem, které nám spolu se šťastnou povahou tohoto výjimečného pěstitele pokaždé dodá mnoho sil na startu do nové sezóny. Kdo tam někdy byl, ví o čem je řeč!

Obr. č. 11 - S Lubošem Hojným v jeho království

S Lubošem jsme si v mírném předstihu vzájemně popřáli k narozeninám, protože je oba slavíme ve stejný den!

A Vám všem přejeme,
ať už to všechno konečně roste
a kvete jak má!
Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi
Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
 

zpět