Pašerák

Muž pašoval z Brazílie čtyři stovky kaktusů
Trestní stíhání hrozí muži z Přerovska, který se pokoušel propašovat z Brazílie do České republiky na čtyři sta vzácných kaktusů, zejména z rodu Discocactus. Muže zadrželi rakouští policisté na letišti ve Vídni už loni v prosinci, teprve teď se ale případ dostal přes státní zastupitelství na stůl přerovských vyšetřovatelů. Ti věc uzavřou poté, co přeloží do češtiny a prostudují obsáhlý spisový materiál od svých rakouských kolegů.

„Policejní komisař zahájil stíhání proti pětašedesátiletému muži z Přerovska. Je podezřelý z neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ shrnula obsah žaloby přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková. Podle zákona hrozí muži až tři roky vězení, peněžitý trest a nebo zákaz činnosti.

Zavazadla ukrývala pichlavý kontraband
Vášnivý kaktusář, který doplatil na svou lásku k pichlavým rostlinám, cestoval loni 1. prosince z Brazílie. Na letišti ve Vídni se podrobil celní kontrole, a ta v jeho zavazadlech odhalila na 430 kusů živých kaktusů rodu Discocactus.

Ilustrační foto: Discocactus horstii

„Ty jsou na seznamu Nařízení rady Evropského společenství o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a regulování obchodu s nimi,“ přiblížila přerovská mluvčí policie. Muž podle ní při kontrole nepředložil potřebné dovozní povolení podle Zákona o ochraně ohrožených organizmů do Společenství Evropské unie. Přesná škoda zatím nebyla vyčíslena.

V Olomouckém kraji se nejedná o první podobný případ. Před pěti lety otřásla podobná aféra olomouckou Univerzitou Palackého. Tehdejšímu děkanovi lékařské fakulty Čestmíru Číhalíkovi a pracovníkovi České inspekce životního prostředí Jindřichu Šmitákovi uložil soud na Novém Zélandě pokutu 300 tisíc korun za pokus o pašování vzácných orchidejí. Děkan lékařské fakulty i inspektor se tehdy bránili tím, že rostliny nepovažovali za vzácné druhy a nechtěli na jejich převozu vydělat.

Podle článku redaktorky Petry Polákové-Uvírové zkráceně upravil Pavel Pavlíček, viz:
http://www.denik.cz/z_domova/muz-pasoval-z-brazilie-ctyri-stovky-chranenych-kak.htmlStanovisko redakce: kaktusy se pašovat nesmí, o tom se nedá diskutovat. Ovšem, když už se dostaly až do Vídně, je škoda, že byly celníky odhaleny. Neboť pan pašerák by se o kytičky jistě dobře postaral, což se o státních institucích s jistotou říci nedá. Alespoň v českém záchranném centru z jejich péče zmizelo několik tisíc zabavených „chráněných“ exemplářů, a to ať už úhynem, nebo jinak…

V zákoně je ještě zmíněna možnost návratu divokých exemplářů zpět do přírody, a to na náklady viníka. To je ovšem veliká legrace, neboť z neověřených zdrojů jsem se dozvěděl, že už jednou z Prahy putovalo pár (desítek?) rostlin zpět do Mexika. Nejdříve je zachytila celnice při překládání v USA a protože nebyl povolen tranzit ohrožených exemplářů přes jejich území, tak je poslali šupem zpět. Takže balíček byl vypraven podruhé, mexická strana si však s věcí nevěděla příliš rady, protože balíček strávil řadu týdnů v bezcelní zóně. Co se za těch několik měsíců stalo s rostlinami v balíčku – to se můžeme jen dohadovat.

A ještě rada pro ty, kteří žádají o povolení dovozu kaktusů: v žádosti vždy uveďte více rostlin, než jich od dodavatele čekáte. Neboť k velkým problémům s pečlivými úředníky se dostáváte v okamžiku, kdy vám dodavatel chce udělat radost a pár rostlinek přibalí jako dárek.

K dalšímu problému se můžete dostat, když máte povolení na určitý počet a dodavatel rostliny pošle ve dvou balících, třeba pár dnů po sobě. Neboť podle úředníka jeden papír je platný jen pro jednu zásilku (balíček).

Na konec něco pro zasmání. Celní správa zachytila zásilku několika set klíčenek v ceně více než nepatrné. Na kroužku visela plastová zkumavčička, na dně si silikonem přilepen hověl odnůžek z Mammillaria prolifera. Protože se jedná (dle zákona) o exemplář CITES 2, byly klíčenky předány do záchranného centra, kde 2 lidé řadu hodin trávili svůj čas tím, že pinzetkami tyto odnůžky dolovali ze zkumavek a snažili se je zachránit zakořeněním…

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět