Jakzmeto Natřeli Anglánům…

Rudy Krajča – brněnský a navíc poněkud výstřední fenomén, hodně lidí si jeho titul Mgr. překládá po svém – a jemu to vůbec nevadí. A tak se ve svých komunikačních pokusech vyjadřuje pilně po svém – nám to taky nevadí, a tak jeho psaní čas od času bez problémů na našich novinách bez cenzury pouštíme. Inteligentní čtenář se jistě v jeho řádcích snadno zorientuje. (Např. Blmánka – přeloženo z drásovštiny = Uebelmannia).

Rudovít v akci

8. října pořádala londýnská kaktusářská „branch“ High Wycombe výroční zasedání svého spolku. Již několik týdnů před zahájením akce byly téměř všechny lístky vyprodány. Pro přednášející z Česka a pořadatele Douga Donaldsona to byla výborná zpráva. Ten se s Chrisem Davisem pro tento rok rozhodl nasadit opět skvělého Petra Pavelku. Protože nudní Angláni bez stop fantazie nevěděli coby (?), objednali jako druhého přednášejícího též ČechoMoraváka, Rudovíta Krajču z Brna. Na jedný straně pošetilost ze strany pořadatelů, na druhó stranu klobók dolů, odvahu tidle Angláni teda majó. Neznámý Zakrslík z Brna dostal příležet prezentovat své Blmánky dvakrát a to už je mazec! Poprvé z jeho cesty do Brasil roku 2005 s nebožkou, podruhé z tříměsíční sólo akce v roce 2006.

Petr Pavelka je uváděn před prezentací

První tedy proběhl přednes z šestitýdenní veselé akce na podzim 2005. Rudovít nebyl ve špatné formě a poslední větu zakončil překvapivě brilantním veršem. Anglány hned tak něco nerozhodí, ale tolik protáhlých anglických ksichtů na dvou stech metrech čtverečních, to se často nevidí !
Na probrání se z šoku měli účastníci sympózia čas na oběd v přísálí, kam odešli zajíst trpké to zklamání z první přednášky…Se slzami v očích, proč jen nešli na golf do nedalekého Winsdoru, v rukách talíře plné koláčků a cukru, který ukliňuje… Zvýšená hladina glukózy v krvi nezdolných Anglánů působila jako živá voda. Jejich návrat do sálu již očekával Petr Pavelka. Přivítal je v ruce s klíčem od sálu s nápadem v hlavě zamknout, aby nemohl nikdo odejít. Také nedělat přestávku, jinak utečou…(jak pravil Jára da Cimrman). Poté předvedl výkon, který byl ve srovnání s prezentacemi v Československu ještě mnohem lepší a veselejší!

Jeden ze šefíků, Dough Donaldson

Je potřeba se ještě vrátit k obědu formou švédských stolů. Množství vegetariánských mís s výrazným označením „suitable for vegetarians“ Rudovíta obrovsky nadchlo a v porovnání se strašidelnou Českou kuchyní ( a českou hospodskou kulturou…) ho také řádně naplnilo… Něco takového zavést v Brně na sympoziu, to by byla paráda pane předsedo, což?

Alan Pocock (špičkový pěstitel a kámoš, Euphorbia abdelkuri cv. Damask
je výrobek z jeho dílny!) a jeho žena Jackie (oba drží kafčo, Brian je Alanův
pomocník (má plnývous). Kočička (Florencia Seňoret) z Chile se svým frájou
(Juan Acosta) vpravo mají vééélmi parádní a skvělé stránky www.eriosyce.info.
Taky pár mega na kontě, takže stále cestují, nejen za kakty v domovině…

Po žranici následovala malá burza kytek, kaktů a sukulentů. Poměr zelíčka a pichláčů byl téměř pade na pade, rostliny byly velmi pěkné, někdy překvapily na Anglii až nízké ceny.
Kompozice prodeje některých prodávajících připomínala spíš výstavu. Prodej a kultura prodeje, na který jsme zvyklý z našich hájů je o něčem jiném. Jeden prodávající měl na stolech pouze kaktusy, všichni ostatní nabízeli sukulenty a kakty pěkně nakombinovány. Jak snadné mohlo být všechny libry utratit!

Poslední třetinu zápasu absolvoval opět Rudovít Krajča. Tentokrát s horším začátkem, nemastným a neslaným, téměř makrobiotickým…V závěru prezentace se trošku chytl a po uvedení přídavku, který si Angláni vytleskali, kontroval hustou sérií snímků Nové Kytičky. Nadšení kaktusáři, a je potřeba podotknout i kaktusářky (v porovnání s naší zemí ve velkém procentu tam zastoupeny), dvěma přednášejícím vřele gratulovali. Dokonce i ti ze začátku zklamaní golfisti roztáli…

Hlavní Star výročního sympózia High Wycombe: Petr Pavelka, Praha v akci

Tak to vypadá, že naši dva „heroes“ od Anglánů do budoucna pozvání opět dostanou. A určitě ho přijmou. Proč? V Evropě a v kaktusářském světě si nás totiž váží a považují Čechy a Slováky v současné době za Top, Target, prostě Vrchol. To nám žádný hloupý úředník nevezme, ti budou jen nařizovat a schvalovat zákony hodné tak žáků ZVLÁŠTNÍ ŠKOLY.

Howgh!

Rudy Krajča
E-mail: 
rudy.krajca(at)seznam(dot)cz
http://www.vzacnykytky.cz/u-nas/unas_12_09.html
 

zpět