František Sedlář – stoletý jubilant

4. července 2009 se dožil sta let člen prostějovského klubu kaktusářů pan František Sedlář. Patří tak určitě k nejstarším žijícím pěstitelům kaktusů na světě. Této zálibě se věnuje od konce šedesátých let minulého století. Jak říká, šlo o plíživou infekci. Začala nákupem prvních kaktusů, šířených do prostějovských květinářství z komunální pěstírny Zdeňka Fleischera.


Brzy nestačil okenní parapet v pokoji a rostliny postupně zaplnily všechna okna a později i balkon. Před dvaceti lety se začal zajímat také o sukulenty a cibuloviny. Co pamatuji, stará se od jara do podzimu o předzahrádku, která patří k nejhezčím v ulici.

V roce 2007 se části sbírky vzdal a ponechal si jen nejoblíbenější rostliny. Jeho příruční knihovna ale dokazuje, že stále sleduje a zakupuje nejnovější literaturu o kaktusech a sukulentech.

Jako zakládající člen prostějovského klubu kaktusářů patřil ještě donedávna k pravidelných návštěvníkům spolkových schůzí, na které docházel za každého počasí a bez holí. Pomáhal také při organizaci výstav a dalších akcí.

Lze mu jen závidět životní optimismus, vitalitu, duševní kondici a zdravotní stav (občas ho prý bolívají záda). Posledních 30 let žije sám v panelovém bytě. Je schopen postarat se o sebe, pouze nákupy mu zajišťují příbuzní.

Jak ukazují obrázky, členové prostějovského klubu na jeho jubileum nezapomněli. Po přípitku řekl, že se těší na další roky života. K dosažení vysokého věku prý přispělo, že nekouřil, pil a jedl střídmě, cvičil mozek, snažil se o aktivní pohyb a stále měl nějaké záliby, které ho i po odchodu do důchodu udržovaly v kontaktu s jinými lidmi. Dodal bych, že přispěla i jeho úsporná tělesná konstituce, smysl pro humor a zřejmě i láska k rostlinám. Čas strávený s nimi se mu do života zřejmě nezapočítal.

Nejen jménem prostějovských kaktusářů mu přeji aktivní prožití dalších let.
Budu moc rád, když já sám zvládnu přijít popřát mu
k příštímu kulatému životnímu jubileu.

Pevné zdraví, Františku!

Text a foto Adolf Tomandl
E-mail:
ATomandl(at)seznam(dot)cz
 

zpět