Rozruch kolem Echinocactus horizonthalonius

Krátká zastavení Jardy Šnicera
Foto © Jaroslav Šnicer

Echinocactus horizonthalonius, lokalita Santa Lucia

Je to jako s každou módní vlnou. „Horizontíci“ jsou holt v kurzu. Sbíráme je jako šílení, píšeme o nich články, ale zdá se, že zůstáváme na povrchu. Je naprosto bez debat, že takovéto vlny zájmu pomáhají danou problematiku lépe probádat, pochopit, roztřídit.

Množství kvalitního rostlinného materiálu představuje jedinečnou příležitost pro studium vnitřních geografických ras, či chcete-li forem. Tedy pokud si nebudeme vybírat jen ty nejpohlednější. Lidé jako Míra Naxera, Roman Čermák a několik dalších kvalitních pěstitelů dávají naději, že bychom mohli soustředit docela pestrou škálu forem.

Jak se čím dál víc ukazuje, existence biocenter (tzv. hot spots vývojových center) nám může být při jejich třídění kvalitní pomůckou. Forma, kterou jsem „vyšperkoval“ tuto krátkou poznámku, patří do geografického celku General Cepeda – Parras de la Fuente ve státě Coahuila. Lokalita Santa Lucia leží jižně od svého biocentra a to ukazuje, kudy rostliny cestují krajinou.

Uvážíme-li, jak zajímavý nástroj před námi leží, stojí za to začít na takovém tématu více spolupracovat. Představte si například, že Echinocactus horizonthalonius od Higueras z hranice Nuevo Leon a Coahuila, pravděpodobně patří k okruhu E. horizonthalonius od Tula ve státě Tamaulipas. Že je to divoké? Nikoliv. Čas ukáže, jestli se mýlím.

Jsem si ale jist, že bychom měli sbírat i ty méně atraktivní formy a to v dostatečném počtu rostlin. Sledovat juvenilní stádia, květy, chování rostlin v kultuře a mnoho dalších markantů. Biocentra jsou argumentem proti výrazu „široká variabilita“ a nabízejí smysluplné schéma. To vše za podmínky, že se jako kaktusáři budeme ochotni dívat se na svět více očima biologů. A také, pokud budeme odhodláni jít skutečně do hloubky.


 
Text a foto: Jaroslav Šnicer
E-mail: cult.tricka@seznam.cz
 
 

(C)

zpět