Den po dni v Baja California (12)

Všudypřítomné Pachycereus pringlei

4. 3. Ráno ještě chvíli pobíháme po kopci, odjezd se drobet opožďuje, Láďa hledá brýle. Vzdává to (později si koupí nové).

Ranní likvidace tábořiště.

Na Baja je spousta míst, kde je kempování ve volné přírodě naprosto bez problémů. Kaktusáři místo vždy opouštějí ve stejném stavu, v jakém je nalezli a odpadky odvážejí do kontejnerů ve městech. Do La Paz je po pobřeží prašná až kamenitá cesta, nájezd na asfalt až před La Paz. Ve městě hledáme banku na zaplacení turistického poplatku. Až po zpátečním přejezdu hranice mezi oběma státy zjišťujeme, že budka je prázdná a nikdo nic nekontroluje. Nakupujem něco potravin a pivka, a jedem dál na San Bartolo. Na krátké zastávce prověřujeme stav separace odpadu po mexicku, kupa použitých injekčních stříkaček hned u cesty…

Separace odpadů po mexicku

Na KM 129 za San Bartolo zastavujeme u svahu, rostou tu Cochemiea poselgeri.

Cochemiea poselgeri

Ferocactus townsendianus, Mammillaria phitauiana má nezralé plody. Dlouho se nám nedaří najít tábořiště. Asi na pátý pokus, tak dlouho jsme nikdy nehledali, sjíždíme do širokého řečiště, kde jsou vyježděné cesty. Velká písečná plocha mezi vesnicemi, příjemná ale dost prašná rovinka.

Dekorativní Agave na břehu suchého řečiště.

Pavel s Vaškem dělají vajíčka se šunkou. Téma u ohně- naše školství. V noci je slyšet nervózní hlasy domácích zvířat v okolí, asi ten dobytek kvůli Liborovu hlasitému chrápání nemůže oka zamhouřit. Dvakrát nás navštěvuje místní policie, s úsměvem, vše je pohodě.

Bartschella schumannii

5. 3. San Jose del Cabo je náš další, nejjižnější cíl. Tady se naše cesta zase otočí zpátky na sever. Předtím ale z hlavní zahýbáme na Caduaňo, kde v křoví roste Bartschella schumannii.

Lokalita Bartschella schumannii

Vracíme se na hlavní, míjíme San Juan del Cabo i s jejich milionářskými hotely, nic nás tu neláká, moc se nezdržujeme a spěcháme, aby byla časová rezerva na hledání Echinocereus lindsayi.

Vzácný kousek dosud nezastavěného pobřeží

Po cestě za San Juan se zastavujeme a po kratší domluvě zjišťujeme, že jsme přejeli GPS Lukešů a proto se vracíme na jižní okraj města.

Obrovské masivy kamenných ploten

Pěkná pláž, nová hotelová zástavba. Nacházíme nádherné místo se skalními hladkými útvary v obrovských, nerozpadavých plotnách.

Echinocereus sciurus

Zde je lokalita nádherných miniaturek Mammillaria (Bartschela) schumanii var. globosa, M. armillata a Echinocereus sciurus. Je zřejmé, že ani tento kousek skvostného pobřeží nebude od hoteliérů ušetřen, a je to velká škoda.

Echinocereus sciurus

Za Cabo San Lucas stavíme na oběd -130 ps. Pak stavíme na KM 86, kde hledáme a nacházíme Bartschella schumanii.

Lokalita Bartschella schumannii var. globosa

Bartschella schumannii var. globosa

Na tábořiště severně od Todos Santos dojíždíme se setměním. Jedna skupina tráví večer u ohně a druhá jela prohlédnout večerní městečko.

Městečko Todos Santos

Prodavačka suvenýrů

Večerní rituál

Den po dni v Baja California, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

Pavel Randa

S použitím deníku Pavla Randy připravil Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět