Ve sbírce Libora Kunteho - březen 2010

Hurá! Je to tady!!! Se stejně velkou radostí a úlevou s jakou vítám jaro, budu cca za sedm osm měsíců blahořečit příchodu zimy, protože si na pár měsíců odpočinu. Ovšem mezi těmito dvěma „vítacími milníky“ je cosi, čemu se říká vegetační sezóna. Ti z vás, kteří se pyšníte luxusem vytápěného skleníku, s přibývajícími slunečními paprsky jen pozorujete jak se bodlináčům daří a v případě hrozícího mrazu pootočíte správným směrem kolečkem termostatu, přecvakáte číslici na digitálním displeji směrem k vyšší hodnotě nebo přihodíte nějakou lopatku uhlí do kotle. Veškeré toto konání mělo by vésti k tomu, že životní podmínky kaktousků neztratí nic ze své pohodovosti.

Bedýnky - přenašečky

Jiná situace však nastává u nás přenašečů – kaktusonosičů. Většinou se s prvními náznaky jara rozhodneme vynést kaktusy do skleníku mudrujíc, že už té poblbané zimy bylo dost, a že se už určitě bestie nevrátí, a že ta zima letos stála pěkně za vyliž kapsu…

Po vynesení kaktusů ze zimoviště nastávají většinou dvě situace – buď se dramaticky ochladí nebo přijdou letní teploty s azurově modrou oblohou, což je snad ještě větší průser než mírný mrazík. Vzhledem k tomu, že kaktusy zimuji v téměř neosvětlené místnosti, je pro ně první sluníčko asi stejný požitek, jako by s vámi uprostřed noci někdo zatřásl a jen co pootevřete víčko, by vám láskyplně posvítil halogenovou svítilnou do oka ze vzdálenosti cca 5 cm (to proto, aby byl efekt probuzení účinnější…).

Echinocereus pentalophus

Jak je vidět na obrázku vynešené kaktusy stíním nejen tím, že je pokrývám Děčínským deníkem a Mladou Frontou Dnes (u nás Junge Fronte Heute), ale nechávám je k přivyknutí v bedýnkách. V těch milované rostlinky probděly celou zimu. V posledních fázích zimování, těsně před zahájením vegetace, některé kaktusy reagují na zvyšující se teploty prodlužujícím se růstem. Toto je neskutečné riziko u druhů, které se mají chuť probouzet časněji…. Mezi patří některé echinocereusy, kaktusy amerického jihozápadu, vysokohorské druhy jižní Ameriky, ale i některé semenáče jako třeba ferokaktusy. Letos se to stalo, díky včasnému přenesení do skleníku, jen asi u třech rostlin, ale i tak je to nepříjemné.

Zbídačený Echinocereus pacificus

Základem tedy je s vynášením kaktusů neotálet! Kaktusy v této chvíli snášejí velmi dobře pokles teplot, protože jsou s minimem vody ve stoncích. Naopak, největším rizikem je přílišný sluneční úpal, který může napáchat nedozírné škody. A stačí opravdu několik desítek minut…

Turbinicarpus valdezianus subsp. albiflorus

Z jara se těšící
Libor Kunte

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět