Baja California 2008 všemi směry (11)

z deníku Vládi Šamalíka

12. den – 2. 3. 2008
Po snídani se vracíme na MXC1. Během krátké zastávky obdivujeme výstavní exempláře Ferocactus rectispinus, také Echinocereus brandegei, velké trsy Mammillaria poselgeriMammillaria dioica, ale kupodivu nejvíce vyprahlé krajině dominuje provokativně šťavnatě zelený Stenocereus thurberi.

Stenocereus thurberi

Přijíždíme do Ligui a dojednáváme opět čluny, nějak se nám na tom moři po včerejšku zalíbilo. S jídlem roste chuť, a tu jsme dostali opět na endemitický Ferocactus diguetii, ovšem tentokrát ve varietě carmenensis, protože přebývá, světe div se, především na Isla del Carmen. Náš člun má asi baterii na odchodu, protože náš kapitán motor svého korábu uvádí do chodu pomocí startovacích kabelů a baterie bratrského plavidla. Nicméně komplikace je zvládnuta a po půl hodince kotvíme u jižního cípu poměrně velkého ostrova Carmen.

Pobřeží Isla del Carmen

Břehy lemují pusté písčité pláže, jako stvořené pro líné povalování proložené koupáním v průzračné vodě, my však je pohrdavě míjíme a vrháme se k nejbližším svahům, kde cítíme hlavní předmět našeho zájmu. Tam se však kýžený ferokaktus nenachází a narážíme na něj až pár set metrů od paty svahu v plochém terénu mezi pachykormusy. Po včerejších lukulských hodech však není ani památky, stěží objevujeme pár osamělých jedinců, největší do jednoho metru výšky.

Ferocactus diguetii v. carmenensis

Pročesáváme krajinu směrem k jižnímu mysu ostrova. Celkově to na nás dělá dojem, že zde rostlinstvo zažívalo i lepší časy, než nyní. Hodně kaktusů je uhynulých, ani otrlé pachycereusy nejsou tak rozverné, jako včera na Catalině, i když se pořád ještě dost drží a tvoří menší háje.

Pachycereus pringlei

Ani pachykormusy a bursery nejeví známky bujného růstu, ale zato vypadají velice přitažlivě. Čemu už by našinec měl říkat komerčně populárním názvem sukulentní bonsai, než takovýmto krasavcům?

Pachycormus discolor

Potulujeme se plochým terénem přerušeným občas mělkými stržemi. Pozornost budí i to, po čem šlapeme. V rozpadající se vápenité hornině rozeznávám množství mušlí, je to očividně sediment bývalého mořského dna, a podle konzistence a struktury ne až tak starý. Tu a tam se v houští krčí semenáček Ferocactus diguetii v. carmenensis. Od svého včerejšího příbuzného se na první pohled příliš neliší, jen mi připadá, že má trochu hrubější otrnění bledší barvy a je celkově menší, ovšem co je typický rys a co vliv stanoviště, si netroufám určit.

Hrubé otrnění semenáčku Ferocactus diguetii v. carmenensis

Vegetace má viditelně za sebou pár suchých let, je to zřetelné i na odolné mamilárii, domnívám se, že druhu dioica, ale tady se naskýtají i jiné možnosti, jen ji vidět kvést. Všechny exempláře vypadají, že je někdo dlouho nezalil a navíc neopatrně zapomněl přikrýt zavápněným sklem.

Mammillaria aff. dioica

Semenáčky pachycereusů vyrůstají přímo ze skalních puklin a taky jsou dost opálené.

Semenáček Pachycereus pringlei tmavší pleti

Po několika kilometrech plahočení se vyprahlým terénem velmi dobře chápu, že i vzrostlejší jedinci Ferocactus diguetii v. carmenensis se snaží ukrýt v houští.

Ferocactus diguetii v. carmenensis

Pozvolna se vracíme ke kotvišti a vyplouváme k jižnímu mysu, kde se naloďuje Pavel a Václav. Svištíme zpět na pevninu. Cestou nám náš kapitán ukazuje pěknou skalní bránu na malém ostrůvku.

Zpět na pevninu

Spěcháme do Ciudad Isurgentes, tankujeme a dokupujeme proviant. Zní tady nádherná písnička, španělsky zpívaná, ale prodavačka, která si ji pouští, neví, kdo to zpívá a CD má přepálené. Kempujeme kousek za městem stylově v háji pachycereusů.


Baja California 2008 všemi směry, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10.
 

Text a foto © Vladimír Šamalík, 2009-2010
vladimir.samalik(at)seznam(dot)cz
 

zpět