Klíčivost semen Mammillaria theresae

Vážení čtenáři internetových novin,
zdravím Vás, a dovoluji si poslat do novin fotečku a k ní pár řádek. Před nějakým časem bylo psáno v novinách o špatné klíčivosti Mammillaria theresae. To bylo podruhé co jsem takovou informaci zaregistroval. Před tím to bylo v roce 2006 kdy si na lokalitce v Mexiku posteskl Miloš Krejzlík: každý rok mám semínka a neklíčí.

Moje zkušenost, velice krátká, je ale jiná. V již zmíněném roce 2006 jsem si koupil pět rostlinek. O rok později poprvé dvě vykvetly. V březnu 2007 jsem sklidil první semínka (13 ks), a asi po týdnu je vysel. Vyklíčila, mám z nich 6 rostlinek. Letos jsem sklidil semínek vetší množství, po týdnu uložení v papírovém pytlíku jsem je vysel a výsledek je na obrázku. Jediné co k tomu mohu říct je, že semena jsem sklízel asi rok po opylení a po týdnu je vysel.

Pozn. redakce: viděl jsem plnou misku krásných dvouletých semenáčků terezek vloni v Německu, u pana Ulbricha. Ten tvrdil, že semena vysel po desetiminutové lázni v koncentrované kyselině sírové. Klíčivost byla 90%. - PP -
 

Pavel Randa
Velešín
 

zpět