Leden se sukulenty


Leden je skoro tím nejhorším, co může sukulentáře během roku potkat. Ještě že má sukulenty, které i v tomto nevlídném čase kvetou a snaží se ze všech sil vypadat alespoň trochu k světu bez ohledu na dění venku za okny skleníku. Jako třeba Senecio barbertonicus, které Holanďané překřtili na Senecio „Himalaya“. Jak příznačné pro letošní způsob zimy!

Obr. 1 - Nakvétající Senecio barbertonicus

Pro některé sukulenty je naše zima dokonce hlavním růstovým obdobím, ale ráda by jich rostla v tomto pošmourném čase většina. Sukulentář je tu od toho, aby se jim v tom nejrůznějšími prostředky snažil zabránit. Vody jim proto dávám maličko, jen abych doplnil její úbytek v pletivech a kytky nezačaly růst. Zalévám bez ohledu na počasí, protože teplota ve skleníku je plus mínus tři stupně stále stejná. Paradoxně tak nejvíce vody rostliny dostanou ve chvílích, kdy venku svítí sluníčko a mrzne jen praští.

Obr. 2 - Echeveria 'Doris Taylor' v zimním kožíšku

Nejelegantněji snášejí českou zimu už tradičně mexické echeverie. Dokonce bych řekl, že díky dlouhým vodním půstům jsou i mnohem krásnější než uprostřed léta. V boji se suchem obětují část starších listů, z nichž se voda i s živinami postupně přečerpá do těch mladých uprostřed růžice. Při tom ještě většina z nich začíná právě v lednu vytvářet zárodky budoucích květních stvolů, a některé už dokonce vykvétají. Letošní lednovou královnou u nás byla zcela nepochybně Echeveria carnicolor, která se na kvetení také postupně připravovala už od loňského srpna!

Obr. 3 - Echeveria carnicolor letos rozkvetla v půli ledna

Když má náladu, vykvete i naše stará tlustice. Protože letos náladu měla, jakmile se venku alespoň trochu oteplilo a já sklidil sníh před vchodem do skleníku, snesl jsem ji po schodech dolů a vyfotil se s ní. Říká se, že když člověka po padesátce zrána nic nebolí, je mrtvej. Stěhování mé oblíbené rostliny spolu s úklidem sněhu mne utvrdilo v přesvědčení, že jsem pořád ještě ve hře!

Obr. 4 - Naše stará tlustice otevřela květy hned na počátku roku

Pro další léta si ale pěstuji také menší druhy tlustic, které i z těch strmých schodů přestěhuju bez zadýchání určitě ještě nějaký ten rok. A kvetou přitom stejně hezky! Letos v lednu byla ve skleníku zcela nepřehlédnutelná Crassula orbicularis ssp. rosularis.

Obr. 5 - Crassula orbicularis ssp. rosularis

Přes nepříznivé podmínky ve skleníku tam i v lednu pracuji. Především přesazuji, ale také množím. V létě jde sice řízkování a zakořeňování rychleji a lépe, ale zase nebývá ani zdaleka tolik času co teď! Sukulenty obyčejné, které my pěstujeme především, spolehlivě koření i v zimě (5-12°C), jenom jim to o trochu déle trvá.

Obr. 6 - Čerstvě zakořeněný vrchol Kalanchoe thyrsifolia

Při práci se nechám docela rád rozptylovat nádhernými květy „zelených parašutistů“ rodu Bryophyllum (Kalanchoe), které většina pěstitelů považuje za obtížný plevel a hubí je na potkání. Připravují se tak o docela hezké zimní květy, nemyslíte?

Obr. 7 - Květy rodu Bryophyllum bývají v lednu už tradicí

Leden je pro sukulentáře měsíc nesnesitelně dlouhý a jaro stále ještě v nedohlednu! Když se ale jeho závěr vydaří jako letos v Táboře, dá se to vydržet! Zatímco v množství kaktusů a sukulentů nás zatím Holanďané pořád trochu drtí, na cyklokrosové trati u řeky Lužnice jsme jim to nandali dokonale!

Obr. 8 - Pozdrav z cyklokrosové hospody u Lužnice. Za hodinu vyrazí na trať budoucí mistr světa Zdeněk Štybar!

Z velké mezinárodní cyklokrosové hospody zdraví
a brzké jaro přeje Jiří Janda

Jiří Janda
Pávov
www.sukulenty.estranky.cz
 

zpět