Ve sbírce Libora Kunteho - srpen 2009

Gymnocalycium bayrianum

Srpnová žeň květů je o poznání menší než v předchozích třech měsících, ale i tak je na co koukat, co pozorovat. Kromě jiných vykvetlo svým prvním květem Gymnocalycium bayrianum. Zajímavé je u mě tím, že je jedno z mála, které ve sbírce mám…

Neobyčejnou radost jsem měl z toho, když se otevřel krásný, jako by z plastické hmoty vymodelovaný květ Stapelia divaricata. Habitem je podobná všem smrdutkám, ale její květ je opravdu unikátní. Má přibližně 5 cm šířku pěticípé koruny a její barva je světle žlutavá.

Stapelia divaricata

Další překrásná rostlina z čeledi klejichovitých, která vykvetla v mé sbírce poprvé je Huernia rozšiřovaná pod nesprávným jménem Huernia argentea. Všem kdo ji vlastní a na jmenovce mají napsáno toto jméno musím s politováním sdělit, že doposud nebyla pod tímto jménem žádná huernie popsána. Je to škoda, že máme tak hezky kvetoucí a elegantně vyhlížející rostlinu, ale neznáme její správné pojmenování. Snad se mi podaří v nebližší době její jméno zjistit a pak vás také informovat.

Huernia sp. „argentea“

Na závěr jsem si pro vás připravil rostlinu, která byla u mě ve sbírce pouhou hodinu, protože mi ji přivezl ukázat kamarád z děčínského klubu kaktusářů Pepa Kocour. Jedná se o jeho výpěstek jihoamerické Cintia knizei, která vytvořila z jedné boční areoly násadu mnoha trubkovitých květů.

Cintia knizei

Je to podivný úkaz, protože normální jedinci kvetou většinou z nejmladších areol v blízkosti temene rostliny. Uvidíme, jestli tato anomálie bude přetrvávat i v dalším roce a jestli se takto budou květy zakládat i na jiných areolách. Pokud by tomu tak bylo, je to vyložená adeptka na komerční množení zajímavé odchylky.

S úctou Libor Kunte

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět