Kaktusy – množství velké nežli malé


Jak jistě všichni víte a mnoho z vás i překonalo digitální bariéru a podepsalo – na www.petice.net byla pověšena petice, která upozorňuje na legislativní nepodarek o výčtu kaktusů, které by neměly ve sbírkách existovat.

Ve chvíli, kdy se informace o připravovaném vládním nařízení objevila v médiích, zvedla se mezi kaktusáři vlna nevole, která hraničila až neúctou k zainteresovaným vládním úředníkům.

To se projevovalo nejen v podepisování petice, ale i v kontaktování nejrůznějších poslanců, senátorů a dalších vlivných osobností. Vznikl tlak, který snad přesvědčí vládu, jíž si lidé nebývale váží, aby se na úřední zmetek podívali s nadhledem. Byl napsán dopis prezidenta naší Společnosti, který byl předán paní ministryni spravedlnosti. Pan ing. Běťák osobně sjednal s paní ministriní schůzku.

Znění petice jistě znáte. Během dvou dnů ji podepsalo kolem 500 lidí. Je docela zajímavé číst diskuzi, která při petici vznikla – doporučuji. Vybrané reakce kaktusářů a jiných odborníků připojuji níže.

Následoval otevřený dopis členům vlády, předaný i ČTK:

 

Vážený pane premiére, vážení členové vlády,
okamžikem podpisu vládního nařízení, které mj. upravuje držení některých kaktusů s předpokládaným obsahem mezkalinu

  • postavíte více než 5 000 úctyhodných občanů (praktikujících ušlechtilou zálibu sbírání a pěstování exotických rostlin) mimo zákon.

  • potvrdíte normu, jež se staví proti užívání drogy, které se v Evropě nikdy nepraktikovalo.

  • potvrdíte normu, která se sice odkazuje na směrnice EU, ale která (co se kaktusů týče) neexistuje v žádném z okolních států EU. Právě dnes mi došel katalog od německé firmy Kakteen-Haage, kde jsou např. rostliny Lophophora williamsii neomezeně nabízeny.

  • o výjimku v držení kaktusů prý budou moci kaktusáři žádat na min. zdravotnictví. Dovede si vůbec někdo představit agendu zpracovávající a kontrolující tisíce žádostí?

Zákaz se nyní velmi bouřlivě diskutuje ve spolcích kaktusářů, kterých je na území ČR okolo stovky. Během 48 hodin podepsalo internetovou petici proti zákazu přes 400 lidí. Věřte prosím, že zákazem se nevyřeší vůbec nic, naopak se způsobí mnoho problémů a smutku velké skupině slušných dobrých lidí.

Velké díky za Váš uvážlivý postup

Předseda Spolku pěstitelů kaktusů v Chrudimi
Pavel Pavlíček, Gorkého 886, 537 01 Chrudim,
pavlicek@chrudim.cz
tel. 604279 370
www.cact.cz/noviny

 

 

Výňatky z reakcí na petici – došlo na e-mailovou adresu:

Dobrý večer, právě jsem podepsal petici. Pokud Vám budu moci být jakkoliv nápomocný, kontaktujte mě, neboť jsem docentem v oboru farmakognosie, tedy v oboru studujícím sekundární metabolity rostlin.
Petr B....a

Dobry den, to o pestovani kaktusu nejen ze je uplna blbost, ale neco takoveho zde na zemi jiz bylo...
Mezcalin, lophorin, levin je asi v 1000 druzich a nejen v kaktusech, meli by zakazat take hlavkovy salat, rajce a podobne...
V Evrope se proste zblaznili, na vse maji pravdu jedinou platnou na svete ....
Zdravim K. Knize, Lima, Peru, Plants,Seeds,Cactus,Bromelias,Succulents

Jako expert přes drogy jsem si řekl -pitomci. V zákoně o OPL není kaktus vyjmenován, pouze meskalin. Každý blbec ví, že u nás kaktus žádný meskalin nemá. Snad se vláda vzpamatuje a po diskuzi s odborníky zabrzdí.
Ing. V. K.....k

Podepsal jsem!
doufám, že tam budeme podepsáni během pár dnů všichni. To byl zase zdravý rozum na dovolené...
Ale měl jsem dneska aspoň jednu radost - došel mi od Vás balíček se semeny a už se těším na výsev. Jen jsem rozpačitý z toho, že jsem si nasbíral vlastní semena lophophory, zda je mám vůbec vysévat.
Zdraví podle všeho ode dneška kriminálník M. E.........r, Přibice

Zdravím Vás, vážený příteli a děkuju za tuhle iniciativu. Je to neuvěřitelný, že uprostřed opravdových problémů, zuřících všude, kam se člověk podívá, se nějaký k....n s razítkem snaží vymýšlet něco takovýho. Nacpat jim pár lophophor do jejich prázdných palic, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli ty "narkotický" účinky! Alespoň by se z toho poblili. Ach jo, neverending story of czech Kocourkov.
S přáním klidného adventu
Ladislav K...š, Č........e

Promiň,
ale ser na ně, s idiotama nejde diskutovat, ................
nech se radějc zavřít,
prom. biolog - jř

Dobrý den,
chtěl jsem se Vás zeptat a zároveň tak trochu nabídnout svou pomoc ohledně vládního nařízení o zákazu pěstování kaktusů s obsahem meskalinu. Bylo by možná vhodné za všechny kaktusáře zaslat dotaz na Úřad vlády ČR jak tedy dále, věřím že vláda jednala v dobrém úmyslu, Policie i Státní zastupitelství se však chytne i sebevětší blbosti a tomu je třeba předejít. Shodou okolností se na univerzitě věnuji analýze návykových látek a tak vím, jak velká hloupost se do NV dostala.., docela by mě zajímalo, který odborník jim tohle "poradil". Pokud se bude společně něco chystat, velice rád se toho zúčastním, případně v mých možnostech a silách pomohu - svého koníčku se bez boje nevzdám!
mějte se hezky,
M. Š.......h

Ahoj Pavle, mas tam muj podpis...tohle je neuveritelne blba zeme! Pri nejblizsi prilezitosti to tady opet balim. Je porad lepsi zit v USA pod cernym muzem s rozumem nez pod idiotama bez mozku! Rick

Dobrý den, právě před chvílí jsem si také klepala na čelo, hned se připojuji !!
Dana M...........á

Čau Pavle,
aj Kubiš s Gabčíkom boli hrdinovia. Myslím, že v šíku pravice s ľavicou ste nás predbehli. Nie je k čomu blahoželať. Prosím, pošli mi presný link na peticiu, kde sa môžem pridať k porazeným.
M.Z. –

Mezi známé druhy obsahující množství mezkalinu, takové, že může způsobit halucinace patří především: Trichocereus pachanoi, Trichocereus peruvianus, Trichocereus terscheckii, Lophophora williamsii a Lophophora diffusa. Ovšem, alespoň stopové množství mezkalinu obsahují téměř všechny kaktusy - podle toho jaká je stanovená míra může být zakázáno i mnoho jiných druhů!
Vážení,
doufám, že většina se připojí k této petici a že se nám snad podaří zabránit zcela nesmyslnému opatření.
Osobně si myslím, že je to asi vtip, protože vymyslet něco tak tupého snad nemůže nikdo, kdo má a řídi tuto zemi!
Pokud ano, pak se již není čemu divit.
Ječmínek

Jsem z toho všeho velmi nešťasten. Asi mi nezbývá, než se jít udat na policii se sdělením, že vlastním 400 kaktusů a neznám jména úplně všech. A že prosím policii, aby u mne učinila domovní prohlídku za účelem zabavení nezákonně držených exemplářů. Věřím, že trest bude nízký, protože předem prokazuji účinnou lítost.
P. K.....k, Kladno

Mam par konstruktivnich pripominek:
1. kolik mezkalinu (lofoforinu a ja nevim jakych jinych alkaloidu) je uz "droga"...
2. kolik techto latek se nachazi v jedincich, kteri jsou pestovani v nasich podminkach (ktere rody, ktere druhy, atd...)
3. jak jsou tyto latky vyuzitelne pro "fet"
4. zaverem.... Je vubec nejaky kaktus, ktery je pestovany tady u nas v Evrope realne vyuzitelny k fetovani, nebo neni?
Kdyz se spoji botanik, chemik, pravnik a pestitel, tak muze vzniknout dostatecne jasna odpoved a mozna ze ani nebude zadne obhajoba potreba, protoze problem vysumi.

(muj soukromy odhad po zkusenostech....)
a. V kytce se tvoji alkaloidy jenpokud ma ty SPRAVNE podminky k zivotu.
Cim horsi podminky, tim vice alkaloidu (plati pro cokoliv, vcetne treba
papriky)
b. V kaktusech volne v Americe se prokazuje jen velmi male mnozstvi alkaloidu a to jen ve starych jedincich (viz napriklad Cactaceae Alkaloids, Agurell S. Lloydia. 1969 Jun;32(2):206-16)
c. Kde se kaktusum dari, tak alkaloidy netvori (proto se napr. lofofory sbiraji jen na urcitych uzemich a ne na cele mape vyskytu)..
d. beztak je to jen bublina, ktera splaskne...
S.

Zdravím!
Kdyby ten alkaloid měl alespoň ty grády co má v původní domovině, tak bych se na protest taky sjel!
Prostě nějakej ouřada zase něco vypotil, jinej podepsal a třetí schválil a ani jeden tomu nerozumněl.
Jdu se tam zaregistrovat a petici podepíšu.
Díky za info a mnoho zdaru.
Marek Š..c

Vážený pane,
bylo mou povinnosti uvedenou petici podpořit. Takovéto jednání je zcela nepřípustné nejenom pro celou kaktusářskou obec, ale také pro všechny amatérské a profesionální pěstitele a milovníky rostlin.
Rád bych věřil, že zvítězí zdravý rozum.
Ing. Tomáš T.....k, PhD.
Botanická zahrada PřF OU v Ostravě

Ahoj Pavle,
přemejšlim co ti k tomu napsat. Postih platí pro osoby, držící kaktusy obsahující mezkalin, mám dojem že tady je to marginální záležitost, pamatuju se na jedinej případ někdy v roce 1970 v Brně, kde zkoušeli pojídat Lophophoru tady vypěstovanou, žádný barevný halucinace neměli ale zato jim bylo dost špatně.
Netuším do jaké míry se to tady používá jako droga a hlavně jestli z dovezené nebo tuzemské provenience. Je to pochopitelně celé nešťastné, chybí tu výkonná moc a zdravý rozum k boji proti špatnostem vůbec. Není vyloučené, že to může pokračovat argumentací u soudu, že „moje kaktusy mezkalin neobsahují, a když tak málo“, a kdo to bude měřit ? A kolik je povolená míra. A které druhy ? A kdo je pozná ?
Jiří Z......a, Botanický ústav ČSAV

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět