Eriosyce eriosyzoides (F. Ritter) Ferryman

Eriosyce eriosyzoides

S tímto atraktivním druhem jsem se setkal v roce 1996 u Cochiguaz v Chile. Je to nádherně vytrněný kaktus, svým vzhledem připomínající kaktusy rodu Eriosyce s. str. Odtud také plyne jeho druhové jméno (eriosyzoides = podobný rodu Eriosyce). Takže po začlenění této rostliny do velkorodu Eriosyce to zní dost legračně. Volně přeloženo, jde o „eriosyci eriosycím podobnou”.

Rostliny jsou stále často uváděny pod druhovým jménem Eriosyce kunzei (C.F. Först.) Kattermann. Podobně jako další čilské kaktusy, i tento druh prošel mnoha rody (a to hned dvakrát, jako kunzei i jako eriosyzoides): Echinocactus, Chilenia, Horridocactus, Neochilenia, Neoporteria, Pyrrhocactus, až se konečně usadil v rodu Eriosyce (jako E. kunzei v roce 1994 a jako E. eriosyzoides v roce 2003).

V roce 1996 jsem tento druh nabízel jako Neoporteria kunzei, ZJ 155 od Cochiguaz. Mám stále tři rostliny, nyní už starší, které bohatě kvetou, často věnečkem květů. Letos se mi konečně po dlouhé době podařilo udělat semena, z čehož mám opravdu radost, protože už mladé, tvrdě pěstované semenáče mají velice efektní otrnění. A tak se těším na zimu, že si je zase jednou vyseju.

Text a foto: Zlatko Janeba
E-mail: desert-flora(at)seznam(dot)cz

 

zpět