Povídání pro začátečníky - volná kultura

Tak o tomhle se kdysi velmi opatrně mluvilo jako o jakési supertajné zbrani vyhrazené než povolaným. Kdysi o ní psal krásný článek pan Ing. Neumann z Brna a ukazovali fotečky nějaké v časopise – někde na začátku 70. let. Pak se tu a tam objevovaly rostliny ve volném prostoru – agave, nějaké cereusy, úplně mrtviční jsme byli při zájezdu do Vinařic k panu Vokatému (ani nevím, jestli ještě funguje, ale kytky uměl úžasně). Tam totiž opřený o skleník kvetl jakýsi Oreocereus, na 120 cm vysokém ceresu naroubované Gymnocalycium cardenasianum a jakási Eriosyce kvetly jak přihlouplé, a to prosím v dobách, kdy ,,cárdenas“ nebyl úplně v každé sbírce a hlavně, nebyl pro každého. Inu, lahůdka a mně už to tenkrát vrtalo hlavou.

Když jsem začal fungovat v Jeřmanicích, první se stavěl makrolonový skleník na zimování a jako množárna, a s jarem pak jakási 2 x 6 m obdoba dvojitého Pavlíčkova pařeniště, leč bez té techniky. Původně na tom sice nějaký foliový okna byla, ale to jsem zrušil a pár sezon byly velké sbírkové rostliny bez jakéhokoli krytu venku celou sezonu – od půlky května až do konce října a někdy i déle. Je pravda, že v té době jsem nesebral mnoho semen – spíše žádná. Ale ty kytky vypadaly…

Důležité jsou dvě věci. Zaprvé – neplést si přechodný pobyt na otevřeném stanovišti bez krytu s kulturou zimovzdorných, či mrazuvzdorných druhů. V jádru je to podobné, ale přesto, prosím, nemíchat do sebe. V tomto případě se jedná o tzv. letnění rostlin. Na takové vytažení na volný plac a bez krytu by rostliny měly být kapku připravené nebo aspoň přivyklé ze zimního stanoviště trochu slunci. Osvědčilo se mi fest seschlé rostliny, které ten rok ještě nepotkaly vodu, vynést ven v době začínajících májových dešťů – tedy, pokud se nevydařili „Zmrzlíci“ . To totiž na těch kytkách vidíte každou hodinu. Neuvěřitelně rychle se napijí, vybarví epidermis do tmavé barvy v tónech tmavozelené, nahnědlé, vínově hnědé a některé bez zaváhání vyrazí směrem k černohnědé barvě pokožky, aniž by se jednalo o hnilobu. I tolikeré varování před vystavením E. grusonii přímému slunci mě nevylekalo a dobře jsem udělal. Ještě dnes na svých gruzonech najdu „léta“, kdy byly venku.

Rostliny byly umístěny v plastových vanách s vyvrtanými odtokovými otvory, takže se dalo manipulovat s více rostlinami najednou a voda – co napršelo, to vyteklo spodem a byl klid.
Jenže – pokud jste viděli sbírku gymnocalycií , když mají každé ráno trny mokré od rosy a opírá se jim do nich ještě šikmé ranní slunce – to je pohled pohádkový a samozřejmě platí pro spoustu jiných rodů. A hlavně – platí, že pokud má rostlina dost živin, vody a ještě je ve volné kultuře, pak její vytrnění překračuje vše, co jsme si ve své fantazii vysnili. Pokud tak není, něco z toho chybí a na nás je zpytovat své počínání, v čem je chyba.

Jen jedna skupinka rostlin mi tohle zacházení netrpěla – gymnocalycia z okruhu mihanovichii a pflanzii. Ta na to skutečně zvědavá nejsou a dají to patřičně najevo. Co hůř, odmítají se s podobnou urážkou smířit a trucují ještě několik let a některá se mi utrucovala až do úplného utrucování. Takže to s nimi nezkoušejte, je jich škoda.

Před koncem sezony, když už jsou ty ranní mrazíky spíš denní, je nejvyšší čas kytky uklidit pod sklo. Ne kvůli teplotě, to ještě ne, ale vodu už nechtějí. A po přestěhování pod kryt ještě klidně můžete venku pěstované kytičky mrazík nemrazík fest větrat a fandit jim, aby rychle vyschly a zatáhly. Což je největší kámen úrazu a je lépe je uklízet dříve a ten říjen už jim popřát úplné sucho. Ještě v únoru jsem nacházel při přesazování sem tam vlhkou zen na dně květináče a ty kytky pak chyběly při jarním hlášení stavů. Ale to se dá vychytat.

Obrovskou výhodou této metody pěstování je to, že můžem kaktusy skutečně nabídnout každému. Kdo nemá zahradu, nebo aspoň balkon, tak si opatří na okno nepatrný parapet z vnější strany a místo pro 100 kaktousků je na světě. A to je na našem hobby to fantastické – sedíte si v podmračeném deštivém odpoledni u okna a koukáte přes sklo na fantasticky barevně vytrněné rostliny, které žijí, prosperují a kvetou na volném vzduchu jen vám pro radost.

Tak hodně štěstí a nebojte se volné kultury – kytek jste už určitě zabili
pár i ve skleníku, tak to zkuste i venku.

Povídání pro začátečníky - o sázení
Povídání pro začátečníky - trochu o výsevech
Povídání pro začátečníky - o pikýrování
Povídání pro začátečníky, podle abecedy 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Pavel Urbánek
Jeřmanice
 

zpět