Vesele do Nového roku!

Den poté, co se v mediích objevil text připravované kontroverzní vyhlášky o tom, že kdo drží do pěti kusů vyjmenovaných druhů kaktusů, dopouští se přestupku s možným postihem pokutou až do 15 000 Kč, a kdo jich drží více, dopouští se trestného činu, vznikla řada na sobě nezávislých iniciativ.

Den poté, co se v mediích objevil text připravované kontroverzní vyhlášky o tom, že kdo drží do 5 kusů vyjmenovaných kaktusů, dopouští se přestupku s možným postihem pokutou až do 15 000 Kč, a kdo jich drží více, dopouští se trestného činu, vznikla řada na sobě nezávislých iniciativ. Myslím, že díky zájmu kaktusářské veřejnosti se podařil malý úspěch. Z vyhlášky zmizelo vyčíslení: více než pět kaktusů = zločin. Ve vyhlášce sice zůstaly vyjmenované druhy, ale trestuhodnost jejich držení je podmíněna prokázaným obsahem mezkalinu – a to 0,75 g čisté drogy.

Ať už ke zmírnění znění v tabulce vládního nařízení došlo v důsledku nečekaně početné iniciativy signatářů petice, mediálním tlakem nebo osobních jednání zástupců společnosti, je dobrým znamením, že díky tomu všemu došlo alespoň k této malé nápravě.
Musím poděkovat signatářům petice. Nejen těch, kteří se prokousali složitou podpisovou procedurou na webu petice. I těm, kteří podepsané petiční archy poslali poštou. Téměř 900 lidí vyjádřilo svůj odpor.

Musím poděkovat i těm, kteří pomáhali svou odborností, ať už se jedná o lidi z vedené naší Společnosti, o odborníky na drogovou problematiku, o právníky či o botaniky. Senátor a kaktusář pan Petr Pakosta hlásí, že pro něho i tato úprava není dostatečná. Připravuje kroky, které by měly vést k úplnému vyřazení kaktusů z vyhlášky.

Další postup zvažuje i vedení Společnosti českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů. A to včetně ústavní stížnosti.

V této chvíli bylo odesláno 5 dospělých rostlin Lophophora williamsii k rozboru, který, jak pevně doufám, prokáže dramatický nedostatek meskalinu.

Za redakci těchto novin ještě jednou všem spřízněným ze srdce děkuji za jejich účast, za nabídky pomoci, za jejich dopisy i telefonáty a věřím, že Nový rok bude pro kaktusáře veselejší, než závěr toho starého.

Pavel PavlíčekPřílohy:

  1. Tisková zpráva: Informace pro členy vlády k problematice pěstování kaktusů obsahujících meskalin.

  2. NAŘÍZENÍ VLÁDY ze dne 14. prosince 2009, kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za jedy a jaké je množství větší než malé u omamných látek, psychotropních látek, přípravků je obsahujících a jedů.
    Sbírka zákonů č. 467/2009, Částka 148, Strana 7550, 7559 a 7564

  3. Dopis senátora Petra Pakosty předsedovi vlády ČR

Další zajímavý článek na idnes.cz týkající se petice naleznete na následujícím odkazu. Docela mne zaujala jedna odezva v diskuzi k petici o tom, že kaktusáři jsou v současnosti největší zločineckou organizací v republice...

http://zpravy.idnes.cz/kaktusari-kvuli-meskalinu-podepisuji-petici-proti-vyhlasce-poslou-ji-vlade-1vm-/domaci.asp?c=A100104_201852_domaci_jw
 

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět