Den po dni v Baja California (9)

1. 3. Teplé a zatažené ráno před dalším cílem této party - ostrov Catalina a Ferocactus diguetii. Směřujeme k východnímu pobřeží a po krátké zastávce na odbočce na Agua Verde, kde rostou Ferocactus rectispinus, uháníme dál do rybářské vesničky Agua Verde. 

Libor vyjednává s místními rybáři dvě lodě na ostrov, 1500 ps za jednu, ale po příchodu parťáka se cena zvyšuje na 1700 ps. Chvíli trvá než donesou dostatek benzinu, bereme něco pití a nasedáme do lodiček. Jako ti dávní pionýři, na ostrově Catalina zcela jistě žádný z našich krajanů nebyl. Bez plovacích vest, zásobeni kanystry benzinu upalujeme k ostrovu. Zhruba po necelé hodince přistáváme na pláži. Již z dálky je vidět čím je ostrov porostlý. Fantastický pohled na stožáry Pachycereus (pecten-aboriginum) podle literatury pringlei a zlatavé sloupky Ferocactus diguetii.

Plodů bylo dostatek – a tak za pár let určitě tito feráci budou tvořit ozdobné solitery stovek našich sbírek. Klíčejí jako „z praku“ – za dva roky budou i v nabídce rostlin u Chrudimského kaktusáře.

Přistáváme a vyrážíme každý jiným směrem do kopce, většinou jsme ale na dohled. Stráně kolem zátoky tvoří pěkný půlkruh. Fotíme, aby každý měl co nejvíc obrázků. Největší F. diguetii má snad tři metry výšky a v průměru tak 60 cm. Před odjezdem ještě společné foto a honem na pevninu.

Při výjezdu z pláže fotíme „slona“, skalní útvar na pobřeží. Vracíme se kousek před ves a kempujeme. Písečná pláž, ohýnek, Luděk opět zkouší rybářské štěstí - nic. Je to nešika, kousek od něj pelikáni loví jednu rybku za druhou.


S použitím deníku Pavla Randy připravil Pavel Pavlíček
Všechny fotky jsou z objektivu Marie a Vlasty Lukešových.
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět