Den po dni v Baja California (13)

Dobré místo pro kemp

6. 3. Po nezbytných ranních úkonech vyrážíme směr La Paz. Protože nás tlačí čas (pořád ta plánovaná časová rezerva na hledání Echinocereus lindsayi) a Pavlova levačka neustále Libora pobízí - rychleji rychleji, zastavujeme až za Ciudad Insugrentes. Prohlížíme se místní katedrálu, s největším zájmem tak činí Vláďa Šamalík, který historii zdejších španělských misií doslova hltá.

Echinocereus brandegei

Míříme na misiido San Jose de Comondu, ale cesta se velmi zhoršuje a nakonec zjišťujeme, že není průjezdná, musíme se otočit a jet zpět. Asi v polovině cesty na asfaltku nacházíme krásné rovné místo s drobnými kamínky, stavíme stany a táboříme. Ve žhavém popelu pečeme maso v alobalu. Plátek masíčka posolit a popepřit, s hrstí cibulky, kouskem másla a papričkou jalapeňos se zabalí do alobalu, a po čtvrthodince je tu pochoutka, kterou by ocenil i šéf Polrajt. Hudba, zpěv a vyprávění umlkly, aby je nahradilo hlasité mlaskání a zasyčení otevíraných plechovek slušného mexického pivečka.

Ocotillo - Fouquieria splendens

Topíme suchými agávemi, opunciemi a také dřívím z odumřelých burser. Jejich kmínky občas explodují, žhavé uhlíky s drnčením odletují pěkně daleko. Jeden se přilepil Liborovi na ret a způsobil mu popáleninu. Opakuje se příznačná situace – zatímco jeden člen výpravy sprostě kleje a nadává na osud, ostatní jen s obtížemi skrývají radost. Za to nás Libor všechny posílá tam, kam dnešní večer vůbec nemáme namířeno. Dlouho do noci se plánují další cesty.

Opuntia invicta

7. 3. Tento den bude opět ve znamení chvátání při všech činnostech. Panuje mírná nervozita, blíží se jeden z vrcholů této výpravy - Echinocereus lindsayi. Neustálé hovory a různé polemiky přiměly Pavla P. k vyprovokování sázky. O tom, že ho najdem nepochyboval ani jednou za celou dobu, kdykoli se na toto téma stočila řeč. Otázkou zůstává za jak dlouho. Odhady se pohybovaly asi do 3 hod. Libor vsadil „do hodiny ho máme“. Všichni členové výpravy vsadili po 20 peso. Proto se dnes spěchá.

Opuntia spec.

Směr San Juanico, stavíme v La Purisima pro benzin.V San Ignacio nakupujem a jedem do Guererro Negro. Ubytování v hotelu, sprcha, přeprání nějakých věcí a večeře. Vedle hotelu je restauračka s děvčaty. Pivo stojí trojnásobek a děvčata chtějí taky. Říkali to ráno Vašek s Liborem. Pavel P. jim hlasitě nadává. Nejdřív jsem si myslel, že mu to vadí, protože je puritán. Až pak mi došlo, že nadává, protože ho nevzali sebou. Dozvídáme se, že dobrým zvykem je spropitné ve výši 10% z la nota. Mám pocit, že Češi na dobré zvyky moc nedají.

Den po dni v Baja California, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8.
 9. | 10. | 11. | 12.

Pavel Randa

S použitím deníku Pavla Randy připravil Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět