Parodia herzogii  Rausch

V minulém čísle Internetových novin mě mile překvapil snímek pana B. Sochora s kvetoucí Parodia herzogii vypěstovanou ze semen (ZJ 214), která jsem sbíral v Argentině v roce 1998.

Parodia herzogii

Překvapuje mě, že se tyto nádherné rostliny za těch 10 let více nerozšířily ve sbírkách. Vím, že parodie, a zvláště ty drobnosemenné, nejsou mezi pěstiteli zrovna na výsluní, ale možná je to i tím, že tato parodie byla popsána relativně pozdě oproti ostatním druhům (v roce 1981). Jedná se však o fantastické rostliny, s nádherným otrněním a krásnými oranžovými až červenooranžovými květy, které zdobí rostliny po celé léto. A pokud se nemýlím, přestože od mé cesty v roce 1998 do provincie Salta zavítalo nemalé množství expedic, nikdo tento druh velmi pravděpodobně v přírodě nehledal, neviděl a nedovezl semena. Ono je dokonce možné, že kromě Herzoga (DH 139), Rausche (R 707a) a mě (ZJ 214) tyto rostliny nikdo v přírodě nestudoval. Pokud se mýlím, prosím, dejte mi vědět.

Parodia herzogii

Přestože je jméno této rostliny dnes vedeno jako synonymum k P. microsperma, kam bylo zahrnuto velké množství drobnosemenných parodií, jsou to rostliny nezaměnitelné a svým růstem typické. Na rozdíl od mnoha rostlin řazených k P microsperma, dorůstá P. herzogii větších rozměrů (kolem 12 cm v průměru a více) a neroste ani ve stáří sloupkovitě. Naopak si udržují plochý, diskovitý tvar těla a při tvrdém pěstování jsou téměř zatažené v substrátu a jejich husté, dlouhé, štětinovité trny téměř úplně zakrývají tělo kaktusu.

Parodia herzogii

Pěstování P. herzogii je navíc snadné a naprosto bez problémů. Je však třeba mít trochu zkušeností s výsevy drobných semen a také trochu trpělivosti. Letos mi všechny bohatě kvetly, takže semen snad bude dost. Je to opravdový skvost mezi argentinskými parodiemi a jako takový by si rozhodně zasloužil větší zájem ze strany kaktusářů.

Parodia herzogii

Text a foto: Zlatko Janeba
E-mail: desert-flora(at)seznam(dot)cz

 

zpět