Zima v Jeřmanicích

Obr. 1 - Zima v Jeřmanicích

Každý měsíc čteme v IN seriály na téma …jaro tam a tam, léto tam a tam, čas květů někde úplně jinde a podobně. Já to prolomím a zahájím seriál článků ( doufám, že se ke mně někdo přidá) Zima někde ( nemyslím tím, tam, kde vy). Už jsem to kdesi psal, že zima jest pro mě obdobím nejhorečnější činnosti. Zejména v poslední době, kdy jsem se zásobil palivem a ještě posílil topný systém na množárně natolik, že mohu klidně vysévat, pře-pichovat a řízkovat sukulenty, jen se ze mě kouří. Ale o tom později. Zavedl jsem totiž několik technických inovací:

První je speciální zateplovaní systém, který posledních několik let testuji. Jeho nespornou výhodou je cena (u nás je k mání gratis a ani doprava se neúčtuje). Pokud tedy jsou k dispozici zásoby, pak je dokonale funkční a esteticky docela přijatelný.

Obr. 2 - Speciální zateplovaní systém

Potíž je v tom, že není skladem úplně pokaždé a zadruhé, distribuován celoplošně vyžaduje poměrně náročné a pracné přemísťování. Přesto že jsem polívkovej, v zimě polívky nejím, neb jak známo, lžíce je mládě od lopaty a polévku jísti vidličkou jest blbost. Pro ty, co u mě nebyli, hřeben foliáku jest asi 240 cm vysoký.

Dalším zlepšovákem působícím celoročně jest zabezpečení sbírky. Vedle různých nákladných a energeticky náročných udělátek, se kterými bych si stejně nevěděl rady, se mi zdálo nejvýhodnějším použít zařízení C.E.S.A.R. 1.

Obr. 3 - C.E.S.A.R. 1

Předností je snadné ovládání, nulové požadavky na energii a neomezený okruh působnosti (naposled navětřil v létě fenu ve vsi 6 km daleko a po cestě za ní si vzal s sebou kus plotu.). Nevýhodou je poměrně vysoká pohotovostní hmotnost (cca 80 kg), v době reprodukčního cyklu opačného pohlaví poměrně obtížná ovladatelnost a velká spotřeba provozních medií (cca 3 - 1 kg denně). Obrovskou výhodou jest zřejmě vrozený etnicky selektivní instinkt, který se projevuje v dané situaci silnou chutí začít působit. Netuším, jak funguje v době, kdy doma nejsem, ale zahradu uklízím denně a co najdu, zakopávám v blízkém lese.

V případě mé přítomnosti se chová velmi společensky, což je někdy ještě horší. Při návštěvě jednoho mého drahého přítele , který neprozřetelně přijel s jezevčíkem, hrozila katastrofa v podobě agrese manželky jmenovaného. Jezevčík totiž jevil stopy lásky našeho psíka, který si ho chtěl na zahradě zahrabat co hračku, aby mu ho nikdo nevzal. To že se někdy netrefil do země, ale do hov…, za to nemohl, on tyhle věci nemá za eklhaft. Jinak si zkuste představit, že na vás hopne, dá vám packy na ramena a chce podrbat za uchem – pak musíte dát ruce hodně nahoru.

No a pak se dostanem už do skleníků a tu jsem s to podat důkaz svého tvrzení o aktivitě zimní. Je–li v množárně 20°C, tu není problém vysévat, přepichovat, řízkovat, a namnožené a napíchané zalít a vlhké udržovat.

Roste to a je tomu velice dobře (obr. 4 až 6):

Obr. 4 - Výsevy

Obr. 5 - Výsevy

Obr. 6 - Semenáčky

Nejveseleji je ale ve foliáku, neb tam probíhá přesazování sbírkových rostlin. Nikdy nemám tolik času, abych si všechny ty kytičky vzal do ruky, pochoval, vyměnil jmenovky případně přesadil, jako v zimě. A tak, ač se to zdá téměř nepravdivé, všechny ujišťuji, že VŠECHNY rostliny ve foliáku minimálně jednou až dvakrát mám za zimu v ruce. To koukám někdy, co tam všechno je, nebo naopak, co už tam není a bylo. To je ale pokoukání poněkud smutnější. A taky – je to jedinej moment za celý rok, kdy si říkám: doprčic, kam já to všechno dám příští rok??? Jediná klika jest, že ve foliáku nemám světlo, protože bych se opravdu domů dostával kolem půlnočních zpráv.

Obr. 7 a 8 - Přesazování sbírkových rostlin

Na nátlak manželky, která je toho názoru, že i listnatý kytky by u nás nějaký býti měly, jsem loni začal pěstovat nějaké alpinky, netřesky a hlavně okrasné trávy. Takže už dnes se mohu pochlubit dokonalým kulturním stavem rostlin a také docela slušným množstvím namnoženého materiálu – další důvod, proč sem zajet. Posuďte prosím, detaily sbírkových lomikamenů a stav kultury namnožených rostlin – velmi solidní, že?

Obr. 9 a 10 - Detaily sbírkových lomikamenů a stav namnožených rostlin

Výhodou této kultury je, že v době zimní není příliš náročná na pěstitelské práce a údržbu, takže opravdu všechen čas mohu věnovat kaktusům.

Přeji vám ( a co, nebudu zbytečně altruistický) přeji nám všem klidné a úspěšné přezimování a našim kytičkám brzké jaro se spoustou květů a radostí pro nás. Přesto, že kolem je hromada lidí, kteří nemají nic jiného na práci, než za naše peníze nám jen komplikovat život, nenechme se otrávit a mějme ty kytky ještě radši, než doposud.

Povídání pro začátečníky - o sázení
Povídání pro začátečníky - trochu o výsevech
Povídání pro začátečníky - o pikýrování
Povídání pro začátečníky - volná kultura
Povídání pro začátečníky - příprava na zimu

Povídání pro začátečníky, podle abecedy 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12

Pavel Urbánek
Jeřmanice
 

zpět