Nástup do sezony – jaro je někde tady

Teda, já vám povím, ta letošní zima mně dala pěkně zahulit. Oni sice v novinách cosi jiného psali, ale já věřím svýmu kalendáři, kde je všechno tento – nabonzovaný. Takže od posledního týdne listopadu bylo u nás až do minulé neděle přesně 16 dnů, kdy nebylo 24 hodin pod nulou. Tedy – někdy víc a někdy míň, ale pod… Což jest mazec zejména pro uhelny a jiné sklady paliva.

Druhá věc – počítáno od téhož data – neležel sníh v souvislé vrstvě šest dní celkem. Tedy – za celou zimu jedna jediná obleva trvající těch 6 dní. Co mně, pěkně prosím, platno jest, že mám před chalupou 15 kubásků dřeva, když se k němu nedostanu jinak, než s krumpáčem, že ano.

Ale proč to píšu? Jo tááák – jako že to tak přesně vím. No to je ten kalendář. Kdysi psal pan Jelínek (on psal krásně, já to čtu jako beletrii, co do pěstění by mně asi naložil na hřbet) o administrativě kaktusářské. A ten kalendář je fakt super – navlas přesně víte, jak bylo předloni touhle dobou a kolik ještě máte uhlí a kdy přijde ten den, kdy se definitivně s topením ocitnete v…

Ale vážně – nevyjdete z úžasu, pokud se tedy kaktíkům věnujete nějak více, budete – li si denně činit do kalendáře jakési kusé poznámky o dění svém i božím. Takže sleduji počasí, teploty plus stupeň zaviněnosti oblohy mraky, eventuelně , padá – li cosi shůry a skupenství téhož. Též větry mě zajímají, neb má usedlost jest Větrovem z Liberecka a občas to tady fakt umí….tak abych ten foliák nějak udržel přidělanej na zemi, že.

Musím se přiznat, že letos jsem zimu šturmoval přímo, protože by mě v životě nenapadlo, že prosté zvýšení teploty ve skleníku bude mít až takový vliv na růst výsevů a semenáčů, jak se letos ukázalo. Já to chtěl, samozřejmě, ale čeho je moc…znáte to. Takže výsevy jedou už letos ve třetí vlně – maličko jsem se asi zbláznil, ale to se uvidí, až se to poprvé napíchá – v těch krabičkách výsevních se to dá nějakej čas ještě skladovat. Jen pro informaci – do zelinářské přepravky se vejde 18 páně Pavlíčkových výsevních misek a já jich včera měl v pracovně - myslím těch přepravek – 7. Takže počítejte, když se do jedné vejde 12 čtyrek, 6 pětek a nebo dva kelímky od tvarohu. A ještě mně zbejvá naset mexiko v dubnu a teplejší kytičky, čímž končím.

Jak jsem si chválil teplo v zimě, pikýrovalo se o zlatou pinzetu celou zimu a první misky už hlásí kandidaturu na druhou operaci, aniž by došlo k nějakým dramatickým ztrátám či deformacím. Tedy potvrzeno – slunce zas tak moc né, ale tepla chtějí prťavci dosti. No, zaplať pámbu, až na pár výsevů je všecko z loňského podzimu napícháno a roste to a okukuji už letošní lednové výsevy, kdy se jim bude chtít pod pinzetu.

Velké rostliny jsem v souladu s libereckou tradicí postrčil do sezony na sv. Jelínka – tedy Josefa - doporučovanou šokovou metodou. Do postřikovače horkou vodu s Jarem, do toho nějakej sajrajt proti přezimujícím nežádoucím a hurá do foliáku. Kytky po tý horký sprše prokoukly, zbavily se prachu ostatního neřádstva za zimu nastřádaného a zjistily, že ve vzduchu je teplo a voda. Vidět je to už druhej den a to že dosti výrazně – temínka se zalesknou, objeví se čerstvé trny, kde nebylo nic, čuměj maličký poupátka a kdež poupátka byla, hrozí to vykvetením. Letos si palmu vítězství pro netrpělivé odnesla R. flavistylus – kdyby aspoň sbírková, ale ona to jedna z těch v sadbovačích, určená pro prodej. No, je to každej rok jinak, ale letos to byla tahle.

Velebím svůj zvyk přesazovat v zimě ve vegetačním klidu, neb zahájena sezona, kytky na svých místech a není důvodu s nimi do pozdního podzima hejbat. Tak ještě trochu ve foliáku poklidit a už se tam bude chodit jenom na čumendu a sprašovanou.

Jo, ještě k tomu kalendáři – taky si do něj píšu, co ten den se dělo a moc- li se udělalo a čeho. On je to takovej přehled proflákaného času potom a člověku nejde z huby, že něco nestíhá, pokud má někde černý na bílým, o kolik času kytky okradl jinejma činnostma s kaktusky nesouvisejícími (a tím nemyslím jenom výkon vlastního povolání či podnikání, eventuelně práce kolem domu). Prostě tu zaznamenán stroze čas, který jsem věnoval kytkám, a jeho praktický výsledek. A pokud zjistíte, že za 6 hodin nenapícháte skoro ani jednu bedýnku, tak je asi někde něco jinak a hodně špatně. S nedostatkem času to mnoho společného míti nebude…

No a protože o jaru a jeho činnostech jsem psal už loni, tak se s vámi v této rubrice rozloučím, neb už opravdu není o čem. A dál si budu smolit jenom upoutávky na jednotlivé rody, pokud mě PP tuhle čest ponechá. Díky všem, kdo moje povídání četli a díky tomu jednomu, co se ozval s tím, jak se to líbilo. Jemu jo…

Tak dobrou a úspěšnou sezonu – Pavel Urbánek

Povídání pro začátečníky - o sázení
Povídání pro začátečníky - trochu o výsevech
Povídání pro začátečníky - o pikýrování
Povídání pro začátečníky - volná kultura
Povídání pro začátečníky - příprava na zimu
Zima v Jeřmanicích

Povídání pro začátečníky, podle abecedy 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

Pavel Urbánek
Jeřmanice
E-mail:
abckaktus(at)seznam(dot)cz
 

zpět