Mezidruhové hybridy kaktusů (2)

Ariocarpus fissuratus v. hintonii × Ariocarpus retusus

Někdy v roce 1995 jsem objednal importní semena Ariocarpus fissuratus v. hintonii
10 semen za 180 Kč. V této době bylo jasné, že semena pocházejí z přírodních sběrů. Ariocarpus fissuratus v. hintonii byl tehdy novinka a tak v podstatě semena z kulturních rostlin nepřicházela v úvahu. Tak moje nadšení bylo velké, když z tohoto množství semen vyklíčily 4 semenáčky. Po čase se ukázalo, že jen dvě rostliny jsou ty pravé a zbylé dvě jakési divné. Z počátku mě to mrzelo, semena byla drahá a výsledek nevalný. Stále jsem se nemohl smířit s myšlenkou, že by někomu stálo za to namíchat do importních semen semena z kulturních rostlin, a ještě nějaká zmršená. Později jsem tohoto pána navštívil a zjistil, že doma žádné ariokarpusy v podstatě nemá a navíc je orientován spíše na jižní Ameriku. Tak jsem tuto možnost vyloučil.

V dobách, kdy ariokarpusy byly vzácností a jejich zastoupení ve sbírkách minimální, docházelo ať úmyslně či nikoliv k opylování těch pár rostlinek co tu byly mezi sebou, a tak k jakési hybridizaci. Výsledky lze pozorovat například na Ariocarpus agavoides či A. scapharostrus vypěstovaných v době před přílivem importních semen. Tyto hybridy jsou v našich sbírkách zastoupeny velmi často.

Ariocarpus fissuratus v. hintonii × Ariocarpus retusus

A tak jsem po mnoha dotazech a hledání usoudil, že v případě těchto dvou rostlinek se jedná s největší pravděpodobností o přírodní hybrid mezi Ariocarpus fissuratus v. hintonii a Ariocarpus retusus, který tam údajně také roste.

Rostlinky to jsou pěkné a každá kvete jinou barvou květu. Ta, která je více podobná Ariocarpus retusus, kvete bíle a ta druhá podobná spíše na A. fissuratus v. hintonii kvete růžově. Zajímavé bude vysledovat, jak se budou chovat v druhé filiální generaci. A to bude nějaký čas trvat. Zatím mám kvetoucí jen tyto dvě zajímavé rostliny, s ještě zajímavějším původem.

Mezidruhové hybridy kaktusů (1)

Poznámka redakce
Je pravdou, že na stejné lokalitě poblíž El Herrero (Matehuala, SLP) rostou Ariocarpus hintonii a A. retusus vedle sebe. S údivem jsem hleděl na to, jak jeden nizounký kopeček – jen max . 5 m vysoký – je osídlen A. hintonii, a druhý kopeček, který je jen pár desítek metrů daleko, je hustě porostlý A. retusus. Úžasný na tom byl fakt, že jsem nikde neuviděl tyto rostliny smíšené, a dodnes mi není jasné, jak je to možné.

Dalším faktem je, že nikdy jsem v přírodě neviděl nic, co by připomínalo hybrid, mezi těmito dvěma druhy. Předpokládám, že tyto dva druhy jsou od sebe velmi příbuzensky vzdáleny, takže jim v hybridizaci brání přirozená bariéra. Tím ovšem nechci říci, že něco podobného je nutné kategoricky vyloučit. Ona si ta příroda si někdy dělá, co chce...  - pp -

Text a foto © Jiří Pavlík
E-mail: ctyrlistek.projekce(at)volny(dot)cz
 

zpět