Kaktusářské jaro 2009 v Opavě II.

Příspěvek do dalšího čísla Internetových novin píšu takříkajíc mezi kapkami deště. Pokud jsem před měsícem počasí chválil, červen mě rozhodně po této stránce moc nepotěšil. Nicméně pár fotek se podařilo udělat, takže k nim rovnou přejdu.

foto © Martin Chalupski

Thelocactus hexaedrophorus subsp. hexaedrophorus, silnice č. 3, km 25,
San Luis Potosí, Mexico

První dvě fotky tak trochu naváží na číslo minulé a představí další druh z mexického rodu Thelocactus. Thelocactus hexaedrophorus charakterizují šestiboké hrbolce do nichž jsou rozdělena žebra ( hexaedrophorus = nesoucí šestihrany ) ploše kulovitých stonků. Rostlinka na prvním snímku už v I. N. byla, a to lednovém čísle roku 2005. Tentokrát je o více jak čtyři roky starší ( což je na vzhledu znát ) a hlavně s nepřehlédnutelnými květy. Na druhé fotce je Thelocactus hexaedrophorus subsp. lloydii, subsp. vyznačující se menším vzrůstem a větším počtem trnů.

foto © Martin Chalupski

Thelocactus hexaedrophorus subsp. lloydii CH 604, Fresnillo, Zacatecas, Mexico

Rostlinky na dalším snímku mám označeny jako Astrophytum columnare PP 451. Podle popisu mohou stonky Astrophytum columnare dorůstat výšky až 900 mm při šířce až 180 mm, přičemž právě sloupovitý růst dal rostlinám také druhové pojmenování (columnare = sloupovitý ). Rostliny se vyskytují v Mexiku, ve státech Tamaulipas u Miquihuana, v San Luis Potosí u Huizache a v Nuevo Leon u Doktor Arroyo, a to převážně ve výškách okolo 1600 m n. m.

foto © Martin Chalupski

Astrophytum columnare PP 451, Huizache, San Luis Potosí, Mexico

Po třech fotkách severoamerických kaktusů zase pro změnu něco z Ameriky jižní. Fotografovaný Pyrrhocactus strausianus sbíral pod polním číslem ZJ 160 pan Zlatko Janeba v roce 1998 jihovýchodně od Potrerillos v argentinské Mendoze, kde tyto kaktusy rostou v nadmořské výšce kolem 1500 m. Rostliny jsem vyséval v říjnu 2002 a na první květy jsem si počkal do letošního roku.

foto © Martin Chalupski

Pyrrhocactus strausianus ZJ 160, SV od Potrerillos, Mendoza, Argentina

Na závěr jsem si nechal „dvojportrét“ s rostlinami Aylostera. spec. z naleziště Cuesta Sama ( vlevo ) a rostlinami, které mám označeny jako Mediolobivia (Rebutia) einsteinii v. gonjianii. Ona ta fotka je spíše o květech než o stoncích – už proto, že květy takřka vše co je pod nimi zakryjí. A protože takhle vykvetly rostliny stojící v květináčích vedle sebe, vyfotil jsem je rovnou obě dohromady.

foto © Martin Chalupski

Aylostera spec. JO, Cuesta Sama
Mediolobivia einsteinii v. gonjianii MN 171A, Iturbe Jujuy, Argentin


Článek je u konce. Pěkné prázdniny a příště zase nashledanou.
Z Opavy zdraví Martin Chalupski
 

Text a foto © Martin Chalupski
E-mail: m.chalupski.opava(at)email(dot)cz
 

zpět