MEXIKO 2008 - část 9.

Další cestopisný seriálek z deníku Honzy Šmejkala

30.10. 2008
Po snídani jsme zabalili a vypravili se opět na pahorek vlevo od cesty - lokalitu Ariocarpus retusus (subsp. furfuraceus). Obcházíme kopec a lezeme na jeho pozvolnější úbočí. Tady mezi kameny rostou snad stovky ariáků. Už od včerejšího večera víme, že tady nic nepokvete, proto jsme mile překvapeni, když Kazik nachází jednu rostlinu s pootevřeným poupětem. Mimo „normální“ rostliny je tu k vidění relativně velký počet kristát Ariocarpus retusus. Mně se tyhle prapodivné útvary zrvona dvakrát nelíbí, musím ale uznat, že zajímavé rozhodně jsou.

Obr. 1 – Ariocarpus retusus subsp. furfuraceus

Z kaktusů jsme tu dále potkali Coryphantha difficilis, Coryphantha neglecta, Coryphantha pseudoechinus, Echinocereus stramineus, Echinocereus enneacanthus, Echinocereus pentalophus, Echinocereus pectinatus, Ferocactus hamatacanthus, Epithelantha micromeris, Opuntia microdasys. Blíže temeni kopce pak nacházíme rostliny Thelocactus palomaensis (Thelocactus rinconensis subsp. palomaensis). Už včera jsme našli jeden „nadějný“ se zavřeným květem. Dnes je ale zřejmé, že se už neotevře. Alespoň že než jsme to všechno obešli a nafotili, vykvetl ten Kazikův retusus a stal se tak nejen jediným na téhle lokalitě, ale i jediným z celého okruhu retusus-trigonus, který jsme viděli v přírodě kvést.

Obr. 2 – Thelocactus rinconensis var. palomaensis

Milan, Vláďa a Vítek, myslím, byli mezitím prozkoumat taky pahorek na druhé straně cesty, ale pokud si dobře pamatuji, nenalezli nic zvláštního ani jiného. Před definitivním odjezdem z tohoto odlehlého koutu pořizujeme ještě skupinové foto u zdi v opuštěné vesnici La Luz a vracíme se do La Paloma na hlavní silnici směr Monclova.

Skupinové foto, u zdi v La Luz

V Monclova vyměňujeme peníze. Divná banka, chtějí tu po nás pasy, celá výměna dost trvá. Právě v téhle bance jsem taky patrně ztratil protisluneční a protiúpalový - a velmi slušivý ;-) - klobouček. Jen o kus dál v jiné bance je jednak výhodnější kurz, jednak tam odpadá pasová procedura. Už máme vyměněno, tak máme smůlu; jen Kazik ještě využívá výhodnějšího kurzu.

Potom parkujeme na náměstí, Kazik s Vaškem jdou sehnat telefon a zkusit zjistit, jestlli je už Kazik dědkem, někdo jde na obhlídku náměstí, já s Benem zůstávám u auta. Budíme tu trochu rozruch, místní by se snámi možná rádi bavili, ale my se španělsky zmůžeme jen na pozdrav a úsměv. Přece jen se ale našla dvojice mladých lidí, středoškoláků, schopných angličtiny, takže ke konverzaci došlo… :-)

Po nějaké době se Kazík s Vaškem vracejí i s policajtem, co jim byl ukázat cestu, chvíli s ním klábosí a Kazikovi se dokonce podaří přesvědčit ho, aby mu prodal policajtskou hvězdu (za 150 pesos!!!). Patrně jsme však na náměstí vzbudili rozruch nežádoucí, protože sotva jsme nasedli a objeli náměstí, zastavil nás jiný policista a přes veškerou Vaškovu výmluvnost nás stáhl o 500 pesos (že prý máme v autě pivo a nemáme zapnuté pásy). Naštěstí, právě díky Vaškovi, to není 1200 mex$, které chtěl ten hajzl původně…

Přestože bychom už měli město Monclova nejraději daleko za sebou, hlad je silnější a na periférii si dáváme kuře v „Pollos don Pallo“. To je super. K tomu pivo Carta Blanca caguama, jak jinak :-), restauratér (mimochodem taky uměl anglicky) nám ho ovšem musí jít koupit do supermarketu přes silnici.

Večer, opět už za tmy, dorážíme na další Vaškem již kdysi prověřené nocoviště u San Juan (de Boquillas) asi 20 km před Cuatrocienegas. Je tu silný vítr, při stavění si musíme navzájem držet stany. Před větrem zalézáme do auta a za konzumace alkoholických nápojů zpíváme na co si vzpomeneme…

31.10. 2008
Ráno se jako obyčejně rozhlížíme po okolí. Je tu zavlažovací kanál, voda tam pěkně šplouchá, moc důvěry ale ve mě nevzbuzuje – ještě se uvidí, jestli tam vlezu. Moje obavy z následků ztráty klobouku likviduje Kazik tím, že mi půjčuje svůj náhradní (nakonec mi zůstal, protože už ho nechtěl zpátky). Snídaně, úklid, balení. Plánovaná lokalita je kopec před námi. Chvíli před tím, než jsme vyrazili, se tu zastavili místní. Obvyklý pokec; když zjistí, že máme zájem o kaktusy, vyprávějí, že kousek dál viděli velké množství kaktusů. Vypadá to jako by chtěli, abychom si to od nich nechali ukázat – a něco jim za to zaplatili. My máme ale plán jasný, takže se loučíme a jdeme si po svém.

Cestou vidíme opuncie, mikroopuncie, Echinocereus stramineus, E. enneacanthus, Escobaria aff.strobiliformis, Mammillaria lasiacantha. Podle Vaška tu má být Mammillaria schiedeana, tu ale nenacházíme (přestože tomu věnuji značné úsilí zejména cestou zpět). Ve skalnatém kopci roste Glandulicactus uncinatus v. wrightii, Mammillaria lasiacantha, Astrophytum capricorne, Escobaria strobiliformis, Opuntia microdasys, Echinocereus pectinatus, a stejné echinocereusy jako pod kopcem.

Obr. 3 – Mammillaria lasiacantha

Výskyt Mammillaria lasiacantha je velmi řídký, astrofyta jsou pomřelá – živých rostlin nacházíme poměrně málo (cca 10-20ks). Dole pod kopcem si konečně fotím ještě Euphorbia antisyphilitica, která nás provází snad celou cestu (Mexičani z téhle rostliny údajně vaří mýdlo) a jednu moc pěknou Mammillaria lasiacantha. Pak se věnuji marnému hledání Mammillaria schiedeana. A pak mě teplo přesvědčilo - koupel v kanále bude, ať si o tom myslím cokoli... Před odjezdem, osychaje, ještě jednou zkouším najít Mammillaria schiedeana - marně. Ale zato nacházím jakousi Escobarii a Ancistrocactus (Víťa doma dodatečně zjišťuje, že jde o Escobaria vivipara v. neomexicana (nejjižnější oblast výskytu) a novou varietu Ancistrocactus brevihamatus), takže to hledání nakonec zcela bez úspěchu nebylo.

Obr. 4 – Ancistrocactus sp. nova

Dál jedeme na Cuatrocienegas, Ocampo a Puertecitos. Nejsevernější zastávka naší cesty před Puertecitos na začátku Laguna La Leche u lokality Ariocarpus fissuratus. Lokalita je přímo u cesty na loučce vlevo. Napravo je kopec/skalka. Nacházíme první ariokarpus. Nekvete. Ale další kvete a pak už vidíme, že tahle lokalita se tedy povedla. Jsou tu na relativně malé ploše (možná o něco víc než 10x10metrů) stovky ariáků, z toho desítky kvetoucích. Radostně fotíme, Vašek si libuje, že takhle má lokalita vypadat. Bezva, super, nadšení, excitace. Ariocarpus fissuratus tu kvete v barvách od slabě růžové po typickou „ariokarpusí“ fialovou (magenta?). Roste tu ve společnosti Mammillaria heyderi, Coryphantha nickelsiae, Echinocactus horizonthalonius

Obr. 5 – Ariocarpus fissuratus

Na druhé straně cesty pod kopcem ve stejném charakteru biotopu roste ještě pár ariáků. Na kopci mezi kameny rostou už „jen“ Escobaria aff. strobiliformis, Echinocereus sp., Epithelantha micromeris (v. greegii?), Coryphantha ramillosa, Coryphantha nickelsiae, Neolloydia conoidea – několik stanovištních forem, řekl bych, s různou barvou středových trnů od klasické černé po bílou, zajímavé…

Obr. 6 – Neolloydia conoidea

Po návratu do Ocampo, hledáme, kde bychom se najedli. Ptáme se místních a posílají nás do hospody, která na první pohled vůbec nevypadá, že je v provozu. Nicméně uvnitř nějaká baba prohlašuje, že funguje a že nám udělá tacos. Nemá pivo, ale nevadí, když si ho koupíme jinde a sem přineseme. Tak si tady v obchodě na druhém konci ulice kupujeme studené pivo a vracíme se do téhle podivné hospody na tacos. Na jedné zdi tu mají Disneyovy postavičky malované patrně místním umělcem, v kontrastu s tím působí zbytek hospody s „tradiční“ mexickou výzdobou podivně. „Takósky“ jsou ale dobré. Nocoviště nacházíme nedaleko Cuatrocienegas. Vítr tu funí podobně jako včera – patrně to v tomhle kraji tak chodí…

Mexiko 2008 - část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8.

Honza Šmejkal
E-mail: encephalocarpus(at)seznam(dot)cz
 

zpět