Mezidruhové hybridy kaktusů (1)

Ariocarupus scapharostrus × Ariocarpus trigonus.

Na straně jedné úzkostlivě hlídáme botanickou čistotu nalezištních forem a na straně druhé při pohledu na povedený hybrid nás zahřeje u srdce. Je opravdu nesporný fakt, že kaktus se sebelepším označením naleziště nenadchne laika ani běžného kaktusáře tak, jako povedená hybrida, většinou bohatěji kvetoucí a snadněji rostoucí. A právě nejenom laik, ale i velká většina nespecializovaných kaktusářů, sáhne po pěkné, odolné a bohatě kvetoucí rostlině dříve, bez ohledu na to, zda jde o čistý druh či hybrid. Zkrátka oni opravdu pěstují kaktusy.

A právě tito pěstitelé vytvářejí největší kupní sílu, která je pro rozvoj našeho koníčka také důležitá. Čisté nalezištní formy jsou pro specialisty, z nichž někteří tu hru na botaniky přehánějí v naději, že až ta či ona lokalita bude zničena, tak zrovna oni budou ti vyvolení, aby tam udržované čisté formy zpětně vysadili. Což je v podstatě úplný nesmysl. Nehledě na to, že o to nikdo stejně nestojí a ani si neumím představit legalizaci takové akce či samotné vyřizování potřebných povolení.

Ariocarupus scapharostrus × Ariocarpus trigonus.

Hybridy rodů Echinopsis, Lobivia, Astrophytum apod. jsou běžné, naproti tomu u rodu Mammillaria skoro neznámé. U ostatních rodů se sem tam některý hybrid objeví. Úplným extrémem je vytváření a následné popisování hybridů u Turbinicarpus. Ale když to někoho baví, tak proč ne.

Proto si s čistým svědomím vytvářím a opatruji různé hybridy pro potěchu oka.
Takové pravokořenné hybridní rostliny Ariocarpus v přijatelné velikosti, to už zase tak běžné není. A navíc to přece jenom trvá déle. Roubováním tyto rostliny většinou pokazíme.
U ariokarpusů se dají křížit mezi sebou všechny druhy, jen retusus s trigonusem a naopak je trochu problematičtější. První kombinaci, kterou jsem vytvořil je Ariocarupus scapharostrus × Ariocarpus trigonus.

Ariocarupus scapharostrus × Ariocarpus trigonus.

Zde je zajímavý ten fakt, že rostliny F2 jsou shodné z F1 (další generace jsem již nevytvářel). To napovídá, že při dobré vůli a dostatku času, lze v podstatě jednoduchým způsobem vytvořit nový druh.

Ariocarupus scapharostrus × Ariocarpus trigonus.


Poznámka redakce
Východně od Aramberri (Nuevo Leon) se populace A. retusus dotýkají areálu A. trigonus, který se do oblasti tlačí z Tamaulipas. Právě třeba u Marmolejos a u La Joya (NL) rostou kaktusy (říkáme jim A. retusus ssp. confusus), které kvetou červeně až růžově a bíle, ale nesou znaky (tvar i barva tuberkulí) A trigonus, které na druhé straně horského masivu (ale už i poblíž Lampacitos, což je jen kolem 10 km vzdálené od Marmolejos) kvetou klasicky žlutě. Předpokládám, že tady je místo, kde se tyto dva druhy dlouhodobě kříží, aniž by samozřejmě vznikal nový druh. Prostě se tu vyskytuje směs kytek, jedna vypadá jako retusus, vedle ní je trigonus ale i něco mezi…

Západně od Aramberri (cca 15 km) rostou kaktusy, které svým tělem připomínají spíše A. retusus ale kvetou převážně červeně. Dále na Escondida se už nalézají klasické A. retusus. Tímto dodatkem jsem se snažil Jirkův příspěvek doplnit, ale tuším, že jsem to jen ještě víc zamotal. - pp -

Text a foto © Jiří Pavlík
E-mail: ctyrlistek.projekce(at)volny(dot)cz
 

zpět