Baja California 2008 všemi směry (6)

z deníku Vládi Šamalíka

7. den – 26. 2. 2008
Ráno se probouzíme do pobřežní mlhy, která vytváří tajuplnou atmosféru.

Mlha, ovšem do blat daleko

Se snídaní se moc nepáráme a fičíme na vojenské letiště, kde na nás už čeká naše letadélko Káně. Vojenská disciplína zde platí i pro prachsprosté civily, jako jsme my, což jasně naznačuje vojáček se samopalem, který nás s otevřenými plechovkami piva energicky vykazuje za plot tohoto posvátného místa. Letmá prohlídka zavazadel, a už pílíme k našemu novotou se lesknoucímu čmelákovi. Mladý pilot s kravatou a jménem Gerardo prohlašuje, že je potřeba „co-pilot“ a už mě usazuje vedle sebe za knipl. Jumbo Jet to není, ale budíků je i tak dost.

Hlavně na nic nesahat!

Brzy už rolujeme, vzneseme se úplně lehounce a obdivujeme modravé zátoky pověstných lagun v zeleni mangrovů. V kabině zavládá vzrušení, jsou totiž docela zřetelně vidět velryby, plejtvákovci šedí, na které máme políčeno zítra. Po půlhodince klidného letu silueta vytouženého ostrova Cedros.

Přistáváme na letišťátku kousek od velkého překladiště mořské soli, jejíž sněhobílé kopce do dálky přímo jiskří. Opět vojenská kontrola posílená psem. Docela rychle se odpoutáváme, do městečka Cedros nás veze zadarmo šofér obecním autem. Moc se nerozptylujeme a už uháníme po břehu zálivu za poslední chalupy, kde zřetelně cítíme první zlatý hřeb naší expedice – Ferocactus chrysacanthus. Krátké stoupání do svahu a už je to tady! Proslulý ferokaktus kam se podíváš.

Ferocactus chrysacanthus. Jen v tomto záběru je jich na dvacet.

Ferokaktusy jsou všude po mírných i prudších svazích, které pozvolna stoupají ke skalním galeriím v pozadí. Rostliny jsou většinou na začátku vegetace, řada z nich ale už v plném růstu.

Takto vysoustružených jedinců Ferocactus chrysacanthus je zde opravdu dost

V rozpáleném kamení se však najde i řada dalších sukulentů, bylin i dřevin. Agáve zde zastupuje překrásná modravá Agave sebastiana, která se endemiticky vyskytuje právě na Cedrosu a menších ostrovech v jeho blízkosti. Některé růžice se už chystají kvést.

Endemitická Agave sebastiana pomáhá oživit rozpálená úbočí

Ferocactus chrysacanthus však jednoznačně vede zdejší hitparádu. V našich podmínkách si pod jménem této rostliny zpravidla vybavíme zlatě otrněnou kouli, jakýsi ferokaktusový protějšek k Echinocactus grusonii. Zde, ve svém domově, a zvláště v okolí městečka Cedros, však hýří jeho trny celou škálou barev, plynule přecházející mezi žlutou, nachovou, hnědou i šedou, a to už od útlého věku.

Semenáček Ferocactus chrysacanthus v provedení světle žlutém…

…a naopak nachovém

Kaktusová vegetace se ovšem zdaleka neomezuje jen na ferokaktusy. Své místo na slunci si vydobývá například Mammillaria pondii ssp. pondii, která je rovněž endemitická zde a na přilehlém pobřeží poloostrova Baja California. Tvoří menší i větší poléhavé trsy, většinou je již odkvetlá a má šťavnatě otevřená temena.

Mammillaria pondii ssp. pondii osobně

Další členy rostlinné říše zde zastupuje například Pachycormus discolor, řada dudleyí, Fouqueria burragei, nějaký lilek, rožce, rozchodníky, z dřevin pak zakrslý dub, borovice i jalovec. Ale co naplat, přiznávám rovnou, Ferocactus chrysacanthus v mém soukromém top-ten zkrátka vede. Nalézáme jej tady stokrát jinak a vždy je nádherný.

Ferocactus chrysacanthus, zde kupodivu ne až tak typická forma

Nutno ovšem přiznat, že Echinocereus maritimus se nikterak nedává zahanbit. Jeho mnohohlavé trsy až o metrovém průměru jeví řádnou chuť do života a tu a tam už začínají svítit sytě žlutými květy.

Echinocereus maritimus s prvním květem

Nepřestává mne udivovat hustota výskytu Ferocactus chrysacanthus, především – potěšitelně – semenáčků. Někde jich nacházím i osm na jednom čtverečním metru.

Semenáčky Ferocactus chrysacanthus, čile a hustě rostoucí

Na několika místech se rovněž docela hustě vyskytuje populace Mammillaria goodridgei. Drobné hlavičky této v našich sbírkách neobvyklé mamilárie se středním háčkovitým trnem vykukují zpoza štěrku a pod kameny, většinou už napité a vesele rostoucí. Mammillaria goodridgei je opět jedním z endemitů ostrova Cedros, údajně byla pozorována ještě na blízkém Isla Natividad.

Mammillaria goodridgei, ostrůvek chlorofylu v kamenité poušti

Vracíme se, pomalu a neradi, zpět do městečka Cedros, po cestě ještě bloumáme po blízkých stržích a úžlabinách, plných kaktusářských pokladů. Je zkrátka zřetelné, že zdejší lokality nejsou vystaveny ani náporu cestovatelů jakéhokoliv druhu, ani útokům domorodců nebo agresivnímu působení výdobytků civilizace. Svědčí o tom i hojný výskyt mušlí na mořském břehu. Ale nic není ztraceno, ve městečku se už zvolna buduje pobřežní kolonáda a některé domky jeví známky touhy státi se rekreačními.

Ferocactus chrysacanthus, na rozloučenou

Městečko je na mexické poměry docela čisté a upravené. Kostelík s hnědou fasádou je jako vymydlený. Domlouváme přepravu taxíky zpět na letiště.

Čekáme na Libora, který urputně vyjednává s nenasytnými taxikáři

Na letišti jednoduché odbavení, ještě vyfotit obrovské hromady soli v sousedství, a pak už letadélko s Gerardem. Opouštíme zaslíbený ostrov a ze vzduchu obdivujeme krajkoví pobřežních dun.

Pobřežní písečné přesypy

Po půl hodině jsme zpět na pevnině. Vracíme se do města, nakupujeme v merkadu a pak už směr Laguna Oja de Liebre. V písečných přesypech rozbíjíme tábor. Plochá krajina bez stromů, jen nízké keříky a pár ferokaktusů, vzhledem něco mezi Ferocactus fordii a chrysacanthus. Ještě dlouho do noci probíráme dnešní velkolepý zážitek, ale poznenáhlu se začínáme těšit na zítřek. Na velrybu.


Baja California 2008 všemi směry, část 1. | 2. | 3. | 4. | 5.
 

Text a foto © Vladimír Šamalík, 2009
vladimir.samalik(at)seznam(dot)cz
 

zpět