Na návštěvě v Jeřmanicích

Byli jsme se podívat ve sbírce jednoho z nějvětších kaktusářů v České republice. On sám výraz „největší kaktusář“ z malicherných důvodů odmítá. Má prý jen 199 cm a například přítel Záruba je o pár centimetrů větší.

Obec Jeřmanice leží na okraji Jizerských hor, ve výššce 493 m n. m., přímo u dálnice pár kilometrů před Libercem. Na otázku „kde tě v těch Jeřmanicích přesně najdeme“ mi Pavel sdělil. „Zajeďte ke kostelu a zavolejte. Vyzvednu si vás.“
To mi připadlo velmi nesportovní a tak jsme se na místě určení vydali podle mapy (bez navigace) od kostela mírně nahoru a zkusili štěsí sami. Nakonec jsem uspěli. A to i přes slova kamarádů že jsme se určitě ztratili a jsme v… pěkné šlamastyce.

Cedule „Konec světa“ se podle stavu silnice zdála být za nejbližší zatáčkou. K cíli nám ale chybělo jen 100 metrů. Ještě že jsme v protisměru nepotkali bábu táhnoucí kárku naloženou dřevem. Nevím nevím, kdo by couval na nejbližší odpočívadlo abychom se vzájemně vyhnuli.

Ne přátelé, nenechte se zmýlit. Až k domu vede normální pěkná asfaltka. Sbírka samotná nás velmi příjemně překvapila. Kaktusy doslova kypí zdravím. Výsevů má přítel Urbánek opravdu hodně.

Ve sbírce jsme nenašli žádné popálené a „zkažené“ kytky. Škarohlídové v našem týmu tvrdili (já také), že je určitě před naším příjezdem někam rychle schoval. Jak to bylo doopravdy, nevím.

Sbírka je umístěna v nezvykle dlouhém fóliovníku s otevřeným čelem. Prý tam pěkně protahuje a kaktusy tak mají dostatek průvanu. Zdá se ale, že jim tato kultura vyhovuje. Ve sbírce jsou krásně narostlé kaktusy z mnoha rodů včetně mnoha „špeků“.

Kvetoucí rostliny Pyrrhocactus umadeave se opravdu každý den nevidí.

Velmi pěkné kaktusy z rodů Gymnocalycium, Rebutia, Coryphantha, Notocactus, Thelocactus a Echinocereus si o návštěvu přímo říkaji. Posuďtě sami na fotografiích.

Venku na stolech rostou pod širým nebem semenáčky, které čekají na své nové majitele. Všechny vypadají velmi pěkně a otužile a zřejmě netrpí nedostatkem vody.

Chcete-li se jet přesvědčit, můžete kontaktovat Pavla Urbánka
na e-mailu: abckaktus(at)seznam(dot)cz
 

Text - Honza Műller, Foto - Honza Boháček
E-mail: muller-honza(at)tiscali(dot)cz
 

zpět