Ariocarpus – okruh fissuratus

Pavel Randa nám píše:
O ariokarpusech bylo napsáno snad vše, co může případným zájemcům o tento rod usnadnit cestu k vytvoření poměrně rozsáhlé sbírky, která určitě nebude nijak jednotvárná.  Posílám proto do redakce k zveřejnění nějaké obrázky kvetoucích rostlin, tak ,jak jsem je v průběhu let dal do kupy. Starší rostliny, u obrázků nepopsané upřesněným jménem pocházejí z doby, kdy byl na našem trhu semen nedostatek, položek bylo jen pár, porce byly baleny po pár zrnkách a platilo se za ně v poměru k dnešním cenám dost peněz.

Nejstarší rostlinu mám ve sbírce po jednom z obdivovatelů tohoto rodu z Českého Krumlova, a to už je dobře 40 let. Časem bylo semen dostatek a tak jsem začal postupně vysévat. Žádným velkým tempem, ale tak aby každý rok něco přibylo.

Raději si prohlížím obrázky než pročítám popisy, vytvořil jsem proto kolekci fotek rostlin tak jak letos kvetly, abych se podělil o tu parádu s ostatními.

A protože je obrázků dost, redakce je rozdělila na několik částí a pro tuto chvíli jsme vybrali zástupce komplexu Ariocarpus fissuratus. Přestože mám k některým jménům pochybnosti, ponechávám je tak, jak jsou na jmenovce autora obrázků:

Ariocarpus fissuratus var. fissuratus:
Rostliny, které jsou v přírodě ploché, často úplně s terénem, v našich podmínkách, zejména když jsou roubované rostou do ploše kulovitého tvaru. Charakteristická odlišnost od ostatních variet je u pravokořenných rostlin zřetelná rýha po obou stranách svrchní plochy bradavky. 

Ariocarpus  fissuratus, Nat. Park Big Bend, Tex.

Ariocarpus  fissuratus Cuatro Cienegas PP 353

Směrem k jihu rostou tyto rostliny, které Steven Brack už od Cuatro Cienegas označuje jako var. intermedius, tedy jako „něco mezi“ var. fissuratus a var. lloydii:

Ariocarpus  fissuratus var. intermedius SB 503, Cuatro Cienegas

Ariocarpus  fissuratus var. intermedius SB 503, Cuatro Cienegas

Další varietou je var. lloydii, která se od var. fissuratus odlišuje mělčím rozbrázděním vrchní části bradavky a absencí postranních rýh, bradavky jsou často (zejména po napití) zřetelně vypouklé.

Ariocarpus  fissuratus var. lloydii   

Ariocarpus  fissuratus var. lloydii, Parras, Coah.

Ariocarpus  fissuratus var. lloydii, Rodeo, Durango

Ariocarpus  fissuratus var. lloydii, Rodeo, Durango

Ariocarpus  fissuratus var. lloydii   

A. fissuratus var. hintoni se od var. fissuratus liší zejména drobným vzrůstem, v přírodě málokdy přesahuje šířku 8 cm. Je to opět plochá rostlina, rostoucí zároveň s terénem, v době kdy nekvete je velmi dobře maskována mezi kamínky na plochých nízkých vyvýšeninách.

Ariocarpus  fissuratus var. hintonii PP 352, Matehuala, SLP

Nedaleko odtud roste další poněkud podobná rostlina – Ariocarpus bravoanus, která se od var. hintonii na první pohled liší vzhůru vytrčenými bradavkami. Tento druh je ovšem častěji řazen do okruhu A. kotschoubeyanus.

Ariocarpus bravoanus (foto PP)

Ariocarpus bravoanus (foto PP)


Pavel Randa & Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět