MEXIKO 2008 - část 5.

Další cestopisný seriálek z deníku Honzy Šmejkala

(22.10. 2008)
… Lokalita Ariocarpus trigonus v. minor je v Jaumave v areálu koupaliště El Ojito, tak trochu  vpravo stranou. Ani tyhle ariáky nám nekvetou. Nicméně je tu relativně dost rostlin – bohužel na očividně upraveném terénu. Skoro to vypadá, že jak se bude koupaliště případně rozšiřovat, bude s touto lokalitou konec. Spolu s ariokarpusy tu rostou Mammillaria heyderi v. meiacantha?, Echinocereus sp., Coryphantha palmeri. Taky tu potkáváme jakéhosi ještěra. Asi tak deset patnáct cm velká „zmenšenina dinosaura“.

Obr. 1 – Ariocarpus trigonus minor

Návštěvy koupaliště pochopitelně využíváme k vykoupání. Po pivku na cestu se jedeme vyfotit k obratníku Raka, potom zkoušíme nechat opravit u mechanika zadní dveře (už dva dny, od Las Tablas, vytahujeme věci přes zadní sedadla). Je tam vypadlé nějaké táhlo, asi za hodinu a 80pesos je to opravené. Mechanik nám ještě poradil hospodu asi 14 km za městem – restaurace „La Florida“. To se docela hodí, něco malého by se už do mě vešlo :-)

Restauraci jsme našli dobře, na první pohled vyhlížela docela draze. Naštěstí to bylo jen zdání. Jenom jsme v prvním kole vypili celou zásobu piva. Majitel to řeší radikálně: sedne do auta a odjíždí nám pro něj. Brzy se vrátil s pivem v lahvičkách po 190ml!!!, dost nás vyděsil. Naštěstí je lahviček dost; zůstala po nás na stole doslova baterie malých flaštiček :-)))

Než je připraveno objednané jídlo, trochu vizitýrujeme kolem a nacházíme na polici v květináči kvetoucí Ariocarpus trigonus. Na dotaz, odkud takovéhle rostliny má, mávne majitel rukou směrem za silnici. Tím je zdárně, díky Vaškovi, pochopitelně,  navázána další komunikace. Dovídáme se, že majitel je vystudovaný agronom a má tu malou „botanickou zahrádku" místních rostlin – malé kaktusy v květináčích na terase, větší kaktusy, dasiliriony a juky v zahradě. Provází nás a mám dojem, že ho náš zájem těší. Že bychom narazili na kolegu kaktusáře?

K restauraci patří takové jakoby relaxační centrum, podle obrázků nabízejí různé aktivity k regeneraci těla – teď po sezóně je to samořejmě mimo provoz. Na ceduli před hospodou je dokonce avizovaný internet, napadlo mě tedy, zkusit se připojit a poslat domů nějaký ten e-mail. Bohužel je rozbitý monitor počítače, takže z toho nic nebude.

Majitel si nás zřejmě oblíbil, protože nám po večeři nabízí nocleh, můžeme si postavit stany v prostoru pozemku, co patří k hospodě. To vítáme a stavíme stany na upraveném trávníku. Rozsvítili nám v jednom z altánků v havajském stylu, otevřeli nám záchody. Protože lahvičky - zkumavky došly a laskavý majitel je ochoten dojet pro další pivo, objednali jsme si raději rovnou každý dvě „rodinná balení“ (lahev 940ml); když se majitel vrátil s pivem, prohlásil počítač za zprovozněný a že to můžeme zkusit, jestli chceme. Pustil jsem se do toho, ale nespustil jsem „explorer“. Místní štamgasti mi přivádějí docela pěknou seňoritu, co tomu údajně rozumí s tím, že to určitě rozchodí. Nerozchodila to, tak dostávám zpátky poplatek za připojení (20 mex.$) a připíjíme si s přítelem počítačové expertky.

Obr. 2 – La Florida

Trochu zklamaně se vracím do altánu. Když můžeme takhle pěkně večer posedět, plánujeme vypít objednané pivo, dopsat deníky a vůbec - volnou zábavu v kulturním prostředí. Ta se nakonec podařila líp než jsme čekali: počítačová expertka Margherita s přítelem Edgarem se k nám přišli po chvíli posadit. A protože konverzace přece jen trochu vázla, oživili jukebox s mexickou muzikou. Byl to příjemný, dlouhý, společenský večer. Ani tanec nechyběl :-)

23.10. 2008
Po snídani necháváme sušit stany a jdeme se podívat na druhou stranu silnice po Ariocarpus trigonus. Zaznamenáváme jednu Mammillaria klissingiana a Ariocarpus trigonuselongatus“. Ale ani tady nám nekvetou. Je to smutné, ale jediný kvetoucí Ariocarpus trigonus jsme v Mexiku viděli v květináči v hospodě. Vracíme se, balíme a loučíme se s majitelem.

Obr. 3 – Mammillaria klissingiana

Popojíždíme jen asi 10 km na typovou lokalitu Ariocarpus trigonus. Rostliny jsou tu moc pěkné, semenáčky i velké kusy. Na jednom místě tu rostou „typové trigony“ i jasné „trigony elongatusy“ (asi nejsem první, kdo nabyl přesvědčení, že se jedná pouze o rozdílné stanovištní formy). Za zmínku stojí ještě pěkné Mammillaria candida. Všudypřítomné různé koryfanty a echinocereusy zmiňovat snad už ani nebudu.

Obr. 4 – Lokalita Ariocarpus trigonus

Pokračujeme směrem na Miquihana a Dr. Arroyo. Cestou ještě odbočujeme na Bustamante na lokalitu Ariocarpus retusus "scapharostroides rostratus". Jediný ariokarpus, který jsme nenašli. Zato se nám podařilo nalézt Turbinicarpus pseudopectinatus (2 rostliny) a několik drobných Mammillaria albicoma. Pro mě je nález turbiňáku zážitek, který zcela vynahrazuje zklamání z nenalezení ariáku :-)

Obr. 5 – Turbinicarpus pseudopectinatus

Vracíme se na hlavnější cestu na Miquihanu. (Tedy aby bylo jasno, jde pořád o prašné, u nás bychom možná řekli polní, cesty. Žádná závratná kvalita to není a tím pádem se pohybujeme maximálně 60, vyjímečně 80 km/h.) Krajina se trochu mění, zdá se mi sušší. Taky mizí i z auta dobře viditelný Echinocactus platyacanthus a objevuje se Ferocactus steinesii (správněji Ferocactus pilosus v. steinesii, ale já znám tenhle taxon tak dlouho pod jménem „steinesii“, že si jen těžko zvykám). Taky přibývá juk. Zastavujeme a fotíme krajinu, které dominují právě juky. A za chvíli ještě jednou, abychom nafotili Ferocactus steinesii. Protože nacházíme pěkně vytrněné Thelocactus hexaedrophorus, trochu se nám zastávka protáhla, ale stálo to za to. Jsou tu ještě zase trochu jinačí Neolloydia conoidea a Echinocactus horizonthalonius, Mammillaria aff. heyderi, Coryphantha sp. Ochutnávám plody ferokaktusu, jsou plné semen a dost kyselé.

Obr. 6 – Thelocactus hexaedrophorus

A jedeme dál, někde přejíždíme hranici státu Nuevo Leon a konečně jsme v Dr. Arroyo. Tam nás různé chutě rozdělily. Já s Benem si dáváme ve stánku na náměstí tacos, ostatní jdou do restaurace (tam jsme se nakonec sešli, protože nám u stánku nedali pivo). Všichni si dali na co měli chuť, takže spokojenost. Za Dr. Arroyo nacházíme ještě za světla nocoviště někde mezi ohradami. Pěkný plácek, určitě už tady někdy někdo tábořil. Shromažďujeme trochu dříví, děláme si ohýnek. Pivo, víno, tequila, pohoda. Někdy před půlnocí jdeme spát.

Mexiko 2008 - část 1. | 2. | 3. | 4.

Honza Šmejkal
E-mail: encephalocarpus(at)seznam(dot)cz
 

zpět