Jak to začalo,

aneb od záliby pár rostlin až po výsevy desetitisícové 
a získávání praxe v pěstování

Sbírka Miroslava Homolky v Bílině


Ve dvanácti letech jsem získal prvních pár kaktusů od kamaráda mého táty, který kaktusy pěstoval a měl dva čtvereční metry sbírky. Pracovali spolu na šachtě, odkud byly občas pořádány zájezdy na nákupy do Německa, a odkud jsem získal za pár marek semena kaktusů. Tím začal první výsev semen, kdy táta ponocoval a po jednom sázel stovky semínek do chlebníku z umělé hmoty. Sledoval jsem tátu, jak pracně sel a odděloval políčka, na každý druh jedno, a řekl bych že táta byl ve svém živlu.

Pak po třech probdělých nocích konečně použil rozprašovač a výsev pokropil převařenou a upravenou vodou. Dal výsev na verandu a já chodil i několikrát za den a pozoroval co se bude dít. Ale kaktusy nejsou hrách, takže jsem se dočkal až za týden několika špendlíkových hlaviček. Pak nastaly problémy se spálenými rostlinami v misce, která byla na plném slunci. Nové rostlinky vydržely 3 dny a pak zmizely. Za 14 dní byly všechny rostliny uvařeny, dřív než jsme si to stihli uvědomit a problém řešit. 

Táta po té začal jezdit po výstavách a z každé si dovezl rekordní počet kaktusů, nejvíce ze všech zúčastněných. Já už si obstaral první knihu o kaktusech, kterou jsem celou za 14 dní přelouskal, a tak začal první můj čas s kaktusy. Deset let jsem sledoval, dokupoval a množil, odnože jsem začal nabízet kamarádům ve škole, a když mé rostliny se začaly dostávat do prvních květů pochopil jsem, že pokud rostlina není samosprašná, tak semena nezískám. Své rostliny jsem měl jen na potěchu lahodícímu oku, ale nikoli na množení.

V tomto čase jsme se stěhovali a ještě se k tomu přidala nemoc zvaná schizofrenie, a rostlin začalo ubývat. Zejména vinou přehnané zálivky dalšími členy rodiny, následně nastupujícími hnilobami, a z 300 rostlin jich zbylo pár desítek. Pak přišlo stěhování a veranda směřovaná na jich a můj invalidní důchod odstartoval můj brzký směr. Následovaly nákupy rostlin po desítkách a utopení v knížkách a ve výsevech. Studování zálivky od běžné po speciálně upravenou hnojivem až na nebezpečně fungicidně a pesticidně upravenou. Od koupených výsevů, přes sprašování, po sklizeň, skladování a úpravu vlastních semen s následným výsevem a množením.

Jestli se vám někdy zdálo, že jste při nákupu utratili hodně peněz za rostliny a semena a někdo vám začal vyčítat tu sumu, kterou jste do rostlin vrazili, pak dejte vědět rodičům, přítelkyni, manželce atd., že se nemusí bát a že jste ještě nedopadli tak hrozně jako Homolka, který za kytky utratil 280 tisíc. Ta částka se zastavila jen proto, že občas něco prodám ze svých přebytků, které mám ze svých pokusů na výsevech. Míchám si vlastní substráty, které vyhovují přesně pro mé rostliny a mé požadavky na další pěstování a množení.

Co dnes pěstuji? Kaktusy, sukulenty, nasožravky, pokojovky, orchideje, lithopsy. Rostliny si pečlivě vybírám ať už jsou ozdobné tělem nebo květem, od běžných pokojovek až po rostliny náročné na pěstování. Jsou zastoupeny druhy z Afriky, Ameriky, Madagaskaru, Austrálie a dalších států a měst. Mezi mé oblíbené patří například obyčejné Echinopsis eyriesii s nočními květy a s vůní prostoupenou celou verandou, až po malé Lithops, ozdobné svou kresbou hezčí než nejhezčí oblázek z řeky. Výsev semen kaktusů je jeden z nejnáročnějších, i když si ho zkracuji a přizpůsobím svým potřebám a času, ale vidět tu krásu, která se objeví v tisících 1– 3mm kuličkách, které se ukáží během jednoho měsíce, a člověk musí doufat že odvedl prvotřídní práci, která se obejde bez řas, plísní, padaní klíčků atd. A  najednou zjistím, že jsem vychytal všechny mouchy a desetitisíce semen se promění v desetitisíce semenáčků.


Výsevní aparát může být od malého a jednoduchého až po speciálně sestavený, který dokáže regulovat teplotu a vlhkost. Já si rád hraji a kdo si hraje nezlobí, plus trocha šikovnosti a může vzniknout výsevní aparát, který můžete použít od množení semen, až po vitrínu na náročné druhy, s úpravou pro čerstvý vzduch, až přenesení malého kousku mikroklimatu a tím docílení uzavřeného kruhu, kdy jedno navazuje na druhé, a pak také zaleží jakou máte představivost, zručnost a finance.Toto je základ, který jsem si sestavil a teď jdou investice udělat od 1 000,- do 50 000,- na specifické nároky a doplnění od flory přes faunu s ročním provozem od 5 000,- do 15 000,- od pěstování tisíce semenáčků ze semen až po pěstování desítek nebo stovek rostlin se specifickými nároky. Dokážete mít velkou představivost i vy s těchto dvou obrázků výsevního aparátu?

Já už začínám mít jen tu představivost z důvodu nedostatku finančních zdrojů. Hledat sponzory, když nejste botanická, je těžké a ve většině případů nemožné, i když dokážete vyprodukovat i několik desítek tisíc rostlin ročně, které by mohly sloužit k prodeji a zásobování nejednoho květinářství. Kam jsem se dopracoval dnes? Jsem členem tří spolků, začínám zařizovat výstavy, podporuji finančně, semeny a rostlinným materiálem různé akce, snažím se rozjet kroužek mladých kaktusářů s náplní o kaktusech, ale i o jiných druzích, které do kroužku zahrnuji, jako například sukulenty či masožravky.

Kde se finančně nacházím? Nyní jsem v bodu 0, ani plus ani mínus, ale nápady zatím rostou a upřesňují se, a tak zatím množím, zalévám a doufám že přijde den, kdy se nebudu muset omezovat na pár desítek tisíc rostlin a budu se opírat o jiné starosti než jen jak vydělat na roční údržbu svých rostlin, která činí momentálně asi 10 tisíc a které jsou zatím v prvotřídním stavu a podmínkách. Například takto: 


Miroslav Homolka, Bílina
E-mail: miroslavhomolka(at)seznam(dot)cz

 

zpět