Kaktusářské léto 2009 v Opavě II.

Říjnový příspěvek ze srpnovo-zářijové sbírky bude ze tří čtvrtin věnován (podobně jako předešlý) koryfantám. Už proto, že právě od konce prázdnin mi v pařeništi kvetou nejvíce právě tyto – i když nejen tyto – kaktusy.

Coryphantha radians již byla představena minulý měsíc. Tentokrát jde o rostlinu označenu sběrovým číslem CH 270, opět z Querétara. Oproti C. radians CH 285 mi přijdou květy přece jenom o trochu sytěji vybarvené, nicméně obě rostliny jsou hezké, a to i v době, kdy nekvetou.

foto © Martin Chalupski

Coryphantha radians CH 270, Zimapan road, Querétaro, Mexico

Coryphantha nickelsiae je pojmenována na počest její objevitelky Anny B. Nickelsové, majitelky obchodu s kaktusy v texaském Laredu. Popis rostlin učinila botanička Mary Catherine Brandegee, která rostliny po paní Nickelsové pojmenovala. Také tyto rostliny stojí za to i bez květů, už kvůli vytrnění. Vedle okrajových bílošedých a hnědočerných trnů, které jakoby rostlinu obepínaly, se u starších rostlin objevují i tmavě hnědé až černé středové trny.

foto © Martin Chalupski

Coryphantha nickelsiae PM, Ciudad Acuňa, Coahuila, Mexico

Do třetice bledě žlutý květ patří rostlině označené jako Coryphantha delaetii MH 9A, která pochází ze Sierra de la Paila v mexickém státě Coahuila. Pokud se nepletu, byly tyto kaktusy pojmenovány na počest sběratele kaktusů M. de Laeta. U předchozího druhu uvedený „popis“ vytrnění do jisté míry odpovídá i pro C. delaetii. Snad je délka středových drnů je proti okrajovým cca trojnásobná. C. neckelsiae má středové i okrajové trny přibližně stejně dlouhé.

foto © Martin Chalupski

Coryphantha delaetii MH 9A, Sierra de la Paila, Coahuila, Mexico

Na čtvrtém a poslední snímku je – pro změnu, aby těch koryfant nebylo moc – Astrophytum senile PP 457. Rozcuchané, neuspořádané otrnění dalo druhu pojmenování (senilis = stařecký). Na rozdíl od jiných astrofyt je A. senile takřka bez vloček. K základní varietě s tmavými trny byla popsána i v. aureum se „zlatými“ trny. U starších rostlin trny šednou a rozdíly v barvě otrnění obou variet se trochu smazávají. Obě dvě variety pocházejí ze státu Coahuila, fotografované rostliny pak od El Amparo.

foto © Martin Chalupski

Astrophytum senile PP 457, EL Amparo, Coahuila, Mexico
 


Na závěr jen přání hezkého podzimu a u listopadových Internetových novin
zase nashledanou. Z Opavy zdraví Martin Chalupski.

 

Text a foto © Martin Chalupski
E-mail: m.chalupski.opava(at)email(dot)cz
 

zpět