Kaktusy od El Nuñez

El Nuñez, malá vesnička kousek pod křižovatkou Entronke Huizache zažila v několika posledních letech od chvíle, kdy se prosákla informace o nálezu nového ariokarpusu A. bravoanus docela nájezdy expedic kaktusářů z Evropy.

Astrophytum myriostigma, El Nuñez

Ten se velmi špatně hledá, s výjimkou období kvetení, kdy na hřbetech terénních vln svítí jejich nafialovělé kvítky. Neroste tady však jen tento hledaný šperk. Před rokem jsem slyšel od svých slovenských kamarádů, že tam nahoře, vysoko nad lokalitou braníků, rostou bohovská astrofyta. Poprosil jsem tedy chlapce, kteří do těchto končin mířili letos na jaře, aby se na místo podívali. A tohle je výsledek – se kterým se s námi rozdělí Milan Barath:

Ahoj Pavle, posílám slíbené fotky (snad to proleze a bude tam něco vidět) z lokality u vesnice El Nuñez. Vesnici jsme našli spolehlivě, horší to bylo s A. bravoanus.

Ariocarpus bravoanus, El Nuñez

Myslel jsem si, že snad letos jich najdeme víc a na více místech. Bohužel musím přiznat, že nebýt GPS, tak najdem kulový. I když jsme se opravdu snažili, hledali a nebylo nic platné, že místo už trochu i znali. Asi těch rostlin v místě opravdu moc není.

Astrophytum myriostigma, El Nuñez

Ale i těch pár rostlin udělalo velikou radost a natěšení jsme vyrazili na tebou určený kopec. Cesta to byla dost píchavá a k tomu ještě to vedro, jako v červenci v Mexiku. První uvedené myriostigmy jsme našli až téměř pod vrcholem, ale o to byla větší spokojenost. Nakonec jsme našli okolo 20 rostlin, všechny vcelku zdravé, žádnou mumii, takže populace vzhledem k dosti těžké přístupnosti má určitě dobrou budoucnost.

Astrophytum myriostigma, El Nuñez

Poslední fotečka je Echinocactus grusonii z té nové lokality. Už na první pohled je vidět, že jsou trochu dost jiná (s výjimkou malinkých rostlin kratší trny a rýhovaná žebra).

Echinocactus grusonii, nová lokalita

Milan Barath
 

zpět