Ve sbírce Libora Kunteho - listopad 2009

Úplně první sulkorebucií, kterou jsem v přírodě viděl byla
Sulcorebutia steinbachii var. horrida

Absence minulého dílu dávala tušit, že jsem se s největší pravděpodobností odporoučel do dalekých krajů a v návalu hektických příprav nestihl napsat článek a tak „ochudil“ říjnové číslo novin o příspěvek. Ano je to pravda a musím se přiznat, že konec října i listopad „v mé sbírce“ byly překrásné. Listopad, obzvlášť pak jeho první půle, byl skvělý měsíc. Jen více a houšť takovýchhle dní, takovýchhle měsíců. Tak s tím ven…

Pro všechny, kteří Bolivii navštíví vícekrát je Eriocereus tephracanthus
zcela běžným, mnohdy až obtížným druhem. Pro mě však bylo velkým
zážitkem, když jsem fotil časně ráno jeho v noci
se otevírající květy.   

Měl jsem velké štěstí a spolu s partou báječných chlapíků jsem se toulal po Bolívii. Jakkoliv nejsem specializován na kaktusy a rostliny tohoto amerického subkontinentu, byl jsem nadšen. Já vím, já vím – to je rekce každého a vždy, když se dostane někam daleko a poprvé, ale tohle přivonění, to poodhalení roušky jihoamerického tajemna, bylo vskutku něco jiného.

Pro všechny byl strhujícím zážitkem nález teprve loni popsané
Sulcorebutia heliosoides.

Po dlouhé době jsem se kochal jak malý kluk každou rašící odnoží kulaťoučké sulkorebucie, rozplýval jsem se nad majestátním větvovím k jedné straně učesaných vatrikánií připomínajících mi štíhlé rusovlásky. Vzpomněl jsem si na svůj největší kaktus ve sbírce (Gymnocalycium saglionis) vida zaprášené Gymnocalycium riograndense u cesty, těšil jsem se z každého klubajícího se kvítku, který byl pro mne stejně vzácný jako kdysi před lety první opravdová opuncie v Mexiku, neodolal jsem a pohladil si hrubé, husté vlasy u trolíka (Oreocereus trollii).

Tilandsie (Tillandsia sp.) jsou ve zdejší přírodě všudypřítomným
prvkem a to od těch nejmenších s velikostí do 3 cm až po
obrovské, jejichž trychtýře mají metr v průměru.

Uchvátil mě přebohatý výhřad tilandsií na větvích suchovzdorných keřů ve vyšších nadmořských oblastech, vodopády žlutohnědých květů orchidejí rodu Oncidium ve vlhčích údolích a k tomu množství zajímavých okrasných keřů a stromů které jsem kdy v životě nespatřil.

Gymnocalycium riograndense na lokalitě v údolí u řeky Rio Grande.

Nadchly mě drobné tetrovité rybky v potoce, ve kterém jsme se myli, s úžasem jsem pozoroval přelet mohutných ar nad naším kempem těsně před východem slunce. A klid (na to nesmím zapomenout!). Božský klid. Významný rozměr. Vnímal jsem ho všemi póry těla. Už dlouho jsem „neslyšel“ takové ticho, klid v přírodě, klid v lidech, klid ve vzduchu.   
Inu povězte sami, nebyl to krásný měsíc v nejrozmanitější sbírce jakou si jen lze představit?

Vatricania guentheri patří k velmi elegantním
sloupovitým kaktusům z teplejších oblastí Bolivie. 

Doufám, že mi prominete skutečnost, že jsem se nerozepsal o miláčcích ve skleníku, ale oni krásně přežili mou nepřítomnost a podzimně zimní charakter počasí je ukolébal natolik, abych je jen  přenesl do zimoviště, kde budou až do časného jara spát, spát a spát…

V dokonalé úctě Libor Kunte

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět