Parodia mercedesiana Weskamp (1984)

Chtěl bych opět navázat na příspěvek pana Sochora a to z minulého měsíce: „Foto měsíce - červenec 2009”. 


Parodia mercedesiana  ZJ 222

Na jeho snímku je velmi pravděpodobně Parodia mercedesiana, ale se špatným sběrovým číslem. Sběrovka DH 166 patří P. dichroacantha z lokality západně od Cafayate (což jsou stejné kytky jako moje ZJ 200), ale tento druh určitě není na fotce p. Sochora. Vzhledem k udané lokalitě „Curtiembre” se tedy nejspíše jedná o DH 116A, P. mercedesiana var. od Las Curtiembres (Las Curtiembres leží mezi Alemania a Guachipas).

Já jsem viděl podobné parodie poblíž osady Guachipas v roce 1998. Semena jsem svého času nabízel jako Parodia sp. Guachipas (nebyl jsem si jistý, co to je), P. mercedesiana (tak si ji vedu i dnes), či jako P. aff. cafayatensis (což mi kdysi někdo poradil, ale asi to také nebylo správné), ale vždy pod sběrovkou ZJ 222.

Parodia mercedesiana  ZJ 222

Problém je, že v oblasti Cafayate jsou parodie z okruhu P. microsperma (dnes většinou vedené jako její synonyma) velice hojné, téměř všudypřítomné a skoro každé sběrové položce (lokalitě) se „botanici” snažili dát jméno a nějak si je do „svého systému” zařadit. Těch jmen je tam příliš mnoho pro pravděpodobně jeden variabilní druh (nebo několik málo druhů), i když se často lokální formy mohou trochu lišit. Blízké (nebo identické?) k P. mercedesiana jsou také např. P. tuberculosi-costata Backeberg (nalezená Fechserem, ale bez uvedení lokality), P. tuberculosi-costata v. cafayatensis, P. rubristaminea (severně od Alemania), či v roce 1992 popsaná P. guachipasana Weskamp (dle sběru DH 184 označeného jako P. glischrocarpa fma od Cuesta del Cebilar).

P. tuberculosi-costata v. cafayatensis (Backeberg) Weskamp má pocházet od Cafayate a má mít méně žeber a méně okrajových trnů. Jenže sama rostlina na obrázku doprovázejícím Weskampův popis má trnů více, než se uvádí  v popisu. Samozřejmě existuje i původní kombinace P. microsperma v. cafayatensis Backeberg (což údajně odpovídá rostlinám DH 143 od Alemania, Salta).

Parodia mercedesiana  ZJ 222

Co z toho plyne? Říkejte si rostlinám na připojených obrázcích (či ve vašich sbírkách) jak chcete, ale nejdůležitější informace je polní číslo sběratele nebo lokalita. Nevěřím tomu, že specialisté na rod Parodia a autoři těch všech přebytečných jmen jsou vám schopni určit rostlinu, když zatajíte její původ.

Chtělo by se to důkladně podívat na všechna tato jména a rostliny, které k nim patří, vybrat nejstarší platné jméno a udělat v tom pořádek. To bychom ale po profesionálních botanicích chtěli příliš. Není jednodušší prostě popsat další druh podle nějaké osady či vesnice?

Parodia mercedesiana  ZJ 222

Parodia mercedesiana má mít květ žlutý či oranžový (viz obrázek p. Sochora), a to podle nadmořské výšky. Rostlin ZJ 222 mám z původních výsevů ještě 16 a všechny mají uniformní květy, takže si nechám 4 kousky a zbytek půjde pryč. Jak je vidět z přiložených fotek, květy jsou žluté, často s červenými špičkami vnějších okvětních plátků.

Jsou to ale hezké a nenáročné rostliny, které vydrží bohatě kvést po celé léto a často několika (až 10) květy najednou. A i když snesou plný úpal, asi je jim lépe v částečném polostínu.

Parodia mercedesiana  ZJ 222

Text a foto: Zlatko Janeba
E-mail: desert-flora(at)seznam(dot)cz

 

zpět