Den po dni v Baja California (11)

Kristáta Machaeocereus gummosus

3. 3. Ráno mlha a chladno, čekáme na slunce, aby oschly stany. Taky aby se dalo něco vyfotit v okolí ležení. Je tady velká kristáta Machaerocereus gummosus, mnoho Tilandsia recurvata a Ferocactus towsendianus v. santamaria.

Ferocactus towsendianus var. santamaria

Dnešní cíl je někde u San Evaristo, na východním pobřeží. Projíždíme Ciudad Constitucion, zastavujeme u Puenta la Liebre, prohlížíme si populaci Ferocactus townsendianus.

Členové jihočeské odnože Randa s Černým zradili budvar
aby dali přednost velmi dobrému Tecate

Další zastavení je asi 15 km za El Ciento Veltioche, kde děláme pár snímků Ferocactus towsendianus, Ibervillea a Bursera. Dál jedem po dost špatné cestě. Vylézáme do kopce před vesnicí Primera Agua, rostou tu Cochemiea poselgerii a Ferocactus rectispinus s pěkně rovnými ostny.

Ferocactus rectispinus

Kousek za zastávkou musíme překonat velice obtížný brod, ani ne tolik vody jako velké kameny. Se štěstím přejela obě auta a tak můžeme jet dál. Ještě jednou stavíme u malého ranče, abychom se domorodců zeptali na cestu.

Domorodci

Domorodci velmi rádi popovídají i poradí cestu. Však se jim nestane tak často, aby se u nich zastavili takoví podivíni.

Stádo koziček je zárukou skrovné obživy

Jedeme dobře a tak po pár fotkách pokračujeme. Při hledání místa na spaní několikrát zastavujeme a postupně fotíme Echinocereus brandegeeii, Cylindropuntia, Mammillaria – dva druhy, jedna s kulatým plodem a druhá s dlouhým.

Mammillaria dioica

Opuntia invicta

Echinocereus brandegei

Dojíždíme na pláž a kempujeme na pobřeží Cortezova moře. K večeři jsme si koupili maso. Po okolí sbíráme dřevo, moc ho tu není, tak se dost naběháme. Zvedá se vítr, tak stěhujeme ohniště za hradbu z kamení, kterou si ve stráni vystavěli rybáři.

Kemp na pobřeží Cortezova moře

Kytara, zpěv a vyprávění krátí noc. Libor zpívá falešně a o oktávu výše. Když se mu Pavel P. snaží dát tón, hrubě se na něj osopí se slovy „na to ti kaká bílej tesák“. Na to, že má kdoví kolik vysokých škol, by se mohl naučit vyjadřovat slušněji a o mnoho lépe zpívat, o tom není sporu.

Agave u Kalifornského zálivu

Den po dni v Baja California, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10.

Pavel Randa

S použitím deníku Pavla Randy připravil Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět