Baja California 2008 všemi směry (12)

z deníku Vládi Šamalíka

13. den – 3. 3. 2008
Probouzíme se do mlhavého rána, ale sluníčko brzy vítězí. Před dalším přesunem ještě ze zvyku zkoumáme okolí, a kupodivu je co vidět.

Mlha, ovšem blata daleko…

V kaktusovém háji vůkol převládají pachycereusy, ale objevujeme i pěkný kristátní Machaerocereus gummosus, Pedilanthus macrocarpus a zajímavý ferokaktus viditelně z okruhu F. peninsulae směrem k F. townsendianus, který ovšem některé autority zmiňují jako Ferocactus santa-maria.

Ferokaktus panenky Marie?

Doplňujeme proviant v docela velkém městě Ciudad Constitución. Pokračujeme po MXC1 a před polednem zastavujeme na slibném plácku. Hojně se vyskytující Mammillaria dioica v poměrně velké variabilitě zavdává podnět k úvahám, jestli se vůbec jedná vždy o tuto po celém poloostrově rozšířenou mamilárii. Rozdíly v habitu jsou ještě mnohem větší, než zde porovnané dvě rostliny z jedné lokality.

Variabilita Mammillaria dioica

Roste zde také Cercidium, známé také jako Palo verde, strom se svěže zelenou kůrou prosycenou chlorofylem, díky čemuž může spokojeně asimilovat, i když zrovna z nějakého důvodu přijde o listí, což je právě teď. Samozřejmě je zde opět hodně pachycereusů, cylindropuncií a lofocereusů, ale naši pozornost upoutává Ferocactus townsendianus v mnoha provedeních a často se zralými žlutými plody.

Ferocactus townsendianus
 

Za El Ciento Veintioche odbočujeme doleva a pouštíme se do pořádné pustiny, kde mapa moc neplatí, neplatila a v dohledné době sotva platit bude. Totiž – tu a tam se nějaká ta tabule s místním názvem objeví, ovšem takové hnízdo se v mapě spolehlivě nevyskytuje, a naopak odkazuje na místa, která se zrodila ponejvíc ve fantazii domorodých kartografů. Přesto o překvapení není nouze. To se tak šineme úplnou skalnatou pouští na desítky kilometrů vůkol a zčistajasna se v úžlabině zjeví internátní škola jako ze škatulky, dobře udržovaná, s dětskými hřišti, prolézačkami… Pak se v těch Mexikánech vyznej.

Za tímto přeludem zvaným Soledad se cesta zhoršuje, ale rostlin přibývá, častá to nepřímá úměra. Ve stráni nad teraserií nalézáme zase jiné cylindopuncie, kvetoucí hezkými hnědozelenými květy, věčnou dioicu zase s trochu silnějšími trny, také je tu Echinocereus brandegeei, Stenocereus thurberi, Ficus palmeri a jako z mědi vytepaná Mammilaria poselgeri.

Mammillaria poselgeri

A ovšem Ferocactus rectispinus. Právě u tohoto taxonu zde viditelně vyvstává otázka, který že je ten „pravý“ rektispinus, ten, který má mít přece ty rovné trny. Zrovna zde vedle sebe vesele vegetí ježci s trny přímými jako navajské šípy i s háky připravenými na lov žraloků.

Ferocactus rectispinus s těmi správnými trny

Brzy chápeme, proč je škola zrovna tady. Překonáváme říčku Soledad, která díky staré kamenné hrázi vytváří lákavou oázu uprostřed dolnokalifornské Sahary.

Soledad

Belháme se dál necestou. Najednou kolem oleandry, palmy a kouzelná samota Primer Bosque s přívětivými obyvateli, kteří nás zvou, že si večer uděláme fiestu. Bydlí v děravých chatrčích, mají viditelnou radost, že si můžou chvilku popovídat. Projevuje se rozdíl ve vnímání teploty – zatímco my se potíme v šortkách a tričkách, paní je spokojeně zabalená v tlusté červené bundě. Jaro je přece ještě daleko. Všude kolem pobíhají bázliví kozí plyšáci s vlajícíma ušima.

Primer Bosque, Libor s Luďkem vždycky rádi popatří na hezké kozy

Sjíždíme pozvolna ke Cortézově moři, před San Evaristo se dáváme na jih a po asi jedenácti kilometrech obdivujeme snad nejrozsáhlejší porost pachycereusů, co jsme zatím viděli.

Pravý pachycereusový Boubín

Před pobřežními kopci zahýbáme do kouzelné zátoky, kde kempujeme. Na stráni nacházíme hezkou bílou Mammillaria albicans, zítra to bude chtít důkladnější průzkum.

Mammillaria albicans

Kluci připravují maso s pěkně ostrou salsou. Rozděláváme oheň v kamenné ohrádce ve svahu, kde jsme bezpečně schovaní před větrem. Povídáme a zpíváme při kytaře.


Baja California 2008 všemi směry, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8.
 9. | 10. | 11.
 

Text a foto © Vladimír Šamalík, 2009-2010
vladimir.samalik(at)seznam(dot)cz
 

zpět