Povídání pro začátečníky - příprava na zimu

Joj, to je téma v tuhle dobu velmi oblíbené. V podstatě sestává ze tří prolínajících se činností, které probíhají zároveň a většinou dosti chaoticky, jako by podzim po jakkoli příznivém či nepříznivém létě následoval letos poprvé. Nebo mi to tak při návštěvách některých přátel a při sledování činnosti své mnohdy připadá.

Operace pěstitelské
Smiřme se s tím, že léto opravdu končí a kytky za měsíc za šest neděl půjdou na rozdíl od nás do hajan. Tu se na poslední chvíli ještě to či ono upravuje, sklízí se zralé plody, kterých jest požehnaně, takže se při sklizni občas zapomene na sáček s plody napsat původ matečné rostliny či polní a jiné číslo (mně tuhle operaci usnadňují myši, které sklízejí jako o závod a letos se daly i do plodů nezralých, takže gymen opět sklidím jen nepatrně).

A hlavně – jako každý rok se řeší otázka Nerudovská – kam s tím vším, probůh, na zimu???? I začne se počítat, vyřazovat, redukovat, malovat ve sklepeních, shánějí se přepravky, neboť ty, co jsme měli loni, letos rozhodně stačit nebudou. Do toho u mě vstupuje masivní druhé přepichování, neboť kytky odmítají vzít konec sezony na vědomí a v bednách mi rostou září nezáří jak utržený.

V souladu se svojí filozofií přesazování mám přesazeny skoro všechny menší sbírkové rostliny a nestačím se divit, proč že se mi to nevejde na tu polici, když jich šlo přes 400 do 8x8 dolů na stůl. Na druhé straně si můžu oči vykoukat nad tím, jak se někteří krasavci na podzim vyfešákovali do trnitého šatu pod vlivem ranních skoromrazíků a bohaté rosy – já vám povím, nejen lobivie, ale mraky kytek z obou Amerik si uměj na podzim s vytrněním pohrát k radosti pěstitele. A tak, ač práce jak na kostele, pročumím denně nad pařníkem minimálně půl hodiny a připadá mi to, jak vteřina.

Operace obchodní
Souvisejí s předchozí zmínkou o vyřazování a redukci rostlin v jednotlivých rodových kolekcích s nadějí, že v Chrudimi by se tyhle kytky daly prodat a já bych je nemusel někam strkat na zimu. Všimněte si, že takových rostlin každou podzimní burzu přibývá a mě to pak stojí spoustu peněz, neb cosi takového nelze nepřivézt domů – ono se to přece ještě někam vejde. A tak, ač krkoun krkounská, každý podzim vyrobím minimálně dvě bedny sbírkových kytek, které hledají nového páníčka.

Operace administrativní
Namnoze souvisejí s posledními manipulacemi s rostlinami – tu a tam vypadne jmenovka, tuhle prasknul květináč, támhle je třeba ještě dopsat na jmenovku lokalitu atd. Zkrátka – je to období, kdy kytky více než jindy bereme do ruky a tudíž vidíme věci, které se v sezoně moc nevidí. V neposlední řadě i zjišťujeme, že tenhle notokaktus nemá takovou divnou barvu po postřiku, ale proto, že nemá kořeny a spodní půlka už je shnilá. Jen to v tom houfu nebylo tak vidět. No a pro mě je to období, kdy se chystám na přesazování velkých kytek, čili míchám do rezervy směs, peru píseček na zásypy, objednávám u Poppelmannů misky a u Rozínků jmenovky a tak všelijak. Stejně mi to stačit nebude, takže jaképak copak, zmatek bude tak jako tak. Popravdě, většina kaktusářů tím, že na zimu kytky uloží a nejvýše topí, se o hodně připravuje. Já se na zimu svým způsobem těším, že si všechny rostliny „pochovám“, zkouknu a potřebné přesadím a vyfešákuju pro novou sezonu. Letos se těším o to víc, že budu na množárně posilovat topení a mohl bych se tam dostat na teploty, které by mi umožnily práci se semenáčky i vprostřed zimy, jakož i výsevy v celém průběhu roku, tak, jak mi jdou semena.

Zkrátka, i září buď pochváleno a jeho vyvrcholení – zavírání sezony v Chrudimi – tomu dává tu tečku správné barvy a nálady. Už si tam připadám trochu jak inventář spíše, než host, ale i to má něco do sebe a aspoň můžu porovnávat. A vzpomenu–li na svou první v nízkém domečku Na rozhledně (nějaká hospoda snad to byla, po pravé straně, když se jede k Transportě), tak se musím smát, neb v té Transportě je na chodbách více kytek, než kdy bylo tam. A hlavně – jaké rostliny jsou tu dnes v nabídce!!! Cosi jsem slyšel o burze kaktusů v Belgii a mám pocit, že máme na co býti nafoukaní trochu a není nám třeba se divit, že ti junáci sem jezdí každý rok s očima navrch hlavy. Inu, mají proč…

Povídání pro začátečníky - o sázení
Povídání pro začátečníky - trochu o výsevech
Povídání pro začátečníky - o pikýrování
Povídání pro začátečníky - volná kultura
Povídání pro začátečníky, podle abecedy 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

Pavel Urbánek
Jeřmanice
 

zpět