Baja California 2008 všemi směry (9)

z deníku Vládi Šamalíka

10. den – 29.2.2008
Ráno ještě zkoumáme místní květenu a docela se daří. V hustém křoví objevujeme podivuhodný Peniocereus johnstonii s nadějnými poupaty, který je mezi větvičkami ostatních keřů takřka neviditelný.

Peniocereus johnstonii

V pobřežních křoviskách však je toho k vidění daleko víc, například několik krásně baculatých kaudexů, kterými se pyšní Ibervillea sonorae.

Ibervillea sonorae

Dokonce i pro milovníky mamilárií se něco najde. A je docela zajímavé podiskutovat, co vlastně. Podle popisů v literatuře, udávaných lokalit i typických rysů by to měla být Mammillaria hutchisoniana, možná dokonce ve své provizorní varietě albissima. Netroufám si tvrdit cokoliv určitého a nechávám na zvážení zkušenějších, co jsem to vlastně vyfotil, neboť by to mohla klidně být i všudypřítomná Mammillaria dioica v některé své mezní formě. Bez květu těžko říct, ale každopádně je hezká, ne?

Mammillaria hutchisoniana?

Nad mořem se stále drží mlha, z ní vystupují blízké ostrovy Cortézova moře a jeho břeh lemují větvené sloupy Pachycereus pringlei, kterým zřejmě nevadí ani docela blízké vlnobití.

Pobřežní Pachycereus pringlei

Odpoutáváme se od svého tábořiště a míříme na Loreto. V kopcích zastavujeme jednak kvůli lákavému rostlinstvu, ale rovněž pro naše zapálené příznivce geocachingu Lukešovi, kteří poblíž větří nějaký poklad. Nad silnicí v rozpálených skalách se kupodivu náramně daří svěže zeleným sloupům populárního organpipe kaktusu, občanským jménem Stenocereus thurberi, ale také trsům Echinocereus brandegei. A zase mamilárie. Je trochu méně bílá, ale typická forma Mammillaria dioica to není, těch jsme už viděli dost a ještě uvidíme i dnes. Aspoň je co řešit.

Mammillaria dioica - a ty jsi kdo, krásko?

Ještě než dospějeme do Loreta, pobíháme opět v terénu. Konečně typická slušná Mammillaria dioica, ale co čert nechce, kousek dál zase ta bílá provokatérka. No, dokumentuji, ale pak se raději věnuji dalším sukulentním jedincům. Jsme v oblasti, kde se nalézá Ferocactus peninsulae i populární Ferocactus rectispinus. Jsou tady oba, ale nemohu se zbavit podezření, že se s nadšením mísí. Znovu trsy žluté formy Echinocereus brandegei, robustní články Opuntia invicta, ale nejvíc obdivuji zvláštní květy světle zelené keřovité cylindropuncie mně neznámého druhu.

Cylindropuntia spec.

A už jsme v Loretu. Nyní příjemné pobřežní letovisko, v dobách španělské kolonizace však zdaleka nejvýznamnější sídlo regionu a dokonce hlavní město obou Kalifornií. Libor jde obětavě nechat zalepit ucházející pneumatiku, ostatní se rozprchávají po centru. Poblíž radnice malebný hotel Flores v podobě klasické haciendy a vybavený dobovým mobiliářem, ale především nejstarší španělská misie, o jejímž významu výmluvně hovoří nápis nad portálem, který ji hrdě označuje za „Hlavu a matku misií Dolní a Horní Kalifornie“.

Loreto - Hlava a matka misií Dolní a Horní Kalifornie

Jsa namlsán historickou architekturou, lákám ansámbl pod průhlednou záminkou spatření zaručeně úplně rovnotrnných rektispinusů k návštěvě nedalekého významného poutního místa San Francisco Javier, což se mi v případě jednoho auta i daří. Silnice je však v přestavbě, takže chvátáme vyschlým říčním korytem, kde potkáváme impozantní stromový fikus. Takové se v obývácích prostě nevyskytují.

Ficus palmeri v břehu vyschlého koryta

Zastavujeme u samoty Las Parras. Opět Mammillaria poselgeri, ale také zajímavá bledě žlutá forma Echinocereus brandegei

Bledý Echinocereus brandegei

…ale především opravdu rovnotrnný Ferocactus rectispinus, dělající čest svému druhovému jménu.

Fakt rovnotrnný Ferocactus rectispinus

Už za smrákání dorážíme po křivolaké cestě nehostinnými roklinami do pravé oázy s palmami, kde se skrývá proslulá misie San Francisco Javier de Viggé-Blaundó. Impozantní misijní kostel zděný z lávových bloků spolu s dalšími budovami, obklopený malým hřbitůvkem se starobylými náhrobky a osazený i kapitálními rektispinusy tvoří věhlasné poutní místo, které navštěvují poutníci z mnoha vzdálených míst Mexika i Spojených států.

Misie San Francisco Javier de Viggé-Blaundó

Už za tmy se vracíme teraserií do Loreta a pak podle údajů Lukešových GPS na útulnou pláž u Ligui, kde už nás čekají naši souputníci.


Baja California 2008 všemi směry, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8.
 

Text a foto © Vladimír Šamalík, 2009-2010
vladimir.samalik(at)seznam(dot)cz
 

zpět