Do „botanky“ na pivo (za Petrem Říhou)

Vystudoval jsem v Praze přírodovědu a na koleji Albertov jsem bydlel se synem tehdejšího inspektora botanické zahrady Na Slupi pana Smrže. Takže jsme v „botance“ byli jako doma. Zažili jsme budování skleníku pro viktorii královskou, podzemního průchodu s akvárii... Zlatá leta studií...

Onehdá jsem zjistil, že i v Budějovicích se můžu, jako zamlada, volně procházet botanickou zahradou. A navíc si s sebou můžu vzít sklenici piva (které jsem jako student nepil)! Ten luxus je možné si dopřát v restauraci Kaktus. Petr Říha tu na okraji Budějovic kaktusaří už přes 40 let. Po devětaosmdesátém přistavěl ke skleníku malou restauračku, a bylo to.

Tak tady to je
 

Můžete se posadit, ale můžete si vzít sklenici s sebou do skleníku

Skleník, do kterého vejdete přímo z restaurace, je asi 15 m dlouhý a jeho střed je volně osazen vzrostlými katusy a sukulenty. U vstupu dvě obrovité noliny, vedle nich kristátní forma Pachypodium lamerei, u nás největší. Uprostřed pak vzorová kolekce pro vysvětlení pojmu konvergence – sloupovité pichlavé kaktusy, pachypodia, euphorbie, didierea! To jednotné přizpůsobení zcela nepříbuzných rostlin k aridním podmínkám mě nepřestává fascinovat.

Centrální expozice: Pachypodium namaquanum, Euphorbia abdelkuri,
Echinocactus grusonii
, kristáta Pachypodium lamerei

No a na regálech kolem spousta euphorbií, dorstenie, adenia, pachypodia, kaudiciformní rostliny, sukulentní bonsaje, sbírkové exempláře... V jižních Čechách nevím o druhově početnější sbírce. Naleznete tu všechny druhy rodu Pachypodium. Z jedenácti druhů čeledi Didiereaceae, čeledi endemitní pro jihozápadní Madagaskar, jich tady můžete vidět devět!

Pachypodium bispinosum
 

Pachypodium baronii v. windsorii
 

Operculicaria pachypus
 

Avonia quinaria
 

Dorstenia gigas ve volné kultuře
 

Dorstenia gigas – rostliny čekající v pařeništi na chrudimskou burzu

Kaktusům, se kterými Petr začínal, je vyhrazen samostatný skleník. Jsou v něm i staleté exempláře ze sbírky A. V. Friče.

Kaktusy v paprscích odpoledního slunce
 

Ferocactus rectispinus

Chodím sem už leta a vždycky najdu rostliny, které ještě neznám. Nejspíš sem budu muset chodit ještě hodně dlouho… Restaurace Kaktus je i místem společenských setkání. Scházejí se tu budějovičtí kaktusáři, scházejí se tu absolventi gymnázia, vodím sem děti z oddílu pobytu v přírodě ze Sokola, uspořádal jsem tu výjezdní zasedání členů České arachnologické společnosti atd. Když je příležitost, Petr, vynikající kytarista, neváhá hrábnout do strun... Do botanky s profesionálním průvodcem a s občerstvením. Sen, který si v restauraci – botanické zahradě – Kaktus můžete splnit. Zajděte.Kontakt:
Petr Říha
Suchomelská 22
370 01 České Budějovice
tel. 605 568 028

Mapku s příjezdem naleznete zde:
http://www.divnykytky.wz.cz/
 

Text RNDr. Vlastimil Růžička, CSc.
e-mail: vruz(at)entu.cas(dot)cz
Foto RNDr. Petr Šmilauer, PhD. & RNDr. Miloslav Zacharda, CSc.
 

zpět