MEXIKO 2008 - část 6.

Další cestopisný seriálek z deníku Honzy Šmejkala

24.10. 2008
Ráno je zataženo. Už včera večer Vašek navrhoval změnit plán a - byť s určitou zajížďkou - navštívit nejprve lokality Ariocarpus fissuratus v. hintonii a v. bravoanus, kde se máme podle původního plánu zastavit až na zpáteční cestě. Tvrdil, že vzhledem k odkvetlým Ariocarpus trigonus, máme jakousi šanci ještě tyhle rostliny chytit v květu. Nemáme důvod Vaškovi nevěřit, a tak se vydáváme přes město Matehuala ke vsi El Herrero na lokalitu Ariocarpus fissuratus v. hintonii. Za osadou necháváme auto a do mírného svahu vlevo od cesty jdeme hledat rostliny. Přidává se k nám jakýsi místní „průvodce“, patrně doufá, že když nás dovede na místo, které Vašek zná, něco mu z toho kápne. (Nekáplo, přesto vydržel relativně dlouho, než ho přestalo bavit pozorovat nás jak se nadšeně scházíme u ariáčků.) Cestou fotíme Thelocactus hexaedrophorus, Glandulicactus uncinatus, Ferocactus steinesii, Coryphantha sp. Ariáky nacházíme až nahoře, je to poměně početná populace; několik rostlin je nicméně evidentně mrtvých. Taky je tu několik rostlin s poupaty a protože to vypadá, že mraky budou už za chvíli pryč, rozhodujeme se počkat. Mezitím se nám podařilo nalézt mezi kameny maličké Turbinicarpus macrochele var. frailensis.

Obr. 1 – Turbinicarpus macrochele v. frailensis

Jako obvykle mám z turbiňáku radost. A taky jsem viděl zajímavou koryfantu (až doma zjistím, že zrovna tahle fotka se mi moc nepovedla). Asi půl hodiny potom, co slunce definitivně vyhrálo nad mraky jsou květy ariáků otevřené. Najednou se hledají podstatně lépe :-). Každopádně stálo za to tu hodinku počkat (a samozřejmě jsme rádi, že jsme se řídili Vaškovou radou a změnili trasu).

Obr. 2 – Ariocarpus fissuratus v. hintonii

Po asi hodinovém setrvání na lokalitě pokračujeme po čtyřproudé silnici (Matehuala-San Luis Potosi) na další lokalitu. Přes plánovanou zastávku u křižovatky (entronque) El Huizache. Vašek slibuje trsy Lophophora williamsii, těším se. Bohužel, tahle lokalita je zcela zdevastovaná, po lofofórách ani stopa, vypadá to tu nevábně. Možná, kdybychom měli víc času se tu porozhlédnout, byli bychom úspěšnější. Takhle jen uděláme pár rychlých fotek Thelocactus bicolor, Glandulicactus uncinatus, Ferocactus hamatacanthus, Mammillaria aff.heyderi a Echinocereus sp. a spěcháme dál.

Podél silnice jsou bilboardy upozorněňující na jedinečnou mexickou přírodu s připojenou výzvou k její ochraně. A téměř hned pod těmi cedulemi prodávají mexičani vykopané kaktusy, ptáky v klecích, sušené hadí kůže, nějaké drobnější šelmy apod. A o kus dál jsou kontrolní místa (to by mě zajímalo jakých asi tak úřadů). Zkoušíme zastavit pro nějaké fotky, někteří si to chtějí prohlédnout. Sotva však přibrzdíme, hrne se k nám najednou horda místních včetně dětí a vzájemně se překřikují. Tak raději rychle odjíždíme, vypadá to, že by nám byli ochotni prodat nejen krásy zdejší přírody, ale i nějaké ty potomky...

Ta dálnice/čtyřproudovka přímo protíná vesnici Nuñez, kde necháváme auto a vydáváme se na delší pochod na lokalitu Ariocarpus fissuratus v. bravoanus. Cestou potkáváme Echinocereus pectinatus, Glandulicactus uncinatus, Stenocactus sp., Coryphantha palmeri, Mammillaria aff. heyderi, Lophophora williamsii, Thelocactus hexaedrophorus, Thelocactus bicolor, Echinocactus platyacanthus (našli jsme dokonce jednu kvetoucí rostlinu). Taky se tu má vyskytovat Leuchtenbergia principis. Na tu jsme bohužel neměli štěstí. Nahoře hledáme ariáky, ale dlouho se nám to nedaří. Nakonec nacházíme jen několik rostlin – nekvetou.

Obr. 3 – Ariocarpus fissuratus v. bravoanus

V porostu hechtií a Agave echinoidea, snad nejpichlavějším, kterým jsme se v Mexiku prodírali, dělají „bravíkům“ společnost Mammillaria formosa, Mammillaria candida, Lophophora williamsii, Thelocactus hexaedrophorus, Echinocereus sp., Astrophytum myriostigma, určitě i nějaká ta koryfanta :-) a rostlina co mi nejvíce připomíná Neolloydia/Coryphantha odorata (jenže jsem našel jen malou rostlinku, takže těžko usuzovat).

Dole u auta pak během čekání až dorazí ostatní si prohlížím místní zdroj vody. Je to taková jakoby pyramidka s poklopem – nezajištěným!, uvnitř jsou dvě roury, jednou voda přitéká, jednou odtéká. Co mi na tom přijde nepochopitelné je právě to nezajištění. Místní mě asi viděli – za chvíli se kdosi přišel podívat a zkontrolovat. Nás si nevšímá. Ještě si v hospodě u silnice dáváme jídlo a pak vyrážíme zpět k Dr. Arroyo hledat nocleh. Nakonec se vracíme na stejné místo, kde jsme byli včera a každý uléháme na své místo.

25.10. 2008
Hned po snídani zkoušíme u Dr. Arroyo najít lokalitu Encephalocarpus strobiliformis. Nemáme GPS, Vašek si zkouší vybavit v paměti okolí. Nedaří se. Na místě, kde to zkoušíme, jsou nicméně taky pěkný kytky: Mammillaria candida, Mammillaria formosa, Thelocactus hexaedrophorus, Thelocactus bueckii, Glandulicactus uncinatus

Obr. 4 – Mammillaria candida

V Dr. Arroyo krátce zastavujeme na nákup, konečně se dostávám k internetu a posílám e-maily jednak domů, jednak Pavlovi Pavlíčkovi (mj. i s prosbou o GPS na ty encefíky). Pak vyrážíme k Aramberri. Vašek hýří optimismem a slibuje rozkvetlé lokality Ariocarpus trigonus (s červeným květem) a Ariocarpus confusus. Povzbuzeni včerejším úspěchem s „hintoňákama“ se těšíme.

Před Aramberri zastavujeme na lokalitě La Escondida – silnicí přetnutý kopec, kde roste čeveně kvetoucí Ariocarpus trigonus. Vydáváme se na větší, pravou část. Jsou tu krásné Thelocactus bueckii s plnými semeníky, Mammillaria sp., Echinocereus sp., Echinocactus platyacanthus, Ferocactus steinesii; taky se tu setkáváme s Thelocactus conothelos (pochopitelně nekvetou, ale podle místa výskytu patrně var. aurantiacus). Ariáků je tu, abych nezapomněl, taky dost. Nekvetou nám. (Jak taky jinak, že?) O barvě květu se tedy nepřesvědčíme :-). Na vrcholku kopce na příkré skále nad silnicí jsou trsy moc pěkných tilandsií.

Obr. 5 – Thelocactus bueckii

Jen o několik kilometrů dál, u San Dolores, zajíždíme do vyschlého řečiště. Po krátkém výšlapu se ocitáme na lokalitě Ariocarpus confusus. A tady ztrácí Vašek svůj optimismus, protože ani tyhle ariáky nám nekvetou. (Kurňa, proč musím mít vždycky pravdu?! Zrovna dneska bych byl tak rád, kdyby měl pravdu Vašek.) Přesto to stojí za to, i když populace je odkvetlá. Alespoň já si to tedy užívám. Rostlin je tu dost, různé velikosti (a tedy i věku?).  Je tu na počet méně rostlin Thelocactus bueckii, taky Thelocactus conothelos jsem tu neviděl, ale jinak tu jsou stejné kaktusy jako na předešlé lokalitě. Navíc je tu vzhledově opět trochu odlišná Neolloydia conoidea (s delším krčkem, vzdáleně připomíná Gymnocactus subterraneus).

Obr. 6 – Ariocarpus confusus

Pak už konečně projíždíme Aramberri. Vypadá nejzanedbaněji ze všek vesniček, kde jsme byli. Nebo tu žijí největší bordeláři :-))). Zkoušíme ještě jednu lokalitu Ariocarpus trigonus – Lampacitos. Terén i podrost je ale strašný. I kozy tu radši jdou po silnici; vzdáváme to. Otáčíme a vracíme se zpět k Aramberri, odbočujeme vlevo na Marmolejos, brodíme říčku u níž budeme dneska spát a ještě zajíždíme na lokalitu Ariocarpus retusus. Rostliny jsou to pěkné, ale taky nám nekvetou. Navíc se už začíná den krátit, tak rychle děláme pár fotek, než se sešeří.

O kousek zpátky, u řeky je kemp – Balnearium Los Cuartos. Cesta je sice zavřena typickou drátěnou brankou, ale s tou si hravě poradíme. Kemp je po sezóně opuštěný až na dva psy, kterým se moc nelíbíme; až k nám si netroufnou, tak nás alespoň z povzdálí vyštěkávají. Jenže to mají marné – je tu rovný plácek, řeka pěkně šumí (nebo co to voda dělá) a takhle pozdě večer bychom už nic lepšího nenašli. Tak snad jen aby ti psi neštěkali celou noc.

Neodpustím si poznámku: Viděli jsme dnes velké množství různých rostlin okruhu retusus/trigonus. Na stejné lokalitě se často nacházejí různé stanovištní formy, rostliny z různých lokalit jsou si vzhledem dost podobné. Viděli jsme i rostlinu s trojhranými bradavkami - „typický trigonus“ na lokalitě Ariocarpus retusus. Zkrátka, přestože jsme neviděli rostliny v květu, nemohu se ubránit dojmu, že všechny ty názvy, co jich různé formy těchto druhů mají jsou zbytečné. Nabývám přesvědčení, že jde pouze o jediný druh – Ariocarpus retusus, který má různé stanovištní formy a květy barvy od bílé po červenou. A má žlutokvětou varietu či poddruh. (A možná ještě varietu „furfuraceus“.) Snad se na mě kaktusáři za tuhle kacířskou myšlenku nebudou zlobit, ale nemůžu si pomoct :-).

Mexiko 2008 - část 1. | 2. | 3. | 4. | 5.

Honza Šmejkal
E-mail: encephalocarpus(at)seznam(dot)cz
 

zpět