Zájezd chrudimských kaktusářů
za jihočeskými sbírkami 2009 (1)

Vážení čtenáři, tak jako každý rok podnikli Chrudimští kaktusáři na jaře zájezd za sbírkami kaktusů. Tentokrát jsme se vydali do Jižních Čech a vy budete mít možnost nakouknout prostřednictvím těchto stránek do navštívených skleníků spolu s námi. Počasí bylo objednáno slunečné, nálada dobrá a výlet se, až na anabázi s řidičem a jeho GPS, vydařil.

Miroslav Černý - Český Krumlov

 Dnes se tedy pojďme podívat do Českého Krumlova za Mírou Černým na jeho v pořadí už čtvrtou sbírku. Svou první si založil před třiceti lety ve svých patnácti, pak ale odešel sloužit vlasti a po dvou letech z kytiček nezbylo nic. Začal znovu, tentokrát již se specializací na rod Rebutia, po vzoru kaktusáře Čurdy. Důležité práce spojené s čerstvě nabytou mladou ženou, ale způsobily totální vymrznutí. O škodlivém vlivu armády a žen (některých) na kaktusy, se možná rozepíšu jindy.

Pohled do sbírky

 Na každý pád Mirkova počáteční zamilovanost po čase opadla a tak si založil sbírku třetí. Tentokrát se orientoval na nákup různých „špeků“ pro které si nelenoval zajet i do Holandska. To už byla sbírka pěkná.
Mladické vášně zvládnuty … zálivka i teplota taktéž. Mohlo by se zdát, že úspěšnému rozvoji nestojí nic v cestě. Naneštěstí přišla další pohroma. Stoletá voda si s sebou v roce 2002 vzala, až na pár feráčků, úplně vše. Na místě sbírky sice přistála část cizího altánu, ale to se s nashromážděnými skvosty nedá srovnat.

Ferocactus glaucescens, stará rostlina jež přežila velkou vodu

„A když mi je voda vzala, zaletím si za nimi do Mexika“. Začal plánovat a studovat mapy a v roce 2006 poprvé navštívil Mexiko. Přesvědčil se na vlastní kůži o návykovosti tohoto druhu trempování a o dva roky později procestoval Baja Kalifornia. No a letos další Mexiko. Na jeho poslední cestě jsem měl tu čest být s ním i já.

Mirek Černý, pohodový a férový člověk, ideální parťák na cesty,
kontakt: cerny(at)kaps-comm(dot)cz.

Thelocactuc lloydii

Neochilenia carneiflora

Ferocactus aff. macrodiscus

Ferocactus gracilis, Mirkova chlouba, ve sbírce cca 20 let, kvete už asi 3 roky.

 

Ancistrocactus uncinatus

Pravokořenná Copiapoa cinerea je celou sezónu venku.
Svědčí jim vzduch a ranní rosení imitující mlhy od moře.

Matukana madisoriorum plodí již mnoho let

Thelocactus macdowellii

Gymnocalycium spec.

Příští měsíc se přesuneme o pár kilometrů jižněji k Pavlovi Randovi do Velešína.
 

Karel Pavlíček
 

zpět