Kočkožrout bydlí v Cuencamé

Je to tak, ať si o tom myslíte cokoliv…
V únoru 2007 jsme se při jedné z našich zastávek zeptali babiček v malém vesnickém obchůdku, kde v jejich okolí roste „peyote“. 

Babky vypadaly dost stydlivě, ale vypadlo z nich, že vědí jen o „estrellitas“ („hvězdičkách“) rostoucích v plochých náplavách na dně údolí.

Když popisovaly, jak rostliny vypadají a kde rostou, bylo jasné, že jde s největší pravděpodobností o Ariocarpus kotschoubeyanus. To nás ale velmi zaujalo, protože najít „kočky“ v Durangu by znamenalo posun areálu výskytu západním směrem a to o mnoho kilometrů. 

Vydali jsme se podle rady na cestu do středu malého náplavového údolí. První zastávky nepřinesly výsledek, popravdě ani jsme to moc nečekali. Zlomem byla zastávka u malého ranče. Po chvilce dorazil i sám rančer a po krátkém rozhovoru nás naložil na korbu svého vozu a zamířil s námi do centra údolí. Několik zamčených vrat a všelijaké kličkování ukazuje, kolik námahy nám rančer ušetřil. 

Po chvilce jízdy vůz zastavil u lehce zatravněných plochých terénů. První „kočky“ na sebe nenechaly dlouho čekat. Dřív, než jsme se vůbec stihnuli rozkoukat, vykopal jednu z nich rančer a ukousnul jí koneček řepovitého kořene. Zavolal na nás a vysál tekutý vnitřek dutiny. Pak nám vysvětlil, že místní babky tuto rostlinu sbírají a prodávají řidičům kamionů u hlavní silnice pro její povzbuzující účinky. Zvědavost mi nedala a jednu nakousnutou a zpola vysátou jsem dovysál. Kupodivu její chuť nebyla zas tak hrozná. Tomáš ji pak strčil do huby a zatvářil se jako pravý kočkožrout a já ho u toho prostě vyfotil.

Jaroslav Šnicer
E-mail: 
 

zpět