Kaktusářské léto 2009 v Opavě I.

foto © Martin Chalupski

Ariocarpus fissuratus

První dvě fotky, které jsem zařadil na úvod sice do doby, kdy píšu tento příspěvek (poslední srpnová neděle) docela patří, nicméně fotky jsem pořídil už v polovině června. V tu chvíli mi to přišlo zvláštní – kvetoucí ariocarpusy v červnu, vím ale, že to letos nebyla až zase taková rarita. Ono letošní červen byl tak ošklivý, že si jej asi některé kaktusy spletly s podzimem.

foto © Martin Chalupski

Ariocarpus scapharostrus

Další čtyři fotky už budou věnovány pouze jedinému rodu, a to rodu Coryphantha. Rod zahrnuje rostliny středně veliké, s kulovitými, případně krátce sloupovitými stonky. Četná spirálovitá žebra jsou rozdělena ve vejčité nebo klínovité bradavky s podélnou rýhou na jejich horní ploše. Rod zahrnuje druhy jak z teplých oblastí Mexika a jižních států USA, tak mrazuvzdorné druhy ze severněji položených nalezišť. Květy vyrůstají z temene rostlin a bývají nejčastěji žluté. Pro rod platí, že krása rostlin je přímo úměrná jejich stáří. Ono i na květy je třeba si trochu počkat. Ač jsou koryfanty považovány za indikátory přítomnosti svilušky ve sbírce, mohu říct, že mi více problémů než svilušky dělá vlnatka, červcům koryfanty podle mě dost „chutnají“.  A protože více než slova vypoví obrázky, tady jsou:

foto © Martin Chalupski

Coryphantha bumamma L 1145, Juxtlahuaca, Oaxaca, Mexico

Coryphantha bumamma na prvním snímku vykvetla letos jako sedmiletá poprvé. Jde o semenáč ze semen označených L 1145, tedy sběru pana A. Laua.  A když jsem před chvílí zmiňoval vlnatku, tak na krčku této rostlinky si – do zálivky Confidorem – také nenápadně pochutnávala.

I v době, kdy nekvete je moc hezká Coryphantha echinus. Ta na fotce pochází ze státu Coahuila, kde semena sbíral pan Miloš Kaplan.

foto © Martin Chalupski

Coryphantha echinus MK 37.135, Monclova Coahuila, Coahuila, Mexico

Fotografovaná Coryphanta radians pochází pro změnu ze státu Querétaro a ze sběrů p. Jaromíra Chvastka.

foto © Martin Chalupski

Coryphantha radians CH 285, JV od Toliman, Querétaro

Poslední koryfantou v tomto měsíci je Coryphantha compacta. Na první pohled kompaktní rostliny přesně odpovídají druhovému pojmenování. Pro tento druh je charakteristická absence středových trnů (výjimečně se snad dle literatury jeden objevit může).

foto © Martin Chalupski

Coryphantha compacta PM 287, Los Arieros, Tamaulipas

Na závěr jsem si nechal rostlinu, kterou mám označenu jako Pseudolobivia rosarioana. Barva květu označenému druhu zrovna neodpovídá, takže vlastně nevím, co pěstuji. Přesto, když tento celkem nevzhledný kaktus vykvete, stojí to za to – a nelze to ve sbírce přehlédnout.

foto © Martin Chalupski

Pseudolobivia sp.

Pro tento měsíc je to vše. S přáním hezkého začátku  podzimu
a co nejvíce sluníčka se s Vámi z Opavy loučím.
Za měsíc zase nashledanou.

 

Text a foto © Martin Chalupski
E-mail: m.chalupski.opava(at)email(dot)cz
 

zpět